Detail autora


Barbora Božková


E-mail: 397990@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Domove, sladký domove

Domove, sladký domove

Je jaro, slunce svítí, ptáci zpívají, vzduch příjemně voní kvetoucími stromy a rostlinami. Příroda jako by se po zimě radovala z toho, že se může zelenat a plodit nový život. Pro nevyléčitelně nemocné či umírající lidi ale může být i takto krásné období tím nejsmutnějším v životě – obzvlášť když kouzla přírody pozorují skrz okno nemocničního pokoje. Valná většina z nich by přitom poslední dny života nejradši trávila se svými blízkými v domácím prostředí.

Barbora Božková | 11. 05. 2014 23:25

Obchodníci na rekonstruované ulici Milady Horákové sčítají první ztráty

Obchodníci na rekonstruované ulici Milady Horákové sčítají první ztráty

Výrazné snížení tržeb, ztráta stálých zákazníků, hrozící krach provozoven. Téměř šest týdnů po zahájení celkové rekonstrukce brněnské ulice Milady Horákové visí v oknech čtyř obchodů cedule nabízející tyto prostory k pronájmu. Další provozovny se stěhováním ještě váhají. Oprava vozovky a tramvajové trati zároveň ztížila život i místním, kteří si zvykají na hluk bagrů a sbíječek a zvýšenou prašnost na ulici. Rekonstrukce potrvá minimálně do června příštího roku.

Barbora Božková | 29. 04. 2014 22:35

Copak je to za ptáčka? aneb Olomoucké vítání jara

Copak je to za ptáčka? aneb Olomoucké vítání jara

Holub, havran, vrabec, sýkorka, kos. Většina z nás pozná vyjmenované opeřence podle vzhledu a po hlase, i ve městech jsou jich totiž plné parky i sídliště. Jenže druhů ptáků, kteří žijí v blízkostí lidských sídel, je daleko víc. Dokonce mají své zvláštnosti. Brhlík je zedník, špaček se naučil vrzat jako zrezivělá vrátka a kačer má penis. Rozeznat různé druhy ptáků podle vzhledu, pohlaví, hlasu, typu hnízda a třeba i barvy vajec dokáže snad jen zkušený ornitolog jako Jaroslav Koleček. Téměř třicet účastníků sobotní olomoucké poznávací procházky se o to pokusilo s ním.

Barbora Božková | 27. 04. 2014 23:45

Festival Academia Film Olomouc se ponoří do měkké vědy

Festival Academia Film Olomouc se ponoří do měkké vědy

Šest dnů nabitých vědou ve všech jejích podobách nabídne od zítřka návštěvníkům Academia Film Olomouc (AFO). Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů se zúčastní i světové vědecké špičky z oblasti fyziky, epidemiologie nebo chování psů.  Promítání, přednášky a workshopy zaplní od 14. do 20. dubna univerzitní Konvikt a další olomoucká centra kultury.

Barbora Božková | 14. 04. 2014 22:24

Jak se žije se psím seniorem aneb vrtěti labradorem

Jak se žije se psím seniorem aneb vrtěti labradorem

Otevřu oči a kouknu se na podlahu u postele. Leží tam a chrní, ale jakmile zaznamená sebemenší pohyb na lůžku, otevře oči a s radostným výrazem na mě kouká. Když chce rychle vstát z pelechu, aby byl na nohou dřív než já, náhle si uvědomí svůj věk. Jeho staré kosti ho zpomalí. Pak se konečně zvedne a začne pobíhat po pokoji, na dřevěné podlaze se přitom ozývá hlasité ťukání drápů. Za radostného vrtění ocasem mi na postel položí užmoulaného plyšového medvědo-psa. Každé ráno se opakuje ten stejný rituál, přes dvanáct let. Zdá se vám to jako poklidné soužití? Pak jste ovšem nikdy nežili se psím seniorem.

Barbora Božková | 10. 04. 2014 21:50

Aktuálně: Fotoreportáž ze stavění májky na náměstí Svobody

Aktuálně: Fotoreportáž ze stavění májky na náměstí Svobody

Záplavu zelené barvy mohli dnes odpoledne vidět kolemjdoucí na brněnském náměstí Svobody. Zelenal se nejen vrcholek májky, kterou sem vlastnoručně přineslo asi třicet studentů tří brněnských univerzit pořádajících letošní Majáles. Početní převahu nad ostatními měli právě studenti Mendelovy univerzity v zelených tričkách.

Barbora Božková | 09. 04. 2014 21:17

Aktuálně: Ptačí anketa

Aktuálně: Ptačí anketa

Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše. Podle peří poznáš ptáka, podle řeči nezdvořáka. Ranní ptáče dál doskáče. Český jazyk oplývá příslovími, která souvisejí s ptačí tematikou. Dnes je Mezinárodní den ptactva, svět ho slaví už od roku 1906.

Barbora Božková | 01. 04. 2014 20:32

Biomasa má budoucnost, vnímají to i spotřebitelé

Biomasa má budoucnost, vnímají to i spotřebitelé

Elektřina a teplo z větru, slunce či biomasy má u návštěvníků právě se odehrávajícícho brněnského veletrhu Biomass podporu. Ovšem za předpokladu, že bude zelená energie levnější než ta získávaná z jádra či uhlí. Kupříkladu o pořízení ekologického topení ale návštěvníci-spotřebitelé příliš neuvažují. Přitom právě v obnovitelných zdrojích a malých domácích systémech vidí odborníci na energetiku významný zdroj pro budoucnost. V českých poměrech se nejslibněji jeví využívání biomasy. Na podporu biomasy se zaměřil i veletrh Biomass, pořádaný do čtvrtka 3. dubna.

Barbora Božková | 31. 03. 2014 23:52

Ulice je o agresi a špinavých tricích, říká instruktor sebeobrany Lubomír Medo

Ulice je o agresi a špinavých tricích, říká instruktor sebeobrany Lubomír Medo

Moderní sebeobrana se soustředí hlavně na psychiku člověka a trénink reálných situací. Možná i proto jsou podobné kurzy čím dál oblíbenější, a to nejen mezi mladými lidmi. Své o tom ví instruktor sebeobrany Lubomír Medo. Vystudoval brněnskou Fakultu sportovních studií, bojovým uměním se věnuje sedmadvacet let, z toho reálné sebeobraně deset let.

Barbora Božková | 29. 03. 2014 19:24

Charitní obchůdky jsou levnou variantou pro studentské nákupy

Charitní obchůdky jsou levnou variantou pro studentské nákupy

Studentský život je nákladný. Na účtech za nájem, telefon, jídlo či pomůcky do školy se příliš ušetřit nedá. Náklady na ošacení a základní vybavení pokoje či privátu se ale vcelku bez problémů dají snížit na minimum. Pokud ovšem člověku nevadí koupě použitých věcí. Kromě mnoha second handů a bazarů existuje v Brně i několik takzvaných obchodů s příběhem, v zahraničí se jim říká charitní obchůdky. Zákazník při nákupu v nich šetří peněženku, zároveň se chová ekologicky a přispívá na lidem i přírodě prospěšné projekty. 

Barbora Božková | 18. 03. 2014 20:58

Obchodníkům na ulici Milady Horákové hrozí kvůli výluce krach, někteří zvažují stěhování

Obchodníkům na ulici Milady Horákové hrozí kvůli výluce krach, někteří zvažují stěhování

Rozkopaná ulice, hluk strojů, zvýšená prašnost a zápach z kanalizace. Na to vše si budou muset zvyknout obchodníci, místní a kolemjdoucí v ulici Milady Horákové. Důvodem je oprava inženýrských sítí, tramvajové trati a povrchu vozovky a chodníku, která znemožní průjezd od Koliště k Dětské nemocnici. S rekonstrukcí souvisí i tramvajová výluka, která začala v sobotu a potrvá do června příštího roku. Místní obchodníci se obávají, že se oprava ulice a odstávka tramvajového provozu odrazí ve značném snížení tržeb. Někteří už nyní uvažují o přestěhování svých prodejen jinam.

Barbora Božková | 18. 03. 2014 15:18

Handicapovaného tanečníka Milana Zemana pohyb jednoduše baví

Handicapovaného tanečníka Milana Zemana pohyb jednoduše baví

Člověk se nemusí s láskou k tanci narodit. Klidně k ní může dospět až na základě osudového životního setkání. Přitom vůbec nezáleží na tom, zdali je tanečník zdravý, nebo má nějaký handicap. Kdo se domnívá, že tanec je jen pro zdravé lidi, mýlí se. Milanu Zemanovi od narození chybí na obou rukách předloktí i prsty. Ve věcech osobní hygieny je částečně odkázaný na pomoc okolí. Když však začne tančit, jeho handicap rázem zmizí.

Barbora Božková | 16. 03. 2014 21:41

V zákulisí filmových festivalů se skrývá nadšení, kompromisy a závislost na dotacích

V zákulisí filmových festivalů se skrývá nadšení, kompromisy a závislost na dotacích

Severská filmová zima a Cinema Mundi. Dva mladé filmové festivaly s rozdílným dramaturgickým záběrem, které mají přesto mnoho společného. Organizátoři divákům v teple kin servírují bohatou nabídku nejnovějších filmů různých žánrů, ale i produkci méně známých kinematografií. Podle zástupců obou festivalů je pořádání podobných kulturních akcí náročné a výdělečné jen minimálně. „Organizováním festivalu se neuživíme,“ řekla Lenka Bazinková, organizátorka Severské filmové zimy. Bez potřebného elánu a vyjednávacích schopností pořadatelů by se tak malé a střední filmové festivaly ani nemohly uskutečnit.   

Barbora Božková | 05. 03. 2014 13:23

Na cestě kolem světa chci ujít sto tisíc kilometrů, říká poutník Petr Hirsch

Na cestě kolem světa chci ujít sto tisíc kilometrů, říká poutník Petr Hirsch

V červnu 2010 se vydal na pěší pouť z rodného Dvora Králové nad Labem do španělského Santiaga de Compostela. V cíli se rozhodl putování ještě prodloužit, nakonec na cestě strávil dva roky a ušel šestnáct tisíc kilometrů.

Barbora Božková | 02. 03. 2014 11:13

Moravští vinaři varují před nekvalitními víny, počasí je tolik netrápí

Moravští vinaři varují před nekvalitními víny, počasí je tolik netrápí

Špatná vína a výkyvy počasí. To jsou hlavní starosti moravských vinařů, kteří prezentují svou produkci až do pátku na brněnském veletrhu Vinex Spotřeba nápoje mírně roste, ale výroba zůstává v posledních dvou letech na průměrném množství šest set hektolitrů za rok. Značné rozdíly jsou však především v kvalitě vín na českém trhu. Vinaři proto zákazníkům doporučují kupovat vína ve skleněných lahvích a pořádně si prostudovat etiketu.

Barbora Božková | 26. 02. 2014 18:51