Detail autora


Bureš Michal


E-mail: 415072@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Nejlepší reklamou je spokojený zákazník, říká provozovatel cykloservisu

Nejlepší reklamou je spokojený zákazník, říká provozovatel cykloservisu

Cyklomechanik Kamil Toman se svému řemeslu věnuje již přes dvacet let. Za tu dobu byl zaměstnaný v několika olomouckých cykloservisech a zažil vývoj moderní cyklistiky od jejích počátků na přelomu 80. a 90. let až do dnešní doby. Jaká byla jeho kariéra? Čím se liší nová kola od těch dvacetiletých? A co nás nejspíš čeká v tomto směru v budoucnu?

Bureš Michal | 20. 05. 2014 09:55

Staré dobré harampádí

Staré dobré harampádí

Určitě jste se setkali se stížnostmi, že nové výrobky dnes nestojí za nic a dlouho nevydrží. Žárovky, ledničky, televizory, bavlněné trenýrky. To je jen zlomek ze seznamu věcí, které jsou terčem kritiky za svou jepičí životnost. Ze své zkušenosti mohu říct, že většina výrobků se skutečně stala spotřebním zbožím, které vydrží asi tolik, co baterka ve smartphonu. To naštěstí neplatí o věcech, které používaly generace před námi.

Bureš Michal | 19. 05. 2014 13:03

Reportáž: Den s ornitologem

Reportáž: Den s ornitologem

Lázně, lesy, hory. Na jaře je ornitolog Stanislav Bureš navštěvuje každý den. Když zrovna není na horách, zaručeně ho najdete buď v lesích, nebo právě v lázních. Oproti většinové populaci se tam ale nerekreuje. Naopak, pravidelné dojíždění sem je pro něj pracovní rutinou a jednou z výzkumnických povinností jakožto přírodovědce. Kromě výuky na univerzitě je totiž náplní Burešovy práce mapování hnízdění drobných pěvců, sýkor uhelníčků a lejsků černohlavých. 

Bureš Michal | 18. 05. 2014 17:42

Jak jsem se zúčastnil tuningového srazu

Jak jsem se zúčastnil tuningového srazu

Jsou to už tři roky, co mě jedna kamarádka začala přemlouvat, abych se dal na tuning. Tím se myslí ty srandovní samolepky, křídla, barevná kola a agresivně tvarované nárazníky, kterými jistá skupina lidí ráda „zdobí“ své plechové miláčky. Jelikož pro to nemám pochopení, nikdy se na mém autě podobné dekorace neobjevily a ani neobjeví. Člověk má ale zkusit všechno, a tak jsem se vydal alespoň navštívit sraz takto upravených automobilů. Odjakživa mě totiž zajímalo, co tam ti lidé dělají.

Bureš Michal | 04. 05. 2014 10:39

Média nás ovlivňují. Musí to vždy vadit?

Média nás ovlivňují. Musí to vždy vadit?

S podobnými názory se setkalo zřejmě už hodně lidí. V případě studentů žurnalistiky bych si dovolil tvrdit, že snad úplně každý. Totiž s názory, že nám média škodí, rozvracejí společnost, narušují ty správné životní hodnoty a mohou za násilné činy. Jistě, mnohé studie prokazují neblahé účinky tiskové, televizní a především kybernetické masáže ve všech podobách. Je zde ale jeden velmi výrazný jev, který je podle mě kritizovaný neprávem. 

Bureš Michal | 03. 05. 2014 10:09

Soutěž o nej mládě českých zoo jde do finále

Soutěž o nej mládě českých zoo jde do finále

Nejhezčí, nejvzácnější, nejneobvyklejší nebo nejmenší. Co přesně znamená ono „nej“, nechali organizátoři letošní soutěže Baby ZOOm 2014 na hlasujících. Od dnešního dne až do příštího čtvrtka můžou dát lidé prostřednictvím facebookových stránek v celostátním kole soutěže o nej mládě hlas svému zvířecímu favoritovi. Těch je celkem třináct a každý reprezentuje jednu ze zúčastněných českých zoo. 

Bureš Michal | 01. 05. 2014 18:14

Potřebujete opravit kolo? Tak se zařaďte do fronty

Potřebujete opravit kolo? Tak se zařaďte do fronty

S příchodem jara oprášily své bicykly stovky cyklistů. Ti kromě pěšin a silnic zaplnili také servisy a opravny kol. Zaměstnanci cykloservisů si v těchto dnech na nedostatek zákazníků nemohou stěžovat. Naopak, jako každé jaro zažívají v práci nejnáročnější období. Většina lidí totiž chodí s žádostmi o opravu a seřízení kol do dílen nárazově, v závislosti na počasí, které nyní k cyklistickým výletům přímo vybízí. Cykloservisy tak praskají ve švech. Kdo se do nich s kolem teprve chystá, nemůže počítat s tím, že mu ho opraví na počkání. 

Bureš Michal | 22. 04. 2014 10:12

Jeden den ze života pracovníka uklízecí čety

Jeden den ze života pracovníka uklízecí čety

Na okraji Olomouce stojí jedna z největších budov v republice. Sklad obchodního řetězce Kaufland, ze kterého se zásobují supermarkety po celé Moravě. Vysoký je jako šestipatrový panelák, na délku potom měří tři čtvrtě kilometru. Takový uzavřený svět z betonu, železa a plechů. Minulé léto se ale na měsíc stal také mým světem, ze kterého jsem do venkovní reality vycházel jen kvůli krátkému spánku. 

Bureš Michal | 21. 04. 2014 08:54

Aktuálně: Sezóna venkovských trhů ve Šternberku právě začala

Aktuálně: Sezóna venkovských trhů ve Šternberku právě začala

Malované kraslice z pštrosích a husích vajec, tvarůžkové pochoutky nebo třeba domácí ručně vyráběná čokoláda. To vše dnes mohli návštěvníci vidět a zakoupit na prvním z letošních sedmi trhů pořádaných na Horním náměstí ve Šternberku. Kromě stánků s regionálními produkty nechyběl pestrý doprovodný program. O prodejce ani o návštěvníky na trzích nebyla nouze. Davy lidí zaplnily náměstí již od ranních hodin.

Bureš Michal | 19. 04. 2014 14:49

Pizza boy: brigáda s vůní oregana a benzínu

Pizza boy: brigáda s vůní oregana a benzínu

Procházím uličkami v historickém jádru Brna, když najednou poklidnou atmosféru rozehnal zvuk kvílejících pneumatik. Zpoza rohu se zčista jasna vyřítilo malé autíčko rozvážející pizzu a za okamžik už nedbaje jakýchkoli předpisů zběsile projíždí těsně kolem mě. „To je úplnej blázen!“ vykřikuje jeden z kolemjdoucích a další dva se za vozem zamračeně otáčejí. Jasně, s rychlostí to přehnal, ale já se na toho silničního piráta rozčílit nedokážu. Důvěrně totiž vím, jak vypadá jeho pracovní den.

Bureš Michal | 08. 04. 2014 09:25

Čekají, že si poradím se vším, říká puškař Bedřich Kříž

Čekají, že si poradím se vším, říká puškař Bedřich Kříž

I dnes stále ještě existují pro mnohé lidi naprosto neznámá povolání, kterými se živí jen několik málo jednotlivců v zemi. Jedno z nich vykonává Bedřich Kříž, který už přes dvacet let vlastní puškařskou dílnu v Nedvězí nedaleko Olomouce. Jeho život je se zbraněmi spojený již od mládí, a jelikož je zároveň nadšeným střelcem a myslivcem, od pušek si nedopřeje odpočinek ani ve volném čase. 

Bureš Michal | 07. 04. 2014 22:23

Aktuálně: Na Masarykově okruhu letos poprvé zahřměly motory

Aktuálně: Na Masarykově okruhu letos poprvé zahřměly motory

Dramatická předjíždění, souboje kolo na kolo i občasné výlety mimo trať. To vše dnes mohli spatřit návštěvníci úvodní soutěže letošní sezony na brněnském automotodromu. Amatérského vytrvalostního závodu na osm hodin nesoucího název Le Brno se zúčastnilo 16 týmů z Česka i zahraničí. Návštěvnost diváků ale byla i přes vstup zdarma a jedinečnou možnost volného pohybu v závodních boxech velmi malá.

Bureš Michal | 05. 04. 2014 23:21

Adventure golf není jen zábavou pro děti

Adventure golf není jen zábavou pro děti

Skalní stěny, můstky přes umělé vodní překážky a kamínkové pláže lemované bujnou vegetací, ze které vykukují plyšové opice. I takto může vypadat hřiště na adventure golf. V českém prostředí je to nový sport, který ale vznikl v USA již ve 20. letech minulého století a který spojuje prvky minigolfu i golfu klasického.

Bureš Michal | 10. 03. 2014 10:45

V Kart Areně začala Jarní motokárová liga

V Kart Areně začala Jarní motokárová liga

Pro všechny milovníky adrenalinových zážitků se letos v březnu a dubnu pořádá v prostorách brněnské Kart Areny historicky první ročník Jarní motokárové ligy. I přes nízkou účast se první březnovou sobotu uskutečnil úvodní ze série čtyř amatérských závodů určených pro nadšence motosportu všech věkových kategorií.  

Bureš Michal | 06. 03. 2014 21:03

Kouzlo parní železnice oživuje minulost

Kouzlo parní železnice oživuje minulost

Sobotní vernisáží organizátoři zahájili v brněnské kavárně Mezzanine výstavu černobílých dokumentárních fotografií nazvanou Kouzlo parní železnice. Autorem snímků je brněnský vlakový strojvůdce a nadšený fotograf v jedné osobě Drahoš Švestka, jehož fotografie dokumentují poslední roky parní éry na železnici. V kavárně Mezzanine budou pro návštěvníky snímky pořízené během 70. let minulého století vystaveny do 3. dubna.

Bureš Michal | 05. 03. 2014 22:54