Detail autora


Roubalová Barbora


E-mail: 427055@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Anketa: Kurzy seberozvoje nám lepší život nezajistí, shodují se studenti

Anketa: Kurzy seberozvoje nám lepší život nezajistí, shodují se studenti

Seberozvoj, cesta k úspěchu, práce snů - pokud se tato či jim podobná slovní spojení ocitnou v titulku článku či na obálce knihy, je více než pravděpodobné, že se budou dobře prodávat. Mimo to existují osobní kouči, kteří pomáhají lidem nalézt životní štěstí a uspořádat si život. Ptali jsme se brněnských studentů, jaký mají názor na tento novodobý fenomén a kde hledají motivaci.

Roubalová Barbora | 12. 05. 2015 16:23

Policie může ve veřejném zájmu odposlouchávat novináře

Policie může ve veřejném zájmu odposlouchávat novináře

Novinář má právo na ochranu a utajení zdroje svých informací. To však může být omezeno v případě, že je ve veřejném zájmu tento původ informací odhalit. Soudci Nejvyššího soudu se usnesli, že aby byl zdroj zjištěn, může být prolomeno novinářovo právo na soukromí. Bude teď policie v rámci vyšetřování moci odposlouchávat novináře? Jak tento postup ovlivní práci hlídacích psů demokracie?

Roubalová Barbora | 11. 05. 2015 15:40

Jidáš se vrátil a zradil české maturanty

Jidáš se vrátil a zradil české maturanty

Minulý týden jsme byli svědky comebacku jedné z méně oblíbených postav světové literatury, Jidáše. V testech státní maturity měli žáci čtvrtých ročníků do úryvku ze seriálu Jistě, pane ministře, doplnit jméno jakéhosi Iškariotského. Ukázka poskytovala nápovědy, jako zrada blízké osoby a třicet stříbrných. Maturanti si následně na sociálních sítích na tvůrce testu stěžovali, prý nemají povinnost znát Bibli, když nejsou křesťané.

Roubalová Barbora | 08. 05. 2015 21:08

Na přijímací zkoušky je potřeba obraceč času

Na přijímací zkoušky je potřeba obraceč času

Poslední dubnový den je nejzazší termín podání přihlášek na navazující magisterské studium na Fakultě sociálních studií (FSS) v Brně.  Na rozdíl od studia bakalářského nejsou studenti přijímáni na základě výsledků jednotných Scio testů, každá katedra podobu řízení určuje sama. Dokonce se stává, že se jednotlivé termíny přijímaček překrývají.

Roubalová Barbora | 27. 04. 2015 18:11

Co už v noci nikdy nebudu dělat

Co už v noci nikdy nebudu dělat

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Když byly zrušeny dvě události, o kterých jsem měla psát do Stisku, znepokojilo mne to. Mám narychlo udělat anketu nebo sehnat někoho nesmírně zajímavého pro rozhovor? Pak mne napadlo, že spojím nepříjemné s užitečným. Pomalu se blíží konec semestru a spolu s  ním přichází i odevzdávání všeho možného i nemožného. Potřebuji pracovat pozdě do noci, a proto vyrážím na místo posledního odpočinku nesplněných úkolů, do Celouniverzitní počítačové studovny. Zápisky z celonočního studijního maratonu.

Roubalová Barbora | 26. 04. 2015 10:47

Výzkum psychedelik možná přinese lék na depresi

Výzkum psychedelik možná přinese lék na depresi

Sál Besedního domu v Brně včera večer výjimečně nerozeznívaly tóny z per velkých hudebních skladatelů. Zaplnil se lidmi, kteří přišli na přednášku o psychedelických látkách. Nově vzniklá Česká psychedelická společnost pozvala anglického výzkumníka Robina Carthart-Harisse, aby se podělil o nejnovější poznatky z výzkumu účinků těchto látek na lidský mozek. Z dosavadních poznatků vyplývá, že by mohly být využity pro léčbu depresí a jiných duševních nemocí.

Roubalová Barbora | 25. 04. 2015 14:26

Aktuálně: Americký velvyslanec se na Masarykově univerzitě dočkal otevřených dveří

Aktuálně: Americký velvyslanec se na Masarykově univerzitě dočkal otevřených dveří

Americký velvyslanec Andrew Schapiro dnes navštívil Fakultu sociálních studií. Mluvil o výzvách, kterým naše i jeho země v současnosti čelí a o tom, jak se mu v Česku líbí. Přednášky se zúčastnili také aktivisté protestující proti smlouvě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), kterou v současnosti dojednává Evropská unie se Spojenými státy. Diplomat má k zemi svého působení osobní vztah. Jeho matka se v Čechách narodila, kvůli židovskému původu však za druhé světové války uprchla.

Roubalová Barbora | 14. 04. 2015 19:13

Anketa: Kde všude by se nemělo kouřit?

Anketa: Kde všude by se nemělo kouřit?

Úplný zákaz kouření v restauračních zařízeních, ale i na koncertech či tanečních zábavách. Tak zní návrh protikuřáckého zákona ministerstva zdravotnictví, který projednává vláda. Jak se k chystanému omezení staví vysokoškolští studenti, kteří podobná místa často navštěvují?

Roubalová Barbora | 10. 04. 2015 11:08

Studium v Číně: Pivo na ex a obcházení zákona

Studium v Číně: Pivo na ex a obcházení zákona

Stipendium od českého a čínského ministerstva školství zaválo studentku synologie Evi Balamotisovou kam jinam než do Číny. Roční studijní pobyt tráví v sedmimilionovém městě Changsha, které se v Číně řadí k těm menším. Rozhovor o čínském ideálu krásy, tamní zábavě a "Velkém čínském firewallu".

Roubalová Barbora | 08. 04. 2015 17:45

Europoslanec Pospíšil: Více si teď vážím Václava Havla

Europoslanec Pospíšil: Více si teď vážím Václava Havla

Brněnští studenti včera neformálně debatovali s Jiřím Pospíšilem. V kavárně Morgal uspořádali členové Studentská sekce Mezinárodního politologického ústavu (SS IPPS)  setkání s bývalým ministrem spravedlnosti, který je v současnosti europoslancem. Mluvili například o postavení České republiky v Evropské unii, Medě Mládkové či platech poslanců. Pospíšil navštívil Brno v rámci několikadenní cestě po Jihomoravském kraji. Setkává se při ní hlavně s žáky gymnázií.

Roubalová Barbora | 31. 03. 2015 15:09

Nebaví vás uklízet? Studujte dvě školy

Nebaví vás uklízet? Studujte dvě školy

Je nás už mnoho, přesto se neustále setkáváme s nepochopením a soucitnými pohledy. Život studentů, kteří studují dvě školy, se ostatním musí jevit jako život plný odříkání, stresu, bezesných nocí a nekonečných hodin ve škole či knihovně. Je to sice obrázek do jisté míry pravdivý, tento stav však sebou přináší i řadu výhod. Zapomeňte na fráze o větším uplatnění na trhu práce či konkurenční výhodě. Mně osobně zajistilo studium druhé vysoké školy mnohem jednodušší a pohodlnější život.

Roubalová Barbora | 26. 03. 2015 18:20

Aktuálně: Na brněnských právech otevírají novou moderní knihovnu v prostorách bývalé tělocvičny

Aktuálně: Na brněnských právech otevírají novou moderní knihovnu v prostorách bývalé tělocvičny

V pondělí se po více než roce otevře pro studenty, zaměstnance i odbornou veřejnost nově zrekonstruovaná knihovna na brněnské právnické fakultě. Dnes při slavnostním otevření byly hostům představeny nejen opravené prostory v podzemních podlažích fakulty, ale i mimořádná výstava zakládajícího kamene a pamětních listin Masarykovy univerzity. Na studenty od příštího týdne kromě rozsáhlého výpůjčního fondu čeká nově také několik individuálních studoven s počítači. Pro přípravu skupinových projektů pak využijí seminární místnost. 

Roubalová Barbora | 25. 03. 2015 16:55

Pozvánka: Jak se dělá mír v Brně

Pozvánka: Jak se dělá mír v Brně

Cyklus veřejných diskuzí Jak se dělá mír otevírající téma mírotvorné antropologie v praxi odstartuje zítra v Sále Břetislava Bakaly. O své poznatky se podělí řada odborníků mající zkušenost z mezinárodních organizací, jako jsou OSN, NATO či OBSE. Hovořit budou zejména o  etnizaci novodobých ozbrojených konfliktů, o roli masmédií a utváření vlastního a nezaujatého postoje. Vstupenky na akci budou slosovatelné, na výherce čeká studijní cesta do Kosova.

Roubalová Barbora | 17. 03. 2015 15:41

Kde jsou peníze, tam není místo pro konflikty

Kde jsou peníze, tam není místo pro konflikty

Dostat se jako vysokoškolský student etnologie na Balkán v průběhu jednoho z nejbolestivějších etnických konfliktů novodobé historie může mít různé následky. Například se v budoucnu budete věnovat raději studiu mírumilovných domorodců. Anebo se jako Josef Oriško do oblasti nevybuchlých minových polí a zbytečné nenávisti budete vracet znovu a znovu. Vysokoškolský pedagog, etnolog a mírotvůrce se navíc rozhodl předávat své zkušenosti dál.

Roubalová Barbora | 16. 03. 2015 19:28

Dnes jím jako Konžan

Dnes jím jako Konžan

Březen je nejen dobou předvelikonočního půstu. K jednodenní změně jídelníčku vybízí organizátoři projektu Dnes jím jako. Celý měsíc přibližují žákům základních a středních škol život v rozvojových zemích. Letošní ročník je zaměřen na Demokratickou republiku Kongo. Stravovat se jako průměrný Konžan si však může vyzkoušet kdokoliv.

Roubalová Barbora | 16. 03. 2015 11:26

Aktuálně: V Blansku podporují Ukrajinu módní přehlídkou

Aktuálně: V Blansku podporují Ukrajinu módní přehlídkou

V Dělnickém domě v Blansku se dnes odpoledne konala charitativní módní přehlídka. Výtěžek z vydražených modelů poputuje do ukrajinské vesnice Čechohrad, jejíž obyvatelé jsou původem z Čech. Akci organizují mladí nadšenci, kteří si říkají Dealeři naděje. Kromě osmdesáti šesti předváděných modelů mohli návštěvníci podpořit sbírku i nákupem věcí na bleším trhu.

Roubalová Barbora | 14. 03. 2015 20:53