Detail autora


Nikola Salvetová


E-mail: 459917@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Léto v Brně zpestří Shakespearovské slavnosti

Léto v Brně zpestří Shakespearovské slavnosti

Shakespearovské slavnosti oživí nádvoří Špilberku od 17. července do 10. srpna.  Mimo tradiční divadelní hry jako je Hamlet či Mnoho povyku pro nic letos zájemci mohou zhlédnout i premiéru hry Dobrý konec všechno spraví. Lístky na představení jsou již v prodeji. Proč by akci měli Brňané navštívit vysvětluje spolupořadatel Roman Valla. 

Nikola Salvetová | 15. 05. 2018 23:26

Invisible Exhibition: the life of blind people

There live 36 million blind people on the Earth. And this number is still rising. I decided to try to be blind for a while because I think it is the most important to know about life of blind people.

Nikola Salvetová | 15. 05. 2018 22:09

Stan proti melanomu dorazil do Brna

Stan proti melanomu dorazil do Brna

V rámci akce "Stan proti melanomu" objíždí tým lékařů tři města během čtyř dní, kde kontroluje kožní znaménka. V Brně na náměstí Svobody se lékaři zastavili včera a na vyšetření stáli zájemci hodinové fronty. Za čtyři dny vyšetří lékaři téměř 4000 zájemců. O akci mluví lékař Petr Arenberger.

Nikola Salvetová | 15. 05. 2018 10:53

Brňané pronikli do světa nevidomých

Brňané pronikli do světa nevidomých

Slepecké hole, vodící psi a spousta dobrovolníků. Tak to včera vypadalo na brněnském náměstí Svobody při konání akce "Neboj se (mě)". V rámci akce se kolemjdoucí seznámili se světem nevidomých a mohli si vyzkoušet prostovou orientaci jak na náměstí Svobody, tak v okolních obchodních pasážích. Organizátorka akce Dominika Hulová popisuje, proč je důležité, aby se veřejnost o světě nevidomých dozvěděla více.

Nikola Salvetová | 11. 05. 2018 00:23

Lidé z celého Česka soutěží s projektem "Do práce na kole"

Lidé z celého Česka soutěží s projektem "Do práce na kole"

Projekt „Do práce na kole“ pohltil nadšence jízdních kol ze všech koutů republiky. Soutěžit můžou až pětičlenné týmy o hodnotné ceny. Registraci mohou zájemci provést do 4. května. V jednotlivých městech má projekt svoje pořadatele, v Uherském Hradišti to je spolek Okolo. O tom, proč projekt vznikl, mluví členka spolku Okolo Elena Papugová. 

Nikola Salvetová | 03. 05. 2018 22:49

Vítr zkomplikoval stavění májky na Rochusu

Vítr zkomplikoval stavění májky na Rochusu

V parku Rochus v Uherském Hradišti dnes členové chasy postavili májku. Pořadatelé vybrali menší strom z důvodu velkého větru. Akci návštěvníkům zpříjemnila cimbálová muzika a dívčí zpěvy.  

Nikola Salvetová | 01. 05. 2018 22:00

Tradice stavění májky má nejen společenský význam

Tradice stavění májky má nejen společenský význam

V předvečer 1. května se na mnohých místech republiky staví takzvané májky. Podle tradice, která sahá do 15. století, by je měli stavět svobodní mládenci. O tom, jaký význam mělo stavění máje, mluví etnografka Marta Kondrová. 

Nikola Salvetová | 30. 04. 2018 21:58

Folklore dancers from Poland have started festival ‘Days of Polish culture’

People can visit the eighth annual festival ‘Days of Polish culture’ in Brno. Polish town Poznaň and Brno celebrate 52 years of their partnership.

Nikola Salvetová | 19. 04. 2018 18:43

Pacientům s bolestí pomůže v nemocnici u sv. Anny inhalace konopí

Pacientům s bolestí pomůže v nemocnici u sv. Anny inhalace konopí

Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) dnes zprovoznila léčbu pomocí vaporizace (inhalace) léčebného konopí. V následujícíh týdnech budou lékaři z FNUSA školit lékaře z jiných nemocnic, aby se tato technika léčby šířila i do dalších zařízení. O průběhu léčby mluví mluvčí FNUSA Petra Veselá. 

Nikola Salvetová | 17. 04. 2018 18:56

"Jak se mít rád/a" učili odborníci veřejnost na workshopu

"Jak se mít rád/a" učili odborníci veřejnost na workshopu

Organizace Anabell dnes pořádala workshop s názvem "Jak se mít rád/a" v rámci akce Měsíce bláznovství v Brně. Účastníci workshopu se naučili několik technik pro zlepšení sebelásky. Měsíc bláznovství v Brně potrvá do konce dubna.  

Nikola Salvetová | 16. 04. 2018 23:05

Brno zahájilo Dny polské kultury

Brno zahájilo Dny polské kultury

Zájemci o polskou kulturu se mohou do 30. dubna seznámit s polskou literaturou, hudbou či gastronomií. Festival mimo jiné připomíná stoleté výročí samostastatnosti nejen naší, ale i Polské republiky. V rámci festivalu mohou návštěvníci zhlédnout výstavy fotek, zúčastnit se přednášek či si vychutnat tradiční polské menu. 

Nikola Salvetová | 12. 04. 2018 00:10

We are more open in Russia, says Russian student

Danil Egorov studies in Czech Republic at Masaryk University - Faculty of Medicine for two years. His English is pretty good, as well as his Czech. He seems to be very shy and nice.

Nikola Salvetová | 20. 03. 2018 22:01

Letos půjde v Brně k zápisu 4000 dětí

Letos půjde v Brně k zápisu 4000 dětí

Školský zákon stanovuje zápis dětí do základních škol na měsíc duben. Jednotlivé školy si pak volí data zápisu podle sebe. Rodiče se mohou na zápis ve škole objednat pomocí aplikace. O zápisech dětí do základních škol mluví vedoucí pedagogicko organizačního oddělení Marie Klusoňová.

Nikola Salvetová | 20. 03. 2018 17:12

V Brně bude řádit Mafie

V Brně bude řádit Mafie

Startuje desátý ročník Mafie Brno. Zájemci mohou přihlášky posílat do sobotní půlnoci 17. 3. 2018. Následujících pět týdnů se budou po Brně pohybovat lovci a oběti. O tom, jak je tato adrenalinová zábava oblíbená a kdo se jí nejčastěji účastní hovoří jeden z organizátorů Ondřej Výmola.

Nikola Salvetová | 16. 03. 2018 19:39

Na Jarmarku neziskovek byl zájem o nové dobrovolníky

Na Jarmarku neziskovek byl zájem o nové dobrovolníky

V rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se konal i Jarmark neziskovek v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Na akci se představilo 35 neziskových organizací. K jarmarku se vyjádřila pořadatelka Dana Krnáčová, a také ředitelka kanceláře Ligy lidských práv Kateřina Mášová.

Nikola Salvetová | 14. 03. 2018 22:06

Chřipková epidemie není u konce, nejvíce ohroženi jsou senioři a školáci

Chřipková epidemie není u konce, nejvíce ohroženi jsou senioři a školáci

Podle aktuálních informací Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje nadále pokračuje chřipková epidemie a počet nemocných stoupá. Tyto informace zjistili pracovníci epidemiologie, kteří každý pátek obvolávají praktické lékaře a sbírají informace o pacientech, které lékaři ošetřili za poslední týden. Nejohroženější skupinou jsou senioři a školáci. O celé situaci se vyjadřuje pracovnice protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Veronika Ovesná.

Nikola Salvetová | 06. 03. 2018 12:28

V Jihomoravském kraji mohou lidé bez domova využít noclehárny nejen v Brně, ale i v Blansku, Znojmě či Hodoníně

V Jihomoravském kraji mohou lidé bez domova využít noclehárny nejen v Brně, ale i v Blansku, Znojmě či Hodoníně

V Jihomoravském kraji mají lidé bez domova k dispozici sedm typů nocleháren. Čtyři z nich sídlí v Brně a zbylé v Blansku, Hodoníně a Znojmě. Nejčastěji je zřizovatelem církev, a to diecézní charita. Dále často noclehárny zřizuje Armáda spásy či příspěvková organizace. Celková kapacita nocleháren v Jihomoravské kraji činí 203 míst pro lidi bez domova starší osmnácti let. Finance pak zřizovatelé dostanou od města, kraje či příslušného ministerstva. K problematice se vyjadřuje sociální pracovnice Kamila Bedřichová.

Nikola Salvetová | 01. 03. 2018 18:52

Ani v mrazivém počasí lidé bez domova nezaplní noclehárny

Ani v mrazivém počasí lidé bez domova nezaplní noclehárny

Za poslední týden klesla teplota v Brně k mínus deseti stupňům. Lidé bez domova proto využívají možnosti nocleháren. Ty jsou v tomto období téměř plné, ale díky dohodě mezi brněnskými organizacemi se pro zájemce místo najde. Noclehárna Armády spásy na Mlýnské ulici je naplněna z osmdesáti procent. O kapacitě míst v této noclehárně a dohodě mezi brněnskými organizacemi mluví ředitel Centra sociálních služeb Josefa Korbely Ivan Borek.

Nikola Salvetová | 28. 02. 2018 17:40