Detail autora


Zuzana Formánková


E-mail: 460237@mail.muni.cz

Příspěvky autora

‘Take me to a place where people are looking only with their hearts’

Imagine you are a child again, and your school holidays just started. What would you say to going for a trip with some other children and a few adults in order to experience something new, and to get some rest in a good company? This seems to be pretty ordinary. And now, imagine you are blind.

Zuzana Formánková | 10. 12. 2018 16:43

Discounts for students make transport companies reinforce mainlines

40 percent of all Czech Railways’ passengers were students, children, or pensioners in September

Since September, transport companies have started to use more buses and trains on their most important lines. More people are interested in travelling by public transport after a 75 percent discount for children, students and pensioners took place. Forty percent of all passengers used the discount in September, according to the Czech Railways (ČD).

Zuzana Formánková | 01. 11. 2018 16:31

I fell in love with the city, says Englishman who wants to open a coffee shop in Prague

Whenever I walk into a student coffee house where Reggie Metcalfe works, I see him smiling widely and chatting with customers who are sitting at the bar, waiting for their beer or coffee to go. Today is one such day. People would say he is just another great, qualified waiter. As a matter of fact, today’s coffee is served by successful British businessman on his way to make his dream come true: he wants to start his own coffee shop in Prague.

Zuzana Formánková | 30. 10. 2018 12:03

Výjimečné svátky za stavu blízkého výjimečnému

Výjimečné svátky za stavu blízkého výjimečnému

Podle množství lidí na adventních trzích se zdá, že Vánoce slaví v Česku skoro všichni. I když mezi pražskými a brněnskými Vánocemi ve veřejném prostoru najdeme drobné rozdíly, nakonec se stejně všichni sejdeme u protiteroristických zábran.

Výjimečné svátky za stavu blízkého výjimečnému

Podle množství lidí na vánočních trzích se zdá, že Vánoce slaví v Česku skoro všichni. I když mezi pražskými a brněnskými Vánocemi ve veřejném prostoru najdeme drobné rozdíly, nakonec se stejně všichni sejdeme u protiteroristických zábran.

Brno, Praha – Teroristé o Vánocích útočí auty, nejlépe nákladními. O tom přece nikdo nemůže mít pochyb: loni v Berlíně tomu tak bylo, a tak do puntíku stejný postup v nejbližších letech použijí zločinci i u nás. Aspoň si to tedy myslí pražský magistrát.

Lidé, kteří se chystají na vánoční trhy na pražském Staroměstském náměstí, by se měli připravit na slalom, který je čeká hned u vstupu a následně při odchodu. Je na místě si tuto atrakci patřičně užít, protože je to pravděpodobně jediná věc, za níž se na přelidněných trzích nevybírají peníze.

Pokud na vás policisté se samopaly, strážníci v reflexních vestách a přítomnost opičích drah pro teroristy (tedy proti nim) působí tak, že jste pravděpodobně v bezprostředním nebezpečí, proti kterému se vás stát snaží chránit, vězte, že tomu tak zřejmě není. První stupeň ohrožení terorismem se vyhlašuje tehdy, když v Česku podle dostupných informací nic nehrozí. Jeho cílem je ukázat lidem, že se věci řeší, když se problémy dějí jinde: takto ministr vnitra Milan Chovanec tento stav vyhlásil loni v březnu po útocích v Bruselu.

Letos o Vánocích se zdá, že dvě největší česká města soutěží o to, které z nich dá tomu druhému větší záminku k přátelskému výsměchu. Takže Brno si špatně spočítalo adventní týdny – nebo chtělo stánkařům o týden prodloužit vánoční sezónu – a bílovický strom na náměstí Svobody již týden svítí. Praha se oproti tomu rozhodla v předvečer první adventní neděle tentokrát strom slavnostně rozsvítit (na rozdíl od minulého roku), aby ale akce nepřilákala až moc lidí, světelnou show budou každý den pětkrát opakovat.  Nedá se vyloučit, že ze stejného důvodu na oficiální rozsvěcení přišli i někteří zastupitelé, s nimiž zdaleka ne každý člověk touží sdílet jeden prostor.

Aspoň tak Praha vyvíjí úsilí k tomu, aby lidé následovali doporučení ministerstva vnitra: nechodit tam, kam chodí více lidí. V zaručeně funkčních protiteroristických opatřeních tedy zůstává Brno pozadu. Lidé na trzích mu nevadí – i když, přiznejme si to, ty betonové zábrany, jejichž objíždění po trávě teroristu v nákladním autě zdrží přibližně o tři sekundy, máme na Moravském náměstí taky. 

Zuzana Formánková | 02. 12. 2017 23:39

Studenti často bydlí bez nájemních smluv, při sporu nemají žádnou ochranu

Studenti často bydlí bez nájemních smluv, při sporu nemají žádnou ochranu

Soukromí majitelé pronajímají v Brně okolo pětatřiceti tisíc bytů, často v nich bydlí studenti. Podle zjištění redakce Stisku mladí nájemníci v desítkách případů neřeší smlouvy a spoléhají jen na ústní domluvu. Právníci upozorňují, že v případě sporu hrozí oběma stranám velké problémy. Nájemníci mohou ze dne na den přijít o střechu nad hlavou i peníze, vlastník může najít zdemolovaný byt. 

Brno – Dvaadvacetiletý Ondřej Palička se svými třemi kamarády se letos v září nastěhoval do bytu v centru Brna. Student angličtiny a bezpečnostních a strategických studií na Masarykově univerzitě si nové bydlení našel přes spolužačku. „My jsme nic formálního neřešili, všechno zařizovala spolužačka, která tam už bydlela. Možná měla nějakou smlouvu za všechny,“ krčí rameny Ondřej Palička. Jistý si ani není, jestli měl smlouvu slíbenou. „Nechci kecat, ale myslím, že jsme mluvili o tom, že později nějakou smlouvu sepíšeme,“ říká Palička.

Čtyři přátelé tak zabydleli dva pokoje v bytě, jehož majitelku nikdy neviděli: v době jejich stěhování vůbec nebyla v Brně. „Ti dva, kteří tam už bydleli, říkali, že jsou to jejich přátelé. Proto jsem to odsouhlasila,“ vysvětluje majitelka bytu Věra Kramářová.

Zabydlování Ondřeje Paličky a jeho spolužáků v novém bytě se však neobešlo bez komplikací. „Sousedi si stěžovali, že prý jsme hluční. To objektivně těžko posoudit. Jednou jsme tam měli fakt velkou párty, ale trvala půl hodiny, protože pak si sousedi stěžovali, a tak jsme to rozpustili,“ popisuje Palička svou variantu příběhu. „Stěžovali si, i když jsme tam byli jen my čtyři a normálně si povídali,“ brání se mladý student nařčení ze strany sousedů. Podle jeho slov se jich sousedi báli i kvůli dredům jednoho ze spolubydlících, studenti navíc z okna vyvěšovali kurdskou vlajku nebo vlajku Pirátské strany.

Problémy v soužití s ostatními obyvateli domu vedly až k tomu, že se je majitelka rozhodla vystěhovat. „Dozvěděl jsem se to tak, že spolužačka, která tam již dříve bydlela, inzerovala na Facebooku, že hledá nové spolubydlící. Až pak mi to muž majitelky řekl,“ popisuje Palička. Na vystěhování a nalezení nového bydlení měli týden. „Kauci jsme tou dobou ještě nezaplatili, ale prý by nám ji stejně majitelka nedala. Nevrátila nám ani každému asi půl neprobydleného nájmu, tedy asi 1 500 korun pro každého,“ vysvětluje student s tím, že si myslí, že majitelům bytu šlo hodně o peníze.

Majitelka bytu Kramářová vidí případ jinak. „Tito studenti mi zdemolovali vybavení bytu, prokopli jednu překližkovou zeď, na večírcích měli v tom bytě i 26 lidí. Mám na to mnoho svědků z domu,“ hájí se Kramářová. Jinak to podle ní je i s penězi. „Nájem nezaplatili vůbec, pouze kauci. Započítala jsem jim to jako nájem, který probydleli,“ vysvětluje majitelka. „Lidi v domě pobuřovali, jedna rodina s nemocnou dcerkou se i na víkend odstěhovala,“ upozorňuje.

Ať už je pravda jakákoliv, tito čtyři studenti s penězi už počítat nemohou, jak vysvětluje právnička a děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity Markéta Selucká. „Oni vůbec nejednali s majitelem bytu. Nájemní smlouva musí být písemná, takhle chlapci vůbec nebyli podle práva nájemci bytu,“ tvrdí Selucká.

Špatnou zkušenost s bydlením bez smlouvy nemá každý. Například bývalý student Masarykovy univerzity Lukáš Zátopek takhle bydlí už čtyři roky. „Majitel je starší pán. Dodržet ústní úmluvu je pro nás oba otázkou cti,“ tvrdí Zátopek. Odborníci jsou však k takovému přístupu opatrní. „Uzavření smlouvy nájemce i pronajímatele legislativně chrání. Bydlení bez smlouvy rozhodně nedoporučuji,“ říká realitní makléř Jan Mixner a dodává, že pokud lidé nechtějí platit realitním kancelářím, mohou využít služeb nerealitních webových serverů.

Zuzana Formánková | 01. 12. 2017 22:35

Rada schválila vizi pro Brno 2050. Ve městě má být méně aut a více důvěry mezi lidmi

Rada schválila vizi pro Brno 2050. Ve městě má být méně aut a více důvěry mezi lidmi

Rada města Brna doporučila brněnskému zastupitelstvu ke schválení Vizi a strategii #brno2050. Ta by měla být hlavním strategickým rozvojovým dokumentem města. Má však i své kritiky. Ti jí vyčítají, že je naivní, snaží se řešit problémy mimo kompetence orgánů města a neřeší skutečné problémy, se kterými se Brno potýká.

Zuzana Formánková | 28. 11. 2017 21:17

Lidem brzká výzdoba v ulicích vadí, kazí jim kouzlo Vánoc

Lidem brzká výzdoba v ulicích vadí, kazí jim kouzlo Vánoc

Stěžovat si před Vánoci na brzkou výzdobu ve výlohách obchodů a na ulicích už je každoroční folklór. Skutečně ale obtěžuje příchod Vánoc v listopadu všechny? A kdy se lidé připravují na Vánoce ve svých domovech? Redaktoři Stisku tyto otázky položili lidem v centru Brna.

Zuzana Formánková | 21. 11. 2017 23:15

Na tyfloturistických akcích se lidé dívají srdcem. Nevidomé děti chodí po skalách i běžkují

Na tyfloturistických akcích se lidé dívají srdcem. Nevidomé děti chodí po skalách i běžkují

Turistické, skautské a jiné zájmové oddíly sdružují mnoho dětí, které se o víkendech a prázdninách věnují v přírodě volnočasovým aktivitám. Nejinak je to i s dětmi nevidomými a slabozrakými. Tyfloturistický oddíl, fungující už téměř čtyřicet let, organizuje pro mladé lidi s hendikepem různorodé akce. Někteří z nich se zúčastnili i Svobodek: víkendové akce v Adršpašsko-teplických skalách.

Zuzana Formánková | 21. 11. 2017 00:41

Ceny bytů a domů rostou, lidé se stěhují do rekreačních chat

Ceny bytů a domů rostou, lidé se stěhují do rekreačních chat

S prvními mrazy končí zahrádkářská sezóna a většina zahradních chat se vyprazdňuje. Ne ale všechny. Někteří lidé ve svých chalupách více či méně přizpůsobených k celoročnímu obývání zůstávají natrvalo. Vedou je k tomu nižší pořizovací náklady i možnost bližšího kontaktu s přírodou.

Zuzana Formánková | 18. 11. 2017 17:41

To už není jen koníček, to je přímo kůň, říká o sborovém zpívání sbormistr Vajda

To už není jen koníček, to je přímo kůň, říká o sborovém zpívání sbormistr Vajda

Sbor Masarykovy univerzity slaví úspěchy v Česku i v zahraničí. Na šedesát zpěváků pod vedením schopného sbormistra Michala Vajdy objíždí soutěže i koncertní turné už třináct let. Michal Vajda sbor vypiplal od úplného počátku a vysokou úroveň se mu daří držet i přes všechna úskalí, která vedení čistě univerzitního sboru přináší.

Zuzana Formánková | 05. 11. 2017 17:10

Na skautských táborech mi byla větší zima než pod stanem v Antarktidě, říká vítězka Science slamu

Na skautských táborech mi byla větší zima než pod stanem v Antarktidě, říká vítězka Science slamu

Vítězkou letošního celorepublikového Science slamu je Barbora Chattová, vědkyně z Masarykovy univerzity, která zkoumá mikroskopické řasy. Výzkum, na kterém se podílí, čestvou doktorku v lednu už podruhé dostane na expedici do Antarktidy. K rozsivkám, které se staly náplní její práce i tématem na Science slamu, se dostala náhodou.

Zuzana Formánková | 04. 11. 2017 20:19

Větrem stržená střecha školy v Líšni bude stát méně než milion korun

Větrem stržená střecha školy v Líšni bude stát méně než milion korun

Střecha základní školy Horníkova v Brně-Líšni bude podle prvních odhadů ředitele školy stát asi 700 tisíc korun. Od úterý je škola opět v provozu. Jejím žákům a učitelům však vichřice dočasně sebrala možnost výuky v nejvyšším patře, do starých kolejí se vše vrátí za několik týdnů.

Zuzana Formánková | 02. 11. 2017 00:05

Kdybych se bála, nemám tak barevný život, říká studující maminka, která pracuje na plný úvazek

Kdybych se bála, nemám tak barevný život, říká studující maminka, která pracuje na plný úvazek

Vychovávat čtyřletého syna v osmatřiceti letech není nic nezvyklého. Méně obvyklé už je přibrat si k tomu denní studium a přitom pokračovat v práci farářky. Magisterská studentka environmentálních studií na FSS Sandra Silná je živým důkazem toho, že se to dá zvládnout – a plný program jí dokonce vyhovuje.

Zuzana Formánková | 22. 10. 2017 21:47

Lidé nemění svá trvalá bydliště, Brno přichází ročně až o půl miliardy

Lidé nemění svá trvalá bydliště, Brno přichází ročně až o půl miliardy

Časová náročnost, nutnost obíhat úřady nebo studentský nárok na ubytovací stipendium. To jsou jen některé z důvodů, proč si lidé, kteří už roky žijí v Brně, nepřehlašují trvalý pobyt ze svého dřívějšího bydliště. Brno tak na daních přichází o stovky milionů. Výrazné zlepšení přitom nepřináší ani různá motivační opatření, která město zavádí.

Zuzana Formánková | 20. 10. 2017 22:03

Studentskou komoru senátu FSS ovládli politologové a environmentalisté. Volební účast byla rekordní

Studentskou komoru senátu FSS ovládli politologové a environmentalisté. Volební účast byla rekordní

Volby do studentské komory akademického senátu FSS skončily ve čtvrtek ráno. Ze třinácti kandidátů tak studenti zvolili pět svých kolegů, kteří je budou zastupovat mimo jiné i při jednání o rozpočtu nebo stipendiích. Své zástupce volila více než čtvrtina studentů FSS. To je výrazně více než v předchozích letech. Zbylých šest členů senátu zvolili ze svých řad akademici.

Zuzana Formánková | 19. 10. 2017 14:12