13.05.2015 16:00 - 18:00


Online rozhovor se šéfredaktorem časopisu Respekt Erikem Taberym

Host: Erik Tabery

Autor: Bozděchová Aneta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Témata jako diskuze o nezávislosti a budoucnosti českých médií, změna zaměstnavatele Jana Macháčka či odchod Kateřiny Šafaříkové v současné době rezonují českou mediální scénou. Erik Tabery se v novinářské branži pohybuje již osmnáct let, šestým rokem působí jako šéfredaktor týdeníku Respekt.

Brno – Erik Tabery se stal šéfredaktorem týdeníku Respekt v lednu 2009, v redakci působí od roku 1997. Specializuje se na politické komentáře. Časopis Respekt si za dvacet pět let své existenci vydobyl významnou pozici mezi českými médii a svými články několikrát zčeřil vodu nejen na politické scéně.  

Tabery získal Cenu Ferdinanda Peroutky a cenu Novinářská křepelka, kterou členové Českého literárního fondu udělují novinářům mladším třiatřiceti let. Jeho knihy Vládneme, nerušit a Hledá se prezident se dočkaly filmového zpracování.

Otázky mohou zájemci vkládat do komentářů pod tímto rozhovorem od středečních čtyř hodin, Erik Tabery na ně bude odpovídat od třičtvrtě na pět.

  

Ivana B. | ybalgova@gmail.com Myslíte si, že študijný program žurnalistiky na našej fakulte dostatočne pripraví študentov na prax? To je těžká otázka, neznám celý program. Obecně jsem ale přesvědčený, že by bylo dobré více mluvit o některých praktických a etických otázkách.
Tereza Stankova | ter.stan@seznam.cz Nechystate nejakou novou knihu? Dekuji za odpoved. Nápadů je hodně, ale jako šéfredaktor toho mám hodně. Občas říkám, že vydávám knihu každé pondělí. Ale rád bych napsal.
Anonym | anonym@anonym.cz Neškodí aktuální veřejná novinářská debata a vzájemné napadání, například kolem Jana Macháčka, důvěryhodnosti médií minimálně stejně jako samotný Andrej Babiš? Je to možné, ale podle mě by bylo horší mlčet. Veřejná debata je v konečném důsledku prospěšná.
ANUSHINKA | ANUSHINKA@email.cz Dobrý den, pane Tabery. Ráda bych se prosím zeptala, zda jste někdy litoval nějakého otištěného článku, když se rozjela nějaká debata na jeho téma- buď svého vlastního nebo nějakého z kolegů. Zajímá mne, zda si vždy stojíte pevně za svým nebo se Vám někdy stalo, že jste s odstupem času zjistil, že jste někde udělal chybu. Moc děkuji. Dobrý den, nepochybně jsem se dopustil mnoha chyb. Snažím se pak na ně upozornit i čtenáře. Jinak chyby považuji za důležitou součást své práce a ještě důležitější je poučení se z nich. Nevybavuji si ale, že bych litoval nějakého publikovaného textu.
Vilkku | Vilkku@seznam.cz Vybavujete si za svou kariéru práci na článku, o němž můžete říct, že Vás toho nejvíce naučil, jste na něj nejvíce pyšný nebo Vám utkvěl v paměti z nějakého jiného důvodu? Zkrátka se ptám, zda máte nějaký specifický článek, který se Vám vybaví jako první, když přemýšlíte o své novinářské kariéře. Děkuji a přeji hezký den. Rozhodně se mi vybaví hned ten můj první, který jsem chystal pro Respekt. Předělával jsem ho asi tři měsíce a nakonec nikdy nevyšel, protože byl hrozný. Nejvíce jsem se ale na něm naučil, protože mi editor ukazoval, kde dělám chyby.
Veronika Papouskova | papouskovaveronika@seznam.cz Dobrý den, přál jste si odjakživa být novinářem? Minimálně od páté třídy ano, tehdy jsem začal vydávat časopis Lampa. Jako dítě jsem chtěl pracovat v lese.
Václav Petrů | vaclav.petru@centrum.cz Myslíte si, že tištěná média přežijí rozvoj digitálních technologií, nebo se blíží jejich zánik? Myslíte si, že Andrej Babiš představuje hrozbu pro českou žurnalistiku? Kdybyste stál před situací, kdy se musíte rozhodnout, že budete psát pro jeden český deník a neměl jinou možnost, který z nabízených byste vybral? Jsem přesvědčený o tom, že tištěná média přežijí. Asi záleží na tom, jak které, ale přežijí. Týdeníky mají na papíře výhodu, protože mohou pracovat s hezkou grafikou. Digitální technologie vnímám jako partner tisku, ale je třeba s nimi zacházet opatrně. Ano, Andrej Babiš představuje hrozbu, protože narušil nezávislost dvou významných novin. Pro deník bych pracovat nechtěl, ale kdyby to nešlo jinak, tak pro Hospodářské noviny.
Jan K | jnklsck@gmail.com Dobrý den, sledujete dění kolem rozpadu redakce slovenských novin Sme a následným vznikem Denníku N? Domníváte se, že by bylo místo pro podobný nezávislý list i v Česku? Jan Sleduji, dokonce s Denníkem N spolupracuji. Myslím, že tato cesta v Česku není příliš možná. Slovenská mediální scéna je odlišná, málo novin i týdeníků, bylo tam místo.
Pavla Bazgierová | P.Bazgierova@seznam.cz Dobrý den, ráda bych věděla, odkud čerpáte informace pro své publicistické články? Stačí vám pouze sledovat politické dění? Jaký internetový server považujete za nejlepší zdroj informací o české domácí politice? Snažím se sledovat, co všechno jde. Minimálně aspoň prolistovat. Hodně ale čerpám z vlastních schůzek či zdrojů, případně ze zjištění mých kolegů v Respektu. Ze serverů mám nejraději Aktualne.cz
Tomáš Maca | mynameistomasmaca@gmail.com Letos jste přednášel studentům žurnalistiky na Masarykově univerzitě a určitě jste si o potenciálních mladých novinářích udělal nějaký obrázek. Co si tedy o studentech myslíte? Je nová generace pro česká média nadějí, nebo novinařinu čekají krušné časy? Já jsem obecně přesvědčený o tom, že mladí lidé jsou šikovní a hodně jim fandím. Přijde mi ale, a to je obecný dojem, že se mladým lidem stále málo naslouchá. Dal bych jim větší prostor. Jsem ale optimista, pokud jde o budoucnost.
Bulánková Veronika | V.Bulankova@seznam.cz Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na dvě věci. 1. Myslíte si, že platy novinářů (zejména v denících) jsou adekvátní úsilí a času, které do své práce investují? 2. Dokážete srovnat výuku žurnalistiky v Praze a v Brně. Jaké mají klady a zápory? Děkuji a přeji hezký den K bodu 1 ne, platy většiny novinářů jsou špatné. Zejména těch kvalitních. 2. Nedokáži, v Brně projevili zájem o mé služby, tak jsou nepochybně lepší.
Gabriela Pokorná | g.pg@centrum.cz Dobrý den, pane Tabery, chtěla jsem se Vás zeptat, jak hodnotíte relativně nový diskuzní pořad DVTV? Měl byste k němu nějaké výtky? Má pořád smysl? Děkuji za odpověď Pokorná Považuji to za nejlepší mediální počin za několik posledních let. Překvapilo mě, jak kvalitní pořad to je. A jsem rád, že mají stále více diváků.
Filip Dembický | filipdembicky4@seznam.cz Co je pro budoucího novináře lepší z hlediska studia VŠ? Žurnalistika, nebo konkrétní obor (právo, politologie, sociologie, biologie, fyzika apod.)? Předem děkuji za zodpovězení. Ideální je kombinace. Žurnalistika je důležitý obor, myslím, že praktické i teoretické otázky jsou zásadní. Ideální ale je, když si to novinář s něčím kombinuje.
Filip Dembický | filipdembicky4@seznam.cz Jste pro zpoplatnění internetových verzí časopisů a novin? Co říkáte na návrh Waltera Isaacsona? Jsem zastánce placení za obsah. Nic jiného podle mě nefunguje. Když nebude platit čtenář, bude platit někdo jiný a to mě leká. Kdo to bude? Inzerent? Obsah ale pak musí být kvalitní, aby si peníze od čtenářek a čtenářů zasloužil.
Filip Dembický | filipdembicky4@seznam.cz Považujete za vhodné, aby i novináři se zodpovídali za své chyby, nebo je svoboda slova novináře a jeho ochrana kvalitativně výš než ochrana těch, o kterých napíše, dejme tomu, nesmysl, v horším případě cílenou lež? Novinář samozřejmě ručí za kvalitu svým jménem, nicméně články jsou většinou tak trochu kolektivním dílem. Mluví do nich editor, šéf rubriky či šéfredaktor, takže je dobře, že jde o sdílenou odpovědnost.
Filip Dembický | filipdembicky4@seznam.cz V čem spatřujete důležitost organizace "Syndikát novinářů ČR"? Jak hodnotíte práci Etické komise "Syndikátu novinářů ČR"? Vlastně nevím, co dělají. Nějaký syndikát či svaz by měl velký smysl, ale mám obavu, že teprve musí vzniknout.
Filip Dembický | filipdembicky4@seznam.cz Z jakého důvodu nechcete psát o kauzách svého majitele, pana Bakaly? Tím, že je ignorujete, moc nerozptýlíte obavy čtenářů o nezávislost českého mediálního prostoru. (zde pro ilustraci uvádím, že jsem několik let bydlel v jednom z domů patřících do skupiny RPG a moje rodina pracuje v OKD) O majiteli píšeme, změnil jsem náš postoj. Zároveň ale je pravda, že vždy budete v jistém podezření, že jste v konfliktu zájmů. Nicméně je třeba psát i o majiteli, nechtěli jsme o něm psát původně proto, že většinou texty o majitelích mají v médiích podpůrný charakter, to mi přijde nepřípustné.
Filip Dembický | filipdembicky4@seznam.cz Jak se stavíte k oligarchizaci českých médií? Nepochybně je to problém, se kterými se musíme vypořádat. Nepoužíval bych asi termín oligarchizace, ale rozhodně se změnila vlastnická struktura českých médií. To má vliv a mělo by se znovu ujasnit, že odpovědnost mají novináři ne k majiteli, ale k veřejnosti.
Ivana Balgová | ybalgova@gmail.com Zauijímal by ma Váš názor na súčasnú situáciu médií na Slovensku. Konkrétne mám na mysli kroky premiéra Róberta Fica, ktorý zakázal ministerstvám komunikovať s novinármi z Denníka N. Ďakujem za odpoveď. Je to skandál obrovských rozměrů. Kdysi jsem zažil něco podobného, když byl ministrem zahraničí Jan Kavan. Velvyslanci v různých zemích mi poslali fax, kde znělo, že Kavan zakazuje všem českým diplomatům se se mnou bavit. Nikdo ho neposlechl.
Tomáš Háva | tom.h@email.cz Kde vidíte budoucnost Respektu? Myslíte si, že bude potrebné zmenit strukturu casopisu? Dekuji a preji pekny den. O struktuře mluvíme, protože jsme ji dlouho neměnili, ale jsem přesvědčený, že kritický, liberální, kulturně-politický časopis tu má místo. Snad si to myslí i čtenáři.