21.12.2015 12:00 - 13:00


Online rozhovor se šéfredaktorem jihomoravských Deníků Tomášem Hermanem

Host: Tomáš Herman

Autor: David Vondra | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Už na gymnáziu přispíval svými články do Lidových novin, brněnského Večerníku a Svobodného slova. V roce 1997 nastoupil při studiu na vysoké škole do sportovní redakce brněnského deníku Rovnost, kde pracoval osm let jako redaktor a další dva roky jako vedoucí sportovního oddělení. V roce 2007 přešel Tomáš Herman na pozici vedoucího vydání a o dva roky později se stal šéfredaktorem Rovnosti. V současné době působí jako šéfredaktor jihomoravských Deníků.

 

Šéfredaktor jihomoravských Deníků Tomáš Herman, Foto: brněnský deník Rovnost

 

V pondělí 21. 12. 2015 bude Tomáš Herman hostem online rozhovoru ve Stisku. Od 12 hodin se ho můžete ptát na jeho dlouholeté zkušenosti z žurnalistické praxe nebo zážitky z vedení Deníků. Pokud se chcete Tomáše Hermana na něco zeptat, můžete své otázky posílat už teď na email: stiskoveotazky@seznam.cz a zjistit, co vás zajímá.
"Omlouvám se za překlepy a chyby, vše jsem psal při práci v malém okně systému bez možnosti oprav," řekl Herman na závěr on-line rozhovoru.

Milan Šváb | milan.sv@seznam.cz Co musí udělat český novinář proto, aby mohl pracovat v zahraničí? Trochu nerozumím otázce: Dá se pochopit dvěma způsoby: A. Pokud chcete pracovat v zahraničí pro cizojazyčné noviny, je to asi podobné jako u nás: musíte projít výběrovým řízením. B. Pokud chcete být zahraničním zpravodajem českých mediálních domů, je to složitější - většinou tuto práci dělají lidé z mnohaletými zkušenosti, kteří si už odpracovali své doma. Těchto pozic není mnoho a deníky takové lidi už v podstatě nemají (max. stálé spolupracovníky). Obecně je pro práci v zarhaničí nutné to stejné jako pro práci v českých novinách, navíc je třeba umět samozřejmě jazyky. Ale to je logické i v jiných oborech.
Jan Horák | honzahorak@gmail.com Jaká je vaše hlavní náplň práce? Kromě denní práce, která spočívá v hodnocení novin, staránkologii a poradách, kde s podžízenými diskutujeme o podobě dalších vydání jde především o koordinaci práce všech šesti redakcí Rovnosti v Jihomoravském kraji a o metodickou práci - vylepšování obsahu novin, webů, sociálních sítí. osobně zpracovávám také nepravidelné projekty, vymýšlím nové rubriky a v neposledí řadě jde o personalistiku - výběr lidí na jednotlivé pozice v případě odchodů/povýšení. Právě v této oblasti mám stále největší rezervy.
Eliška Křenová | E.K.30@seznam.cz Píšete stále články nebo pouze dohlížíte na vedení Deníků? Zpravodajství už nepíšu prakticky vůbec, občas píšu komentáře nebo texty k našim promo akcím.
Michal Šíp | Engelhart5@seznam.cz Na co jste v Deníku nejvíce pyšný? Slovo pýcha se snad se mnou nesnoubí. Doufám. Ale jsem hrdý na to, že mohu pracovat v Rovnosti - nejstarších novinách u nás. Jsem hrdý na to, že přestože spousta lidí slepě věří, že jsme komunistické noviny, neví, že už v polovině devadesátých let byla Rovnost naprosto nezávislá. Hrdý jsem na to, že dokážu snášet politické i ekonomické tlaky se ctí a udržím nezávislost redakce. Hrdý jsem na to, že naše weby patří k nejlepším ve VLP a ten brněnský má nejvíc reálných uživatelů ze všech webů VLP, že jsme za mého působení zpětinásobili jejich počet. Hrdý jsem i na zavádění datové žurnalistiky. Co naopak musíme zlepšit, je sledování velkých kauz a důslednost ve faktech.
Vojtěch Faltus | vojtech.faltus@seznam.cz Co se vám na české žurnalistické scéně nelíbí? Co byste rád změnil? Nelíbí se mi splývání zpravodajství a publicistiky stejně jako pronikání časopiseckých žánrů a témat do deníkové žurnalistiky. Osobně nemám rád ani tzv. infotainment, protože nenese důležité informace, ale spíš se snaží zpravodajsky zpracovat společenská a zábavní témata. V této oblasti jsou silnější mí kolegové, já jsem zastánce moderního zpracování tradičních témat - politiky, ekonomiky, kultury. Osobně mne mrzí, že z našich novin zmizeli němečtí vlastníci, na druhou stranu si myslím, že hysterie kolem toho, že česká média vlastní čeští multimilionáři, je zbytečná. I v zahraničí tomu tak je.
František Merta | mertafranta@seznam.cz Jak moc je náročné neustále vymýšlet náměty na články? Jakým způsobem to řešíte? U nás v redakci máme zavedený systém takzvaných ranků - reportéři a redaktoři mají na starosti určitý segment a musejí v něm plánovat. Na základě schůzek se svými zdroji, informací z tiskových zpráv a konferencí nebo agentur pak vytvářejí týdenní a denní plány své práce. Plánování je jeden z nejnáročnějších aspektů novinářské práce a ne každý je zvládá dobře. Přitom dobrým plánováním si může každý ušetřit desítky hodin práce měsíčně...Osobně hledám témata kolem sebe i v jiných médiích a deleguji je konkrétním novinářům, které je mají na starosti ve svém "ranku"
Eliška Křenová | E.K.30@seznam.cz Je nějaká země, která vás z hlediska novinařiny inspiruje? Dělají to někde opravdu dobře? Nemám rád spojování žánrů jako se děje v některých médiích u nás. Líbí se mi naopak tradice angloamerické žurnalistiky, kde se do zpravodajství nepletou publicistické prvky. To je co se týče textu - mými oblíbenými tituly jsou The Guardian nebo týdeník The Economist (krásně se doplňují i v tom, že se na domácí i světové problémy dívají z opačných částí politického spektra. Pokud jde o datovou žurnalistiku, ta je nejlepší v jižní Evropě - možná díky tomu, že tam novináři museli hledat jednodušší cesty, jak v teplém podnebí donutit lidi číst, možná je to náhoda. Osobně nečtu noviny na webu - jen to, co musím profesionálně. On-line žurnalistika zdaleka nedosahuje kvalit té printové.
Jan Horák | honzahorák@gmail.com Co se vám na práci novináře nejvíce líbí? začínal jsem jako sportovní novinář, takže mne bavilo setkávat se s hvězdami světového sportu. Ať už to byl Björn Dählie, Ole einar Björndalen, Michael Phelps, Eddie Mercx nebo mnozí další, vždy to bylo velmi přínosné i pro mne. Vždy mne bavilo vytvářet metodiku novin, layout novin a grafiku, neboť jsem vždy sledoval zahraniční trendy. V poslední době mne velmi baví datová žurnalistika, kterou jsme ve velkém v Rovnosti zavedli jako jedni z prvních v České republice již před několika lety. Pořád děláme chyby a pořád se v ní zlepšujeme.
Marta Vítková | m.v16@seznam.cz Jaký vztah máte k bulváru? V několika rovinách: A. Bulvár nečtu, neb nepíše o věcech, které jsou podle mne podstatné. B. I kolegové, kteří pracují v bulváru, jsou jen novináři, kteří dělají svou práci. A dělají ji pro lidi, které to baví. C. Čistě profesní mám vztah ke slovu bulvár, které velice rádi používají lidé i ve vztahu k seriozním médiím ve chvíli, kdy napíšou něco, co se těm, kteří se slovem bulvár ohánějí, nelíbí. přitom ani nevědí, o co jde, jaký je význam toho slova, co pod definici bulváru/tabloidu v angloamerické žurnalistice patří. Bohužel je mezi nim mnoho lidí, kterých jsem si ii do té doby vážil. Oslovit novináře bulvárním je velice často posledním krokem lidí v úzkých, když ztratí argumenty, přestože mu dokážeme, že článek jsme napsali zpravodajsky čistě.
Petra Mlýnková | p.mlynkova@seznam.cz Jaký je váš nejvtipnější nebo nejzajímavější zážitek ve vaší žurnalistické kariéře? Nevím, jaký je nejvtipnější, neb můj smysl pro humor je poněkud mimo mainstream, ale poměrně velký ohlas měly články, které jsme dělali na apríla a do nichž jsme vždy schovávali indicie tak, aby lidé mohli poznat, že jde o smyšlený text. To nás celkem bavilo, zvlášť, když jsme to vymýšleli v kolektivu. Postupem času nás však tato praxe omrzela, takže jsme od nich upustili. A spíš než vtipné články jsem zažil různé humorné situace. Ať už jde o slavné sportovce, kteří se před námi novináři schovávali, protože nechtěli mluvit, nebo třeba šílené překlepy v novinách, které změnily smysl textu. Humorné je někdy i hádání se s politiky o tom, proč jsme napsali článek tak a tak, protože nemalá část z nich neumí vidět svět otevřenýma očima.
Vojtěch Faltus | vojtech.faltus@seznam.cz Jak moc je práce šéfredaktora časově náročná? Asi jako práce manažera ve velké firmě. Kromě denní práce je důležitá metodická práce a práce na projektech. Tím pádem rozhodně víc jak osm hodin denně čistého času. Osobně trávím v práci někdy až čtrnáct hodin denně, někdy stačí oněch osm. je to nárazové. Konkrétně předvánoční čas je větinou v novinách hodně hektický.