10.05.2016 16:00 - 17:00


Online rozhovor se starostou Brna-střed, Martinem Landou

Host: Martin Landa

Autor: Michaela Benešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Martin Landa (Žít Brno) je starostou už rok a půl. Během svého funkčního období spustil web kdejestarosta.cz a lidé ho tak mohou sledovat na každém kroku. Chtěl tak dosáhnout lepší transparentnosti radnice. Mladí lidé ho mohou sledovat i nasociálních sítích, kde často sdílí fotografie z různých událostí v této městské části nebo i pracovní nabídky.Otázky můžete předem zasílat na e-mail martin.landa.stisk@seznam.cz.

Přestože je Martin Landa zaměstnaný muž a má dvě malé děti, ve volném čase studuje vysokou školu. Moc dobře zná zkouškové období a termíny seminárek. Zároveň se ale stará i o termíny pro dostavbu hřiště u školky a akce pod záštitou města. Naposledy byl k vidění na brněnském Majálesu, kde korunoval letošní Miss. Fotku z události samozřejmě sdílel na svém profilu na facebooku, kde se vyjadřuje k aktuálnímu dění v Brně. 

Martin Landa na Majálese.Foto: Michaela Benešová

V úterý desátého května od 16 do 17 hodin bude Martin Landa hostem online rozhovoru na webu www.munimedia.cz. Budete mít příležitost zeptat se na otázky (v tomto odkazu), které vás zajímají ohledně radnice, zakázek či jeho samotného. Otázky můžete předem zasílat na e-mail martin.landa.stisk@seznam.cz.

Michal Kuchař | kuchar.michal@post.cz Ahoj, chtěl bych se pana starosty zeptat na problematiku, která je již několik let omýlaná, ale lidé nevidí žádný progres. Jak hodláte řešit situaci v centru města, kdy s přibývajícími letními dny roste počet nepřizpůsobivých lidí na náměstích, zastávkách, nádražích. Tato situace kazí dojem jak u turistů, tak i u občanů, kteří se v těchto místech každý den pohybují. Zcela jistě to není stav, kterým by se mělo Brno prezentovat. Jak hodláte tuto situaci řešit, popřípadě jaká nová opatření budete letos zavádět, aby jste těmto situacím předcházeli? Děkuji za odpověď. S pozdravem, Michal Kuchař Tato tiziva situace se nedarila resit zadnou vyhlaskou. Snad zakazem pobytu v extremnich pripadech. Verim, ze prace mestske policie, ktera toto resi podpori i oznamovatele prestupku, tj obcane, kterym to neni lhostene. Bez techto oznameni neni mozne zpravovavat prestupky a tyto jevy ucinne resit. Castejsi hlidky a castejsi uklid mohou prispet ke zlepseni, stejne jako odstraneni stankoveho prodeje, regulace "hladovych" oken a moznosti porizeni alkoholu. Pokud teorie "Broken window" funguje. Melo by se to postupne zlepsovat.
Petr Veselý | veselypeta@seznam.cz Jak bojujete s dlouhodobým nedostatkem školek? Budete některé rozšiřovat nebo stavět nové? Už teď není místo a pokud bude školka povinná, tak se tříleté děti do školky nedostanou už nikam Dobry den, letosni skolni rok poprve byly umisteny vsechny trilete deti, dostalo se i na deti z jinych mestskych casti i na deti mladsi. Demograficka krivka pozvolna klesa. Vylozeny tlak na rozsireni kapacity nevnimam. Jsou skolky o ktere je vetsi zajem a je tam pretlak. Diky elektronicke evidenci prihlasek se vsak IMHO dari tyto anomalie resit.
Klára Bezdíková | klarinka.bezdikova@seznam.cz Proč je stále ještě na Kraví hoře autoopravna, když by v tom místě mohlo být středisko 8D a oni by více přispěli ke zkrášlení lokality, než auta. A co máte v plánu udělat s opuštěnou vyhořelou jídelnou na Kraví hoře? Je tam jen nepořádek a bezdomovci. Dobry den, cinnost 8D jsme podporili zastitou a v delsim casovem horizontu se prilehle plochy promeni na hriste. Doufam, ze to nebude kolegum dlouho trvat. Informace o arealu na Lerchove jsem jiz uvedl v predesle odpovedi. Odkaz na clanek k rozprave je zde: http://www.brno-stred.cz/uploads/soubory/zpravodaj/05_2016_zpravodaj_mc_brno_stred.pdf
Zuzka Dzurdzikova | zuzkadzurdzikova@gmail.com Aký je vás názor na spackanú prácu na zastávke Obilní trh? Nedávno na zastávke pribudol odkaz "památník pro úradníky za 1,4 miliona :(", čo si o tom myslíte? (tou peňažnou čiastkou si nie som istá ako bola presne napísaná) Nepovedena rekonstrukce mne mrzi. PRemyslim co slo udelat lepe. Je tam dohled pamatkaru, kvalitni projekt od RAW, vyhrala firma se skvelymi referencemi a nejnizsi cenou. Pres to navzdory pokynum postupovali v rozporu s doporucenim statiku, v rozporu s projektem. Doufam ze firma, ktera ma za ukol stavbu uvest do planovaneho stavu snad dokonci dilo bez komplikaci. Cenu nedokazu posoudit. Jedna se o pamatku a cena vychazi z projektu. Kazdopadne i pres uvedene komplikace se cena nebude navysovat, protoze zpusobena skoda jde za dodavatelem, ktery nepostupoval v souladu s pokyny zadavatele a dozoru.
Martin Vašek | martinwasek@gmail.com Ještě prosím odpověď na druhou otázku. Rád bych se zeptal, jestli má město, potažmo vaše radnice MČ nějaký orgán, jež by dohlížel na podávané informace pro turisty v angličtině. Sám jsem byl půl roku v cizí zemi a velmi mě potěšilo, že veškeré informace, včetně informací v muzeích, jsem se dozvěděl anglicky, místní řeči jsem nerozuměl. Proto si myslím, že bychom se měli i v našem městě snažit o maximum anglicky podávaných informací. Dekuji za pomoc - odpoved jsem odklepl a nemohl jsem se k ni vratit. Anglictinu jako jazyk pro komunikaci s turisty akcentujeme pri jednani s Turistickym informacnim centrem. Doufam, ze pro navstevniky z ciziny se stane centrum diky tomu privetivejsi. Vzhledem k omezene mire vlivu mestske casti na mestske prispevkovky a pripadne muzea to bude jeste nejakou dobu trvat. :(
Nikola Ptáková | ptak.niki123@gmail.com Proč jste dovolili umístit další sochu falického charakteru? Netusim jakou sochu mate na mysli? Pokud jde o "Vez architektu", tak tento projekt byl schvalen a spusten jeste pred nasim vstupem do uradu.
Jan Paclík | jendapicpaf@seznam.cz Dobrý den, pane starosto, rád bych se zeptal, zda neplánujete odstranit ty podpisy vašeho předchůdce na informačních tabulích v parcích. Nebo to tam bude trapně navěky jako memento předražených a nekvalitních rekonstrukcí? Dobry den, Vas dotaz mne pobavil. Pokud bude nejaky duvod ceduli odstranit, atu uz technicky stav, nebo se zjisti, ze prekazi, tak ji odstranime. Jinak jsme o tom zatim neuvazovali.
Radmila Nowotná | rad.nowotna@seznam.cz Jak se vám líbí nově odhlasované nádraží v Brně? Jste spíš pro přesun nebo zachování nádraží na stávajícím místě? Predevsim tuto otazku maji zhodnotit odbornici. Osobne by mne absence nadrazi v centru mrzela. Stejne tak mne mrzi politika, ktera se kolem toho dela. Doufam, ze referendum pomuze a bude mit dostatecnou ucast.
Jan Paclík | jendapicpaf@seznam.cz Dobrý den, pane starosto, rád bych se zeptal, zda neplánujete odstranit ty podpisy vašeho předchůdce na informačních tabulích v parcích. Nebo to tam bude trapně navěky jako memento předražených a nekvalitních rekonstrukcí? Viz predchozi odpoved :
Simona Svobodová | simkax6@gmail.com Co považujete za Váš největší úspěch za dobu, co jste ve funkci? Na takove hodnoceni je myslim jeste brzy. V ramci plneni programu nejsme sice na zacatku, ale opatreni z konceptu Otevrena radnice se teprve realizuji. Otevreni agendy radnice, rozklikavaci rozpocet, jmenovite hlasovani, smernice na zadavani verejnych zakazek, online prenos ze ZMC, investice do skol, do bytu. Prace na projektove pripravenosti, lepsi cerpani dotaci. Podpora kutury v CLV vitrinach...
Adam Fogl | adam.fogl@gmail.com Dobrý den, před časem se objevil záměr vybudovat novou tramvajovou zastávku na ulici Husova, nedaleko Moravské galerie. Je záměr o něco blíže realizaci? Pokud ano, v jakém horizontu budou moci cestující zastávku využívat? Pokud ne, na čem snahy ztroskotaly? Jak vy se k možné zastávce stavíte? Děkuji Dobry den, zastavka na Husove by mne potesila. Myslim, ze zklidneni dopravy by odstranilo prirozenou barieru mezi centrem a parkem na Spilberku. V soucasne dobe se proveruji souvislosti. Nemam zpravu, ze by to jiz na necem ztroskotalo. Je to vsak vec magistratu, odboru dopravy a Dopravniho podniku.
Ivet Balážová | 428315@mail.muni.cz Dobrý deň, ako vnímate prítomnosť slovákov v Brne? Ivet Jednoznacne pozitivne! :)
Martina Štefániková | martina.steff@gmail.com Prečo na študentské karty neexistujú zľavnené jednorázové cestovné lístky, keď existujú študentské šalinkarty? Dobry den pani Stefanikova, doufam, ze v tomto ohledu magistrat dostoji svemu slibu a bude resit zlevnene jizdne plosne. Cenova politika Dopravniho podniku bohuzel nespada do kompetenci nasi mestske casti.
Martin Vašek | martinwasek@gmail.com Vážený pane starosto, mám na Vás dvě otázky - první se týká náměstí Míru, a sice jak to prosím vypadá s jeho rekonstrukcí (park, tramvajová konečná, občanská vybavenost)? Ať už v jakékoliv podobě, Mírák by si zasloužil rekonnstrukci co nejdříve, aby se také využil dnes nepoužívaný pozemek po kasárnách. Druhá otázka je z jiného soudku, rád bych se zeptal, jestli má město, potažmo vaše radnice MČ nějaký orgán, jež by dohlížel na podávané informace pro turisty v angličtině. Sám jsem byl půl roku v cizí zemi a velmi mě potěšilo, že veškeré informace, včetně informací v muzeích, jsem se dozvěděl anglicky, místní řeči jsem nerozumněl. Proto si myslím, že bychom se měli i v našem městě snažit o maximum anglicky podávaných informací. děkuji za Vaši odpověď Vazeny pane Vasku, rekonstrukce tramvajove smycky, pokud se tam nestane havarie, bude proverena tak, aby cele namesti i prostor arealu Lerchova a souvisejici vstup do parku a zastavka slo posoudit jako celek. Casovy horizont nedokazu odhadnout. Verejne projednani jsme jiz absolvovali a s temito pripominkami a nazory obcanu budeme pracovat.