14.05.2016 15:00 - 16:00


Online rozhovor s umělcem Vladimírem Kiseljovem

Host: Vladimír Kiseljov

Autor: Eliška Srncová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Živé performance, malování podle hudby, libreta i knihy, umělec Vladimír Kiseljov se nezalekne ničeho. Málokdy má člověk příležitost vidět celý proces tvorby obrazu a být svědkem toho, co obraz inspirovalo. Český tvrůce tuto zkušenost svým příznivcům rád zprostředkovává a při online rozhovoru odpovídal na dotazy inspirované jeho tvorbou.

Brno - Vladimír Kiseljov je interdisciplinární tvůrce, zabývá se malbou, nástěnnou malbou, scénografií, režií, psaním a dalšími činnostmi. Jeho díla jsou k vidění zejména v Brně a v Praze, kde své výstavy s oblibou zahajuje vernisáží s živou tvorbou. „Maluji obrazy zachycující energii hudby přímo na koncertech, jedná se o světový unikát, dělám to jako první a zatím jediný na světě. Zachycuji svým dílem proud energie, který pramení z mého osobního pochopení a prožití hudby a různých mytologií, pohádek a symboliky. Snažím se svým dílem pozitivně působit na společnost a vnášet energické duchovní impulzy do všedního života svého okolí. Proto realizuji často díla ve veřejném prostoru, ať už jako nástěnnou malbu, performance nebo výstavu maleb,” říká o své práci Kiseljov.

Malíř se svými obrazy. Foto: Vladimír Kiseljov

Kristýna Michálková | michalkova.kristyna@seznam.cz Jaké obrazy vám visí u vás doma? Vaše? Nebo máte nějakého oblíbeného autora, kterého si doma vyvěšujete? Doma jsem měl velmi dlouho pouze bílé zdi, ve kterých se mi osobně bydlí i tvoří nejlépe. Ale postupem času jsem začal doma vyvěšovat obrazy, které jsem chtěl ukázat svým známým, a tak jsem je začal mít vystavené i dlouhodobě. Nejsem ale člověk, který by si příliš často prohlížel své už dokončené obrazy. Nejraději se dívám na cokoliv živého, co vidím v přírodě nebo na ulici.
Aneta Malá | malaa28@gmail.com Je ve vašem životě někdo, koho pokládáte za svůj vzor či inspiraci? Mezi mé nejoblíbenější profesory patřil Martin Dohnal, Martin Mrskoš, Miloš Štědroň a mnoho dalších teoretiků i praktikujících umělců. Ale nejvíce mě inspirovaly osudy tvůrců jako je Michellangelo, Beethoven, Wagner, Kupka, Drtikol.
Ondřej Vydra | vydra.ondrej@seznam.cz Dobrý den, máte nějaké dílo, které je vám osobně nejbližší, na které rád vzpomínáte? Vždycky si vzpomenu na zájezd do Itálie se střední školou uměleckých řemesel v Brně, na kterém jsem byl asi v šestnácti letech ve Florencii. Tam jsem byl naprosto fascinován a zažehnut návštěvou galerií a kostelů, nástěnnými malbami a způsobem, jak uměním nasáklo celé město. Tam jsem se definitivně přesvědčil, že musím a chci být malířem, přidat svůj kámen na takové společné stavbě, jakou je výtvarné umění.
Jan Procházka | prochyj@seznam.cz Když kreslite žive před publikem, nestalo se vám někdy, že jste něco nechtěně pokazil nebo nenamaloval podle vašich představ? To se mi nikdy nestalo, čímž se nechci chlubit, ale je to dáno mou koncentrací a naladěním. Než začnu malovat, ponořím se do sebe, uklidním se a cítím se v naprostém bezpečí a nejvíce spokojený. V takovém stavu to, co maluji, odráží takový stav, kde nic nemůže být chyba, protože to zachycuje pravdu a určitý vhled, které bychom vůbec neměli posuzovat nebo hodnotit. Myslím si, že pravé umění má zachycovat pravdu a pouze být.
Černá Petra | cernabrno@gmail.com Dobré odpoledne, máte nějaký cíl, kterého chcete s tvorbou dosáhnout? Jedním z mých cílů, kterého se mi daří už průběžně dosahovat, je realizace velkých nástěnných maleb ve veřejném i sakrálním prostoru. Ty nejvíce neuvěřitelné sny se mi daří paradoxně realizovat nejlépe. Takto mohu mluvit o zázraku, že jsem ve svých pětadvaceti letech režíroval pětihodinovou operu Parsifala Richarda Wagnera nebo že jsem namaloval největší nástěnnou malbu ve střední Evropě o ploše šest set metrů čtverečních - a že má mou tvorbu rád i papež František. To už zní tak zvláštně, že se na to rád dívám s nadhledem a jen si říkám, hlavně aby se mi to podařilo dotáhnout do konce, nemám rád chlubení a plané řeči o známosti nebo o slávě, která je přece pomíjivá. Ale pokud se mi to podaří, budu malovat nástěnné malby i ve Vatikánu, to by bylo jedním z mých největších splněných přání.
Vítek Koutný | vitek.koutny@seznam.cz Dobrý den, přemýšlel jste o tom, že byste hudbu samotnou nechat část obrazu nakreslit? Ve smyslu Chladniho obrazců apod. Mé obrazy jsou kombinací mé vědomé malby a hudby, kterou vědomě vnímám a zachycuji, která ale zároveň rozechvívá a obtiskuje se i přímo do mé malby - právě na principu Chladniho obrazců, o kterých mluvíte. Především to funguje při mých performance, kdy maluji obraz naléváním různě smíchané barvy na horizontálně položené plátno při koncertě klasické hudby. V mých obrazech se vyskytují i takzvané Mandelbrotovy obrazce, podobně jako další měřitelné struktury a otisky vyššího řádu, který se projevuje všude od stavby buněk, krystalů až po galaxie. Právě spojování mikro a makrosvěta a vhledu mě na malování baví nejvíce. V detailech mých obrazů vidíte zároveň pohled do nitra buněk i do obrovských galaxií. Maluji prostě život.
Hana Žižková | hanka.zizka@seznam.cz Dobrý den, kde radši vystavujete? V Brně nebo v Praze? A nepřemýšlel jste i o přidání dalších měst? Vystavuji neustále v nových městech, ale do některých se rád opakovaně vracím. Vystavoval jsem už například v Berlíně, Vídni, Florencii, Edinburghu, Lipsku a mnoha dalších městech i v ČR. Rád střídám výstavy v renomovaných galeriích s výstavami v kavárnách, hotelech a například i hvězdárnách, jako třeba dnes.
Lucie Malinová | Lucie.Malinova@seznam.cz Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda se takovýmto uměním dá v České republice uživit nebo je to pro Vás jen koníček? Děkuji za odpověď Mám pocit, že se nedá mluvit obecně o něčem tak individuálním a osobitém, jako je uživení se určitým druhem umění. Uživí se jím především ti, kteří mají silnou vnitřní, nikoliv pouze vnější, inspiraci a dokáží citlivě vnímat a reagovat na prostor, čas a příležitosti, ve kterých se nacházejí. Má tvorba je i můj koníček a nelze je oddělit. Rozhodně realizuji velkou část svých výstav a projektů i v zahraničí, kde je obecně větší úcta a respekt k umělecké tvorbě, když má vnitřní přesah.
Klára Tesařová | kt799kt@seznam.cz Jaká je vaše oblíbená barva? A proč? Myslím, že je to stejná otázka jako kdybyste se zeptali hudebníka, jaký tón má nejraději. Nejde ani tak o jeden tón nebo jednu barvu, jako spíš o jejich vztah a návaznost s předchozím a následujícím, o tempo, rytmus a vyzařování. Proto bych řekl, že mám spíše oblíbené kombinace barev, které vytvářejí vibrace a tóny, které někteří hudebníci umí následně také zahrát. To jsme realizovali například s virtuosem Jaroslavem Svěceným, který hrál na mé vernisáži v Praze. Maloval jsem na jeho hudbu obraz, následně si on vybral jeden z už namalovaných a vystavených obrazů na výstavě a zahrál improvizaci, která zachycovala hudbu, která v něm je. Byl to fascinující zážitek a podobné projekty a spolupráce budu v budoucnu co nejčastěji rozvíjet.
Simona Zpěváková | s.zpevakova@gmail.com Co považujete za největší svůj životní úspěch? Na který Váš obraz jste nejvíce pyšný? Kolik času Vám zabere tvorba velké nástěnné malby? Kde berete inspiraci? Byly chvíle, kdy jste to chtěl vzdát? Které z umění, kterému se věnujete, je Vám nejblíže? Jak vzpomínáte na Brno? Jakou hudbu nejčastěji při své tvorbě posloucháte? Jak jste se dostal k "malování hudby"? Inspirací je pro mě všechno. To, co realizuji ve své tvorbě, je především zachycení konkrétní energie - ať už do obrazu, představení, nástěnné malby nebo libreta. Není to inspirace pouze z hudby, ale také z ducha místa, kde dílo vzniká. Proto tak rád maluji například v katedrálách nebo velmi starých kulturních místech, protože se v nich pozitivní kreativní energie opakovaně obtiskuje a prohlubuje. Následně jde takovou energii čerpat i z mého obrazu, který by namalovaný jinde vyzařoval určitě trošku jinak. Malování hudby u mě úzce souvisí s vnímáním pohádek a mytologie, které jsem od dětství poslouchal na gramofonových deskách a byly podbarveny klasickou hudbou. Když slyším hudbu, vidím barevný příběh jako film a obraz, který maluji ho zachycuje. Většinou se ale snažím zachytit nejen jeden moment z hudby, ale zachytit její jádro, poselství a tak vlastně celou skladbu v jednom okamžiku. Brno mám velice rád a v budoucnu budu určitě dál působit i v Brně i v Praze.
Jakub Dostál | jakubdostal73@seznam.cz Dobrý den, charakterizujete sám sebe jako interdisciplinárního tvůrce v řadě oborů, mezi které patří například malby, nástěnné malby, scénografie nebo režie. Plánujete někdy v budoucnu vyzkoušet ještě něco nového nebo se na nějaký obor více zaměřit? Budu dále pracovat ve všech těchto oborech a realizuji více vždy ten, ve kterém se nepředvídatelně naskytne dobrá příležitost pro naplnění nějaké mé vize. Jedná se tak například o realizaci opery Babel, pro kterou jsem napsal libreto, která bude mít například letos premiéru v Lipsku, následně Brně a Praze. Její vznik byl podmíněn možností realizovat projekt v rámci partnerství měst Brna a Lipska, díky němuž jsem už realizoval několik projektů. Například výstav mých obrazů a také živé malířské performance na koncertech v Nikolaikirche a Michaeliskirche v Lipsku. V představení Babelu jsem se opět ujal i režie a scénografie. Podobně jsem letos dostal i několik dalších nabídek na nástěnné malby, které budu realizovat v Olomouci, Brně - Komárově a Lesné, také jednám o nástěnných malbách v podchodech centra Prahy.
Eliška Kolmanová | 439690@mail.muni.cz Jak jste se vůbec k takové umělecké činnosti dostal? A jaký je zatím váš nejsilnější zážitek z této tvorby? Kreslil a maloval jsem už od dětství takže to dělám doslova od nepaměti. Největších zážitků mám hodně, patří mezi ně určitě realizace Wagnerova Parsifala v Redutě v Brně v roce 2008, kde jsem dělal režii, scénu, kostýmy a projekce. K dalším patří mé pravidelné živé malířské performance na varhanních koncertech v katedrále na Petrově v Brně. Další byla určitě realizace nástěnné malby v Tišnově o ploše šest set metrů čtverečních - za plného provozu nádraží, na kterém jsem ji maloval za znějící hudby Beethovena a dalších. Poměrně surrealistický zážitek.
Magdalena Kunrtová | Magdalena.Kunrtova@seznam.cz Dobré odpoledne, zajímá mě, jestli jste svou uměleckou tvorbu vnímal už v dětství nebo zda jste snil spíše o tom, že budete popelář, doktor, nebo člověk s jakýmkoliv jiným povoláním? Děkuji. Zrovna sedíme na mé výstavě na hvězdárně v Ondřejově u Prahy, která se jmenuje Všehomír a docela vystihuje co jsem chtěl dělat od dětství. Chtěl jsem být dohromady malíř, režisér a kosmonaut. Takže se mi to docela daří propojovat, tvorbu spojující hudbu, barvu a prostor.
Kateřina Koutná | Koutna.Katerina@seznam.cz Máte nějaký oblíbený druh hudby, na který se vám dobře maluje? Když malujete podle knihy, vybíráte si nějakou scénu či kapitolu nebo zachycujete své pocity z celé knihy? Moje oblíbená hudba jsou především skladby J. S. Bacha, R. Wagnera a některých dalších skladatelů, které mě fascinují a inspirují svou duchovní energií. V případě ilustrací ke knihám většinou zachycuji ducha a jádro celé knihy.