20.04.2017 13:00 - 14:00


Online rozhovor s rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem

Host: Mikuláš Bek

Autor: Lada Režňáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Mikuláš Bek je rektorem Masarykovy univerzity a místopředseda České konference rektorů. Titulu docenta dosáhl v roce 2004 pro obor muzikologie na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Jako muzikolog se zabývá hudební sociologií a dějinami novější hudby 19. a 20. století, zejména dílem Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Studoval na Masarykově a Karlově univerzitě. Vyučoval na univerzitách v Praze a Olomouci. Co všechno musí zvládat rektor univerzity a proč vystudoval právě muzikologii? Ptát se můžete již tento čtvrtek od 13:00.

Mikuláš Bek bude na vaše dotazy odpovídat ve čtvrtek 20. 4. 2017 od 13:00 do 14:00. Budete mít možnost zeptat se na cokoliv, co vás ohledně práce rektora, vysokoškolského vzdělání, úrovni vysokých škol, včetně Masarykovy univerzity, zajímá. 

Eliška Koukalová | eli.kouk@seznam.cz Ráda bych svou otázkou navázala na Vaši předchozí odpověď. V čem pozorujete rozdíl mezi studenty z 90. let a těmi nynějšími? Ve které době se podle Vás učí učitelům a profesorům lépe? Děkuji za odpověď.
Michaela | komi6@centrum.cz Co Vás tehdy zaujalo na oboru muzikologie? Věděl jste, co od něj čekat? A co studium tohoto oboru obnáší? Děkuji za odpověď! Věděl jsem, oč běží, za mých studií se přijímalo 5 studentů ze 120 jednou za pět let. Tak jsem se dva roky chystal na přijímají zkoušku. Muzikolog je podle mě člověk, který má pomáhat ostatním, aby rozuměli hudbě a měli z ní tak větší radost.
Eva Bartáková | evcabartakova@gmail.com Vy na u3v přednášíte? Jak se liší studenti tam oproti "běžným" studentům? :) Teď jako rektor nemám čas, ale léta jsem tam učil. Studenti jsou na U3V pozornější, pilnější a pracovitější :-). A jak stárnu, čím dál lépe jim rozumím :-D.
Eva Bartáková | evcabartakova@gmail.com Až budete v důchodu, budete navštěvovat univerzitu třetího věku? Já doufám, že na ní budu do smrti učit.i
Lada Režňáková | ladusreznak@gmail.com Vaše ideální představa dovolené? Kolo na hornatém ostrově u moře :-).
Hana | H.Sininen@gmail.com Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na vyšší odborné školy, potažmo vzdělaní? Děkuji. Je velká škoda, že se u nás nedaří integrovat Vyšší odborné školy do terciárního vzdělávání. Jsem v tomto směru velkým obdivovatelem amerických community colleges, které umožňují těm, kdo chtějí, plynulé pokračování ve studiu na univerzitách.
Pavlína Černá | pavlina.cerna.96@gmail.com Máte radši kávu nebo čaj? To je těžká volba, no když musím volit, tak kávu.
Lada Režňáková | ladusreznak@gmail.com Píšete, že ve volném čase čtete. Máte nějakého oblíbeného spisovatele? Asi neumím říci jedno jméno, Stejně tak u skladatelů. Spíš se hodí různí autoři pro různé nálady i životní situace.
Hanka | sininen@email.cz Dobrý den, výše studijního stipendia pro doktorandy je značně demotivující, mnozí studenti musí po čas studia docházet do zaměstnání a tudíž jim nezbývá čas věnovat se plně svému oboru. Nezvažuje se zvýšení stipendia? Paní ministryně navrhuje plošné zvýšení. Já jsem proti, protože si myslím, že stipendia mají zvyšovat univerzity samy. Nechal jsem udělat průzkum, kolik na MU doktorandi skutečně mají. Je to hodně různé podle fakult. Ale průměrný příjem doktorandů je na MU výrazně vyšší než to stipendium od státu ve výši 7500. Na ESF je průměr 20 tisíc, například. Jsem určitě pro zvýšení vázané na výkon.
Eva Bartáková | evcabartakova@gmail.com Píšete, že vyhazujete papíry do sběru... Třídíte odpady? Jasně
Eva Bartáková | evcabartakova@gmail.com Jak nejradši trávíte volný čas, když už nějaký máte? Lenoším, jezdím na kole, poslouchám hudbu a čtu.
Dominika | 1234@abcd.com Jak máte organizovaný pracovní stůl? Máte na něm nějaký kýč, fotku, talisman? :) Mám mírně dezorganizovaný stůl s papíry, které jednou za čas v očistném jarním rituálu vyhazuji do sběru... Bez fotek, kýčů, a sentimentu, ale s obrazy na stěnách.
David | stisk.onlinerozhovor@gmail.com Jak často se rozčilujete nad českou politikou? Málo, jsem otrlá a jsem ještě stále rád, že máme politku, byť nedokonalou. To za mých studií nebylo :-D.
Michala | stisk.onlinerozhovor@gmail.com Co si myslíte o zavedení školného na VŠ? Nijak se netajím, že jsem pro. Samozřejmě včetně sociálních stipendií, půjček a odleženého splácení. Myslím si, že jinak se dodatečné prostředky pro univerzity nenajdou - v konkurenci veřejných výdajů na zdravotnictví, penze a obranu prostě vlády nenajdou dostatečné prostředky na vzdělání.
Barbora | ceperova.zsvm@outlook.com Proč bych si jako maturantka měla vybrat Masarykovu univerzitu ? Pokud nechcete, aby Vás vodili na univerzitě za ruku a chtěli po Vás, abyste byla sebevědomá a kriticky uvažující, tak je to správné místo pro Vás :-D. Věřím tomu.
Tomáš | 0000tom@seznam.cz Myslíte si, že vysoké školství u nás má rostoucí nebo klesající úroveň? Myslím, že stagnuje. A to kvůli stagnaci financování i nedostatku odvahy politiků i akademikům ke skutečným změnám. Předbíhá nás nejen Čína a Jižní Korea...
Eva Bartáková | evcabartakova@gmail.com Vystudoval jste hudební vědy, předpokládám správně, že hrajete na nějaký hudební nástroj? Na jaký nebo jaké? Hraji nehraji, hrával jsem :-), violoncello.
Jiří Šteif | jiristeif@seznam.cz Máte oblíbenou fakultu? Asi ne, díky působení ve vedení univerzity jsem se naučil oceňovat na každé něco.
Petra | petra.nagyova55@gmail.com Dobrý deň, rada by som sa spýtala, ako vnímate značný počet Slovákov študujúcich na Masarykovej univerzite. Čomu prisudzujete taký veľký záujem ? Příčiny jsou dvě. Hlavně jde o to, že část Slovenska je prostě geograficky přirozenou spádovou oblastí naší univerzity, bylo to tak i v době federace. A za druhé - na Slovensku vlády v posledních desetiletích zanedbaly úroveň vysokého školství více, než v Česku. A my jsme získali konkurenční výhodu a postupně i lepší reputaci .
Eva Bartáková | evcabartakova@gmail.com Jako studentku žurnalistiky by mě zajímalo, o jakém tématu byste si s novináři rád popovídal a naopak, jaké téma by vás od rozhovoru s novinářem odradilo? Já jsem s novináři udělal zatím jen dobrou zkušenost, beru jim telefon kdykoliv a odpovídám. Ale mám asi štěstí na novináře :-).
Lada | ladusreznak@gmail.com A váš názor na současné české školství? Co si například myslíte o úrovni současných maturit? Nebo zavádění jednotných přijímaček na střední školy - vidíte v tom spíše krok dopředu, nebo směrem vzad? Já vlastně o středním školství nerad generalizuji, protože pro to nemám dost dat. Pokud jde o maturity, dosud pro univerzity neposkytují dostatečně validní informace o tom, co student umí. S hodnocením přínosu státních maturit bych raději počkal. Jednotné přijímačky jsou novinkou, která vlastně není "jednotná", protože školy si mohou přidat vlastní hodnocení.
Lada | ladusreznak@gmail.com Ze své pozice rektora vnímáte sám nějaký hlavní nedostatek Masarykovy univerzity? Hlavní slabinou, tak jako u dalších českých univerzit, je inbreeding. Většina učitelů se stále rekrutuje z bývalých studentů, málo jich má pracovní nebo studijní zkušenost odjinud.
Alena | alena.novakova@gmail.com Vnímáte rozdíly mezi Masarykovou univerzitou a univerzitou v Praze nebo Olomouci, kde jste vyučoval? Můžeme se od nich například nějakým způsobem inspirovat? Jsou to naši přátelé a konkurenti. Kdybych to měl říci zkratkou, Univerzita Karlova je úctyhodná středověká skvělá instituce. Univerzita Palackého je docela šikovná a úspěšná, přitom těží z útulnosti krásného historického města. My jsme lišky v kurníku :-).
Anna | zabza.kot@seznam.cz A ten rozdíl současné generace a generace z 90. let je tedy jaký? Možná to není rozdíl generací, ale rozdíl různých populací. V 90. letech studovala mnohem menší část kohorty maturantů, bylo to v průměru studenti více motivovaní a cílevědomější. Ale jde o průměr. Dnes studuje více než polovina kohorty, to znamená, že nutně jde o jiné skupiny lidí.
Klára | klaraceperova@gmail.com A oblíbená jazzová skladba? Goodnite od Melody Gardot.
Klára | klaraceperova@gmail.com Co Vás na Vaší práci vyloženě nebaví? Podepisování diplomů :-D. Někdy je jich za semestr tisíce.
Eva Bartáková | evcabartakova@gmail.com Vůbec si nedokážu představit, co obnáší pozice rektora. Můžete popsat, jak vypadá váš běžný pracovní den? Děkuji! Není to moc rutinní práce :-), spíše se pořád mění a občas je docela zajímavá. Určitě není hlavní součástí administrativa - i když pořád něco podepisuji. Spíš je hlavní náplní vyjednávání konsensu o univerzitních záležitostech a hájení zájmů univerzity navenek. Přibližně 12 hodin denně 7 dnů v týdnu :-).
Anna | zabza.kot@seznam.cz Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda vnímáte nějaký rozdíl mezi současnými studenty a studenty, kteří například studovali pět let zpátky? Myslím, že v tak krátkém horizontu není prakticky žádný. Větší rozdíl pozoruji mezi studentskou generací 90. let a současnou, to ano.
Michaela | komi6@centrum.cz Dobrý den, zaujalo mne, že jste vystudoval muzikologii. Ráda bych se proto zeptala, zda sledujete i současnou hudební scénu a který ze současných interpretů je Váš oblíbený. Přiznám se, že současné hudební dění sleduji teď jako rektor jen útržkovitě a selektivně. Pokud máte na mysli současnou scénu populární hudby, tam jsem teď už určitě úplně dezorientovaný :-), neberte mě tedy jako autoritu. Poslouchám ale (hlavně v autě) leccos - spíše ale jazz nebo vážnou hudbu.