24.04.2017 16:00 - 17:00


Online rozhovor s šéfredaktorem Finmag.cz Michalem Kašpárkem

Host: Michal Kašpárek

Autor: Lada Režňáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Michal Kašpárek byl spoluzakladatelem satirické skupiny Žít Brno. Od letošního ledna působí jako šéfredaktor magazínu Finmag.cz. Je absolventem bakalářského studia žurnalistiky na Fakultě sociálních studií, kde nyní vyučuje kurz Sociální média – teorie a praxe. Nepravidelně můžete jeho hlas zaslechnout na Rádiu Wave. Mezi jeho další projekty patřil průvodce po Brně. Proč nemá čas v něm pokračovat, co vedlo k jeho rozhodnutí nekandidovat na radnici a jak se mu podařilo získat místo šéfredaktora? Na to a mnohem víc se můžete ptát v online rozhovoru již toto pondělí od 16:00.

Na vaše dotazy bude Michal Kašpárek odpovídat v pondělí 24. dubna od 16:00 do 17:00. V rozhovoru se jej budete moci zeptat na cokoliv, co vás zajímá, od jeho zkušeností novináře po jeho názory na aktuální problémy lidstva. 

Jana | usta@seznam.cz Když popisuješ ten bědný stav české žurnalistiky, je mezi tuzemskými novináři někdo (nebo víc lidí), kdo dělá podle tebe svou práci dobře? A není to v novinařině nakonec stejné jako v jiných povoláních, že jen pár lidí to umí špičkově, pak je dlouho nic, šedý průměr, weboví plniči a pak ti, kdo mají dělat něco jiného?
Jana | usta@seznam.cz Když popisuješ ten bědný stav české žurnalistiky, je mezi tuzemskými novináři někdo (nebo víc lidí), kdo dělá podle tebe svou práci dobře? A není to v novinařině nakonec stejné jako v jiných povoláních, že jen pár lidí to umí špičkově, pak je dlouho nic, šedý průměr, weboví plniči a pak ti, kdo mají dělat něco jiného? Skvělou práci odvádí třeba datový tým ČRo. Výjimeční jsou i tím, že jsou dobří konzistentně. – A nemyslím, že je to v žurině stejný jako v jiných oborech. Naopak. Gastro má vzestupnou tendenci: kuchaři, číšníci, interiéroví architekti, ti všichni dělaj o řád lepší práci než před patnácti lety. Některý velký média naopak fungujou stylem, jakej by byl tehdy ve stejný firmě nepředstavitelnej.
Jakub | krahulecjakub@gmail.com Který stránky s memy sleduješ? ---(Míváš pocit, že tě pak ovlivňují při psaní?) Svatá trojice: Nihilist Memes, Humans of Late Capitalism & Zlazloj Zlizlek. Dál: Václav Klaus Memes for Economic Teens, Ironic czech politics memes, The Finest Memes of Třešňová, Ortel Memes… Ovlivňují mě určitě. Mám vždycky radost, když mě nad textem napadne vtip, kterej rozesměje pět lidí max, a zbytek si ho vůbec nevšimne.
Ondřej Trhoň | ondrej@trhon.cz Co tě nejvíc štve na český žurnalistice? A ideálně teda prosím o víc, než "Jarin v MF DNES a PListy" ))
Ondřej Trhoň | ondrej@trhon.cz Co tě nejvíc štve na český žurnalistice? A ideálně teda prosím o víc, než "Jarin v MF DNES a PListy" ))
Ondřej Trhoň | ondrej@trhon.cz Co tě nejvíc štve na český žurnalistice? A ideálně teda prosím o víc, než "Jarin v MF DNES a PListy" )) Kam klesla média Mafry, to mě štve hodně, a nejde vůbec jen o uprchlíky: celej svět řeší, že na Filipínách vládne krvavá tyranie, ale Anna Barochová líčí diktátora, kterej nechává vraždit bez soudu děti, jako takovýho vyšinutýho sympoše. Štve mě, a neplatí to jen o Mafře, že je mezi novinářema tolik tupejch a nudnejch konformistů bez rozhledu a bez odvahy pokládat ostatním ani sobě nepříjemný otázky; kteří si přes den točej to svý o vlekařích, aby si po večerech mohli na webu konfigurovat oktávku kombi. Svět se brutálním tempem proměňuje, Afrika ekonomicky a technologicky roste, data jsou nová ropa… kolik českých novinářů o tom dokáže poutavě a zasvěceně psát? Tahle intelektuální a kulturní zakrnělost je něco, co budeme sklízet ještě generace :(
Eva Bartáková | evcabartakova@gmail.com Dotaz číslo dva: Co si myslíš o oboru genderová studia? Snažíš se ty sám být genderově korektní? Nemám na GS silnej názor žádným směrem. Snažím se respektovat každýho člověka a jeho nebo její představu o tom, jak naložit se svým životem, pokud při tom nezasahuje do práv jiných. Občas se tím pádem projevuju způsobem, kterej by šlo označit za genderově korektní. Ne vždycky se mi to daří.
Jana | usta@seznam.cz Chystáš nějakou další knihu? Minulý měsíc jsem dokončil rukopis první a sháním nakladatele. Stačí takhle? :)
Tomáš | tomas22@gmail.com Zdravím. Proč jste se rozešel s hnutím Žít Brno? Jak hodnotíte jejich působení na brněnském magistrátu? 1/ Pro publicistu znamená vstup do politiky spálení spousty mostů. Abych něco takového udělal, musel bych vědět, že do toho jdu s lidma, ke kterým mám mimořádný názorový průnik. Po pár týdnech řešení praktických otázek se před třema rokama ukázalo, že to to není případ Žít Brno. Nesouhlasím se stavbou sportovních stadionů, s dotacemi na MotoGP, s rezidentními parkovacími zónami, s budováním kreativního centra a takovým množstvím dalších návrhů, že mi nedávalo smysl takovému projektu, i když mi byl a pořád je v některých konkrétních věcech sympatický, obětovat kariéru. 2/ Perou se statečně.
Eva Bartáková | evcabartakova@gmail.com Ahoj! Proč jsi se rozhodl, že při práci budeš i učit? Předpokládám, že ne kvůli penězům. V čem tě výuka obohacuje? 1. Kontakt s lidma 20+, kteří na rozdíl od těch 30+ ještě nejsou cynický a nemaj ve všem jasno, je obohacující. 2. Beru to jako trénink improvizace. 3. V různých hádkách mám teď ultimativní argument „snad to vím, když to učím.“