12.12.2017 15:00 - 16:00


Rozhovor s Annou Bromovou, cykloaktivistkou a členkou hnutí Limity jsme my

Host: Anna Bromová

Autor: Petra Vaňková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Pětadvacetiletá Anna Bromová absolvovala žurnalistiku a environmentální studia na Masarykově univerzitě v Brně a nyní studuje informační studia a knihovnictví. Věnuje se občanské angažovanosti, převážně cykloaktivismu a boji za klimatickou a sociální spravedlnost. Spolu s dalšími lidmi založila Bike Kitchen Brno, což je otevřená komunitní cyklodílna, ve které se také můžete najíst nebo přijít na promítání filmu. Také je členkou hnutí Limity jsme my, které letos uspořádalo první český Klimakemp, a na příští rok již chystá další. Anna Bromová se účastní hlavně tzv. přímých akcí, v rámci kterých se snaží dělat společenské změny přímo a bez nutných prostředníků. V příštím semestru bude o tomto druhu občanské angažovanosti přednášet na Katedře environmentálních studií Masarykovy univerzity.

Autor: Adam Hrubý

Petra Vaňková | vankova1997@gmail.com Děkujeme všem za otázky, ale bohužel už nám vypršel čas.
Martin Marek | mart.marek@gmail.com Tak když se nikdo neptá... :) Vnímáš nějak rozdíl/podíl/roli v ekohnutí, u přímých akcí, mezi aktivistkami a aktivisty? Ptám se proto, že mám dojem, že občas ženy k mému překvapení až převažují a jsou neméně statečné viz Klimakemp, obrana Bělověžského pralesa v Polsku... Co si o jejich roli myslíš a jakou máš zkušenost ať z Čech či třeba Německa? díky Ahoj Martine, je pravda, že v některých pracovních skupinách ženy převažují - pokud mluvím o hnutí Limity jsme my. Myslím, že i díky nehierarchické organizaci se nám daří lépe dávat prostor právě ženám, zároveň máme i něco jako kvóty. Tedy že se vždy snažíme, aby za hnutí veřejně vystupovaly i ženy, aby četly proslovy a aby byly aktivní. Jsem ráda, že se to daří. Ženy jsou často vidět v prvních řadách i při Německých akcích, kdy často dostanou pořádnou ránu obušky i pepřovým sprejem
Barbora Adamková | barborka.adamkova@gmail.com Aká je podľa teba najlepšia statégia na prilákanie ľudí na Klimakemp mimo sociálnej bubliny aktivistov, environmentalistov a podobne? Očakávate na Klimakempe 2018 vyššiu účasť? Ahoj Báro. Po úspěchu z letošního roku jsem si téměř jistá, že na Klimakemp 2018 dorazí ještě více lidí. Jak dostat na Klimakemp lidi, kteří jsou plně mimo bublinu hnutí Limity jsme my, to nevím. Podle mě na takovou akci málokdy pojede někdo, koho téma vůbec nezajímá, přeci jen jde o několikadenní tábor, na který si nevyčlení čas někdo, komu je téma úplně jedno. Jinak mi přijde důležité propojovat boj za klimatickou spravedlnost s jinými boji a tématy, protože se jich klimatická změna velmi často dotýká a ovlivňuje je. Změna klimatu je součástí života každého z nás, jenom možná v jiné míře. Naším cílem je informovat o tom veřejnost a snažit se jim ukázat, že je situace opravdu vážná a měla by se řešit.
Eliška Pavlíková | eliska.pavlikova03@seznam.cz Čeho ses nejvíc bála, když ses účastnila tzv. přímých akcí? Ahoj Eliško, asi závisí vždy na konkrétní přímé akci. Při cyklojízdě se občas bojím, že mě srazí auto. Jednou to byl autobus. Při blokádách neonacistů mám strach, že mi někdo z druhé strany dá pěkný dělo. A při srpnové přímé akci Ende Gelände, kdy jsme se snažili zablokovat koleje, jsem se bála, že dostanu pepřovým sprejem a obuškem a bude to faaaakt bolet.
Tereza Hotová | hotova.tereza@gmail.com Na který že svých projektů jste nejvíc hrdá? Ahoj Terko. Hrdá jsem na hodně nich, každý má dopad jiným způsobem. Myslím, že se nám hodně dobře povedlo zavést bikesharing Rekola v Brně. Velký ohlas také měla letošní demonstrace proti neonacistům, která byla na 1. máje. Fotografie Vlada Čičmance, na které Lála Myslíková ve skautské uniformě stojí tváří tvář rozzlobenému neonacistovi, obletěla celý svět. Ale Klimakemp 2017 byl zdaleka tím největším a nejúžasnějším, čeho jsem zatím byla součástí. Kolektiv Limity jsme my je výjimečný a troufám si říct, že v České republice nemá obdoby. Je to určitě věc, která mi radikálně změnila život.
Barbora Adamková | barborka.adamkova@gmail.com Ministerstvo vnútra označilo v jednej zo svojich správ hnutie Limity jsme my ako ľavicových extrémistov. Čo si o tom myslíš? Aký by to mohlo mať vplyv na Vašu ďalšiu činnosť a budúcoročný Klimakemp? Ahoj Báro. Jako hnutí jsme se proti tomu ohradili a poslali jsme ministrovi vnitra a premiérovi dopis s žádostí o změnu. Tato výzva byla podepsána mnoha osobnostmi z akademické, vědecké, občanské i umělecké sféry. Já osobně si také myslím, že je naše zařazení na seznam extremistů hodně mimo. Nenásilná a otevřená občanská neposlučšnost, která požaduje řešení tak závažného problému, jako je klimatická změna, nemůže být považována za extremismus. Nehledě na to, že byl ve zprávě o extremismu zahrnutý celý Klimakemp (ne jen akce občanské neposlušnosti), který je naprosto běžnou letní a hlavně legální táborovou akcí. Odmítám, aby byly za extremisty považované rodiny s dětmi, které se přijely podívat na přednášky o solárních panelech... Pevně věřím, že to budoucnost hnutí nijak neovlivní :)
Eliška Pavlíková | eliska.pavlikova03@seznam.cz Čím si chtěla být jako malá? Ahoj Eliško, chtěla jsem být kosmonautkou, hodně jsem se proto zajímala o vesmír. Pak jsem viděla film Apollo 13 a rozmyslela jsem si to.
Eliška Pavlíková | eliska.pavlikova03@seznam.cz Ahoj Aničko, jaká ze Tvých činností Tě nejvíc baví? Jaké jsou Tvé plány do budoucna ohledně všech Tvých aktivit? Ahoj Eliško. Asi se nedá říct, co mě nejvíce baví. Někdy mě baví brát si prostor na silnicích při cyklojízdě, někdy mám chuť zastavit všechny uhelné doly na světě, jindy zas nemám sílu na nic a chci se jen válet doma a koukatna seriály se superhrdinama. Zrovna teď mám období, kdy jsem hodně vyčerpaná a potřebuju se spíš dát dohromady, abych měla dost síly zase dělat velké věci :) To je momentálně i můj plán do budoucna.
Iveta Borková | ivca.borkova@seznam.cz Jak ses dostala k přednášení na FSS? Sama jsi chtěla, nebo Tě někdo oslovil? Ahoj Ivo, chtěla jsem jít studovat žurnalistiku a přístup FSS mi seděl více než přístup, který tehdy byl na Karlově univerzitě. Proto jsem se rozhodla jít do Brna, aniž bych v tom městě kdykoli byla. Brzy jsem si jej zamilovala.
Martin Marek | mart.marek@gmail.com Co tě vedlo k tomu, co byl ten impuls, ta cesta..., že se z tebe stala výrazná tvář ekologického hnutí (Limity jsme my, cyklistika v Brně....)? Ahoj Martine, k aktivismu mám blízko v podstatě od dob dospívání a čím jsem byla starší, tím jsem více nabývala přesvědčení, že se tím nechci tajit. Někteří lidé se rozhodnou být součástí boje za klimatickou spravedlnost nenápadně, ve svém volném čase. Pro mě je to součást života. Tím, že se zabývám komunikací, tak se často v kolektive věnuji tomuto. Ve hnutí Limity jsme my však nemáme stálé tiskové mluvčí, tato pozice se mezi členy a členkami střídá. Na Klimakemp to vyšlo na mě, a proto jsem vidět na mnoha mediálních výstupech. Toliko k té "tváři". Pokud jde o moje rozhodnutí být občansky angažovatnou vůbec, přijde mi, že je lidskou povinností starat se o svět kolem sebe. Cítím, že mám určitá privilegia, díky kterým mohu pomáhat lidem, kteří je nemají. Když jsem v nesnázích já, pomohou zase jiní lidé mě. A na světě se dějí nespravedlnosti, které nedokážu přehlížet.
Iveta Borková | ivca.borkova@seznam.cz Stačí ti, že má den jenom 24 hodin? :) Ahoj Ivo, někdy mi přijde, že je to až moc :D
Jitka Kubátová | 450471@mail.muni.cz Jak probíhá Klimakemp? Ahoj Jitko. Jak bude probíhat ten v roce 2018, to ještě nevím. Loni jsme nejdříve asi týden společně stavěli celý tábor v Horním Jiřetíně. První tři dny, kdy přijeli účastníci a účastnice, jsme měli různé přednášky, workshopy, diskuze, koncerty a akční tréninky. Společně jsme žili v táboře, který funguje na principech udržitelnosti a vzájemné solidaritě. Bylo to moc fajn, potkáš tam spoustu nových přátel, kteří tě inspirují, a to nejen těch z Čescké republiky, ale z celé Evropy. O chodu tábora společně navíc rozhodujeme na plénech, snažíme se fungovat nehirerarchicky. V sobotu jsme potom měli legální pochod proti uhlí a další demonstrace. Zároveň se uskutečnila i nenásilná masová akce občanské neposlušnosti, při které 144 lidí zastavilo činnost dolu Bílina. V neděli jsme se snažili všechny dostat z policejnéch stanic, vyprávěli jsme si příběhy a dělali solidární demonstrace za zadržené aktivisty a aktivistky. Pak jsme hodně slavili a byli šťastní :) A nakonec jsme museli zas společně tábor rozebrat. Doufám, že se v roce 2018 zapojíš.
Jitka Kubátová | 450471@mail.muni.cz Jak Vás napadlo založit Bike Kitchen? Ahoj Jitko. Stála jsem s přítelem v místnosti plné starých kol, které jsme měli odvézt pryč, když se letos rušila stará dílna po brněnských Rekolech. Bylo nám líto kol, které nám lidé z Brna věnovali k opravě, a nechtělo se nám přijít i o skvělý prostor, který máme na ulici Přízova. A jak jsme tam tak stáli a koukali na to a bylo nám smutno, tak jsme si řekli, že uděláme Bike Kitchen, stejně jako ji mají ve Vídni, Bratislavě, Londýně a dalších světových mestech. A tak ji teď máme každé úterý odpoledne otevřenou. Dneska budeme péct perníky, stavte se ;)
Jakub Vrbka | vrbka.jakub@gmail.com Jezdíte na kole i v zimě když nasněží? Ahoj Jakube. Ano, jezdím.
Petra Vaňková | vankova1997@gmail.com Jaké bylo Vaše první kolo? Máte kol více? Jaké je Vaše současné? Ahoj Petro. Své první kolo si nepamatuju. Matně si vybavuji fotku, na které mám dva culíky, brečím a jedu na červeném kole s přídavnými kolečky. Takže to bylo asi ono. Kol mám sama několik, ale většinou je sdílíme i s přítelem. Dohromady máme asi 7 kol na ježdění podle příležitosti, pár dalších kol rozestavěných, jedno nákladní kolo na běžné nákupy a jedno velké nákladní kolo, které sdílíme v Bike Kitchen Brno. Včera jsem dostavěla svou zbrusu novou zlatou silničku, takže na té dneska jezdím. Jinak kola vždycky střídám podle počasí a podle toho, kam jedu.
Luboš | lubos@seznam.cz Jak jsi spokojená s letošním premiérovým Klimakempem a čekáš příští rok ještě větší účast? Ahoj Luboši, Klimakmep 2017 byl nejlepší akcí v mém životě. A nejsem sama, kdo to takhle má, proto pevně věřím, že se ročníku 2018 zúčastní ještě více lidí. Na místě je opravdu pohodová atmosféra, je to jako letní vzdělávací tábor plný pohody a přátelství, kdo by o tohle chtěl přijít? Zvlášť když lze tímto způsobem bojovat proti klimatické změně ;)
Petra Vaňková | vankova1997@gmail.com Jak zvládáte se školou ještě tolik nejrůznějších aktivit? Ahoj Petro, jak si můžeš přečíst v různých příčkách pro lepší život, je to o time managementu, samozřejmě. Když se nemůžeš rozhodnout, jestli zachraňovat svět nebo jít s kamarády na pivo, nejlepší je to spojit. Také je to o prioritách. A dobré je taky někdy nedělat vůbec nic. Ostatně nic bychom asi měli všichni dělat častěji.