25.04.2018 17:23 - 21:23


Rivalita se Spartou určitě potrvá. A to je na sportu krásné, řekl Švancara v onlinu

Host: Petr Švancara

Autor: Ondřej Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Petr Švancara je bývalý ligový fotbalista, který prošel několika českými kluby. Je odchovancem brněnského fotbalu, kde také začal svoji kariéru v nejvyšší soutěži. Brněnská Zbrojovka a její fanoušci mu přirostli k srdci natolik, že pro ně uspořádal rozlučkový zápas své kariéry na legendárním stadionu za Lužánkami. Utkání, které na tribuny přilákalo přes 30 tisíc diváků, bylo inspirací pro vznik filmu Stadion, který jde v těchto dnech do kin. Jaké jsou další plány bývalého fotbalisty se stadionem a čemu se věnuje po konci hráčské kariéry? Na tyto a další vaše dotazy odpovídal známý brněnský fotbalista a patriot

Petr Švancara při své rozlučce s kariérou

Brno - Příznivcům Zbrojovky Brno se v červnu roku 2015 splnil velký sen. S červenobílími vlajkami a šálami vyrazili po letech zafandit na stadion Za Lužánkami, na kterém brněnský klub zažil období největší slávy. Tento sen jim splnil bývalý hráč Zbrojovky a brněnský patriot Petr Švancara, který se před vyprodanými ochozy loučil se svoji aktivní hráčskou kariérou. Samotnému zápasu předcházela několikaměsíční rekonstrukce téměř zdevastovaného stadionu. Švancarova rozlučka zaznamenala velký ohlas mezi veřejností a znovu se začalo mluvit o tom, že i samotná Zbrojovka by se mohla vrátit zpět Za Lužánky.

Své dotazy můžete předem zasílat na stisk.online@seznam.cz

Maria | marietkach@seznam.cz Jaký máte vztah se svými fanoušky po ukončení kariéry? Myslím si a cítím to tak, že velmi dobrý a to nemluvím jen o Brně. Vždy jsem byl fandům velmi vstřícný, co se autogramů a různých cenností, co jsem za kariéru posbíral (dresy, kopačky, kartičky apod.), které jsem vždy rozdal. Moc si té obliby vážím a věřím, že i po kariéře budeme mít nadále dobrý vztah. Všem velký dík za otázky, ať se vám daří a vzhůru Brno! Zdarec, Švanci.
Filip | fidas.kriz@gmail.com Petře, jaký je váš oblíbený model Mercedesu? Chystá se model Švancara? Sám jsem dlouholetým patriotem značky Renault, i když se mi přezdívá Mercedes. Ale abych odpověděl, mám rád v těchto letech praktická auta i kvůli tomu, že jsem táta tří dětí. Čím větší auto, tím lépe. Takže SUV.
Richard | Bragoslav@asz486.org Dobrý den, jak vidíte šance Zbrojovky na konci ligy? Má na to se udržet v 1. lize? Pokud se v pátek podaří porazit Duklu, věřím, že se zachráníme. Pokud ne, a na rovinu říkám, že nestačí ani remíza, šance budou minimální. I kdyby Zbrojovka spadla, tak věřím, že se znova postaví na správné nohy a nejrychlejší možnou cestou se do ligy vrátí. Věřím i proto, že znám místní region a vím, že je zde plno lidí, kteří by Zbrojovce rádi pomohli opět k návratu.
Stanislav | vaculikstanislav@gmail.com Během svojí kariéry jste prošel mnoha kluby. Jsou mezi nimi rozdíly v přístupu fanoušků k fotbalu? Jednoznačně ano. Nejlepší fanoušci byli Za Lužánkami, kdy jsem kariéru startoval. Rád vzpomínám i na fanoušky Opavy a Slovácka. Nejhorší fanoušky jsem naopak zažil v Bratislavě, kde jsem hrál za místní Inter. Dá se říct, že tam ani nikdo nebyl.
Jana | JANAHEMZOVa@seznam.cz Dobrý den, viděl jste už film Stadion? Jak se Vám líbí/nelíbí? Zatím jsem dokument neviděl celý a moc se na něj těším. Nechávám si to záměrně na pozdější dobu, až uslyším od lidí, jak se jim líbí. Podle částí, co jsem viděl, jsem nadšený a beru to jako neskutečné poděkování samotnému autorovi a lidem, kteří nebyli tolik vidět během vzkříšení za stadionu jako já. Tenhle dokument považuji jako poděkování přesně těmhle lidem a já osobně jsem na celý region za vzkříšení Lužánek dodneška velmi pyšný. Věřím, že dokument zase vzbudí debatu na téma o novém stadionu za Lužánkami. Pokud tomu tak nebude, nevzdáme se a v roce 2019 zase něco vymyslíme, abychom ukázali, že jsme tady.
Šimon | s.fusaty@atlas.sk Aký máte vzťah k Sparte Praha? Plánujete do budúcna trénovať? Ako sa máte? Myslíte si, že niekedy opravia Štadión za Lužánkami? Jako správný Brňák samozřejmě nemám vztah ke Spartě úplně kladný. Vždy to byl největší rival v jakémkoli sportu. Myslím, že to tak bude i pokračovat. Každopádně zaplaťpánbůh, že to tak je, protože nás to všechny baví. Rivalita musí zůstat, každé vítězství je jiným – nejhezčím – vítězstvím. Nikdy jsem neměl ambice ve fotbalu pokračovat jako trenér, ani se za dobrého trenéra nepovažuji. Vždy mě bavila spíše role marketingu nebo manažerování. Na trénování je třeba klidnější povaha. Asi bych na to neměl trpělivost. Věřím tomu, a pokud můžu pomoct, tak udělám vše pro to, aby se Zbrojovka vrátila na starý stadion. Fotbal za Lužánky patří a naše město si to zaslouží.
Stanislav | vaculikstanislav@gmail.com Jaké jste měl důvody k ukončení kariéry? Jeden z hlavních důvodů byl ten, že jsem už neměl nabídku z první ligy, čemuž se v třiceti sedmi letech nelze divit. Druhou ligu jsem hrát nechtěl. Dalším důvodem bylo to, že jsem se nechtěl prát s profesionálním životem sportovce a toužil jsem se více věnovat rodině, kterou jsem měl celou dobu v Brně.
Jarek | Jarek.galba@seznam.cz Jak hodnotíte letošní prvoligovou sezónu? Kdo se předvedl nad očekávání dobře a kdo Vás zklamal? Překvapila mě Bohemka, a to nejen výsledky, ale i samotnou hrou. Velice jsem zklamán ze Zbrojovky a Baníku. Věřím, že oba týmy do ligy patří, nejsem ovšem přesvědčen o tom, zda se oba zachrání. Samozřejmě si přeju, ať se hlavně zachrání Zbrojovka.
Tomáš Kiss | kiss.tom96@gmail.com Dobrý den, rád bych se zeptal, jak se stavíte k plánované rekonstrukci stadionu Za Lužánkami a jak se vám líbí vizualizace rekonstrukce, které byly doteď uveřejněny. Díky za odpověď. Zdarec, zdravím všechny, pojďte do mě, můžete se ptát úplně na vše, co vás zajímá. Stavím se k tomu tak, že jako fanda Zbrojovky a Komety bych rád viděl oba stadiony za Lužánkami. Bohužel zatím nedošlo k dohodě, aby se tak stalo, ale určitě jsem připravený jakkoli pomoct. Jiná varianta pro mě neexistuje. Pokud město rozhodne, že budou stát oba stadiony někde jinde, nic s tím nenadělám. Prioritou jsou však Lužánky.