22.11.2018 18:00 - 19:00


Online rozhovor s Čechem, který chce pracovat pro Elona Muska. A klidně zadarmo

Host: Daniel Sklář

Autor: Hana Kotoučová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Ještě počátkem letošního roku studoval třiadvacetiletý rodák z Frýdku-Místku Daniel Sklář dvě vysoké školy, pracoval v přední konzultační firmě a vedl svůj klub, Don club, pořádající přednášky se slavnými osobnostmi. V dubnu se však rozhodl změnit svůj život a splnit si svůj sen. Pracovat pro amerického podnikatele Elona Muska, který mimo jiné založil kosmickou společnost SpaceX a je ředitelem automobilky Tesla. Daniel přerušil studium, odešel z práce a odletěl na několik měsíců do Kalifornie, kde se snažil Muska potkat a přesvědčit, aby ho zaměstnal. S vlajkou s natištěným logem své kampaně ElonLetMeWorkForYou.com chodil po San Franciscu a Los Angeles, několik nocí přespával před Teslou ve stanu a snažil se, aby o jeho snu vědělo co nejvíce lidí. Po návratu do Česka spustil ElonLetMeWorkForYou.com jako crowdfundingovou kampaň. Pomocí ní se snaží vybrat padesát tisíc dolarů na svůj sen, pracovat pro Elona Muska. Pokud uspěje, částku následně věnuje na charitu.

elon from Hana Kotoučová on Vimeo.

Katka Vajsová | katerinkavajsova@seznam.cz Máš radši Teslu nebo SpaceX,a který z těchto projektů ti přijde zásadnější? Myslím, že zásadnější je SpaceX, ale Tesla je úžasná firma a z hlediska dodání produktů pro běžného obyvatele je pro mě zajímavější.
Anna Absolonová | ann.absolonova@gmail.com Když jsi sdělil svému okolí svůj plán, setkal ses i s negativními reakcemi? Kupodivu ne. Všichni mi věřili a přáli mi mnoho zdaru, což mě mírně překvapilo, ale ohromně povzbudilo. Tahle fáze byla snažší než jsem čekal.
Antonín Tichý | tichyantonin91@gmail.com Můžeš lépe vysvětlit, co s 50 000$ chceš udělat? Těchle 50 000 by mělo pokrýt pobyt v USA po dobu pracování pro Muska zadarmo. Protože nechci od společnosti pouze brát, ale i vracet a dávat, tak jsem se rozhodl, že po této době mých prvních 50 000 dolarů půjde na charitu. Myslel jsem i na to, že mě Musk nemusí přijmout, a poté by všechny ty peníze šly na charitu okamžitě.
Roman Kadrbuška | bramborajohny@seznam.cz Ahoj, sledoval jsem tvůj videoblog z USA. Ukazoval jsi tam ale jen malou část ze svého pobytu. Co jsi vlastně celé dny dělal, když jsi zrovna nekempoval před Teslou? To je pravda, já jsem ze začátku hodně vlogoval. Nebylo to udržitelné, dal jsem si za cíl každodenní vlogy, ale zabíralo to hrozně moc času. Pak jsem si začal hledat práci a až po tom, po několika týdnech snažení, jsem se rozhodl, že správná cesta bude vrátit se k původní myšlence, potkat Muska a rozjet kampaň.
Adriana Široká | siroka.adriana@seznam.cz Plánuješ se vrátit ještě někdy ke studiu? V momentě kdy jsem byl donucen se vrátit do ČR, tak jsem pokračoval v jedné z původních škol na které jsem před USA studoval.
Markéta Ševčíková | maky890@seznam.cz Kdybys mohl vrátit čas, odjel bys do USA znovu? Co bys udělal jinak? Určitě, protože pro mě bylo jasné. Já jsem od začátku věděl, že je to něco, co musim udělat a že toho Muska chci potkat. Dalo mi to hrozně moc. Jinak bych si strašně vyčítal, že jsem to minimálně nezkusil. A co bych udělal jinak? Možná bych na toho Muska tlačil víc už od začátku.
Adam Jílek | ajilek30@email.cz Čím jsi chtěl být jako malý? Já jsem nikdy neměl jedno vysněné povolání. Vždycky se mi líbilo sci-fi, takže mě to táhlo někam do technologií.
Klára Vejmolová | klavej@gmail.com Které země jsi navštívil a ve které se ti líbilo nejvíc? Jak dlouho jsi byl v USA? Mimo Evropu jsem navštívil například Thajsko a taky jsem měl příležitost být krátký čas v Číně a USA. Tam jsem byl již jako dítě. Thajsko se mi líbilo svou přírodou a Amerika způsobem života. Momentálně jsem v USA byl několik měsíců.
Vít Obrusník | vit.obrusnik@gmail.com Jak si představuješ náplň práce, kterou bys pro Muska dělal? Cítíš se na to kompetentní? Určitě. Vystudoval jsem kybernetiku a robotiku, takže mám background v softwaru i hardwaru. Dál jsem studoval byznys a management, takže mám vhled i do ekonomických záležitostí. Dál jsem dělal několik projektů, nabyl jsem prezentační schopnosti a dovednosti a backgroundově jsem softwarový inženýr. Jsem schopný mluvit o technologických věcech s netechnologickými lidmi, což je ceněné. Kdybych si mohl vybrat, tak bych chtěl dělat product management. Pro Elona Muska bych klidně dělal asistenta, klidně mu nosil kafe. Pro mě je důležité, abych byl v jeho prostředí a učil se od něj jak dělá byznys a dal mu sám ze sebe všechno co můžu, ať si vybere. Myslím, že jsem velmi open-minded, kreativní, vytrvalý a mám zajímavý pohled na věc, takže myslím, že některé z mých myšlenek by mohly být cenné i pro Musku. Samozřejmě ale netvrdím, že jsem nejlepší.
Vít Obrusník | vit.obrusnik@gmail.com Co říkáš na lidi, kteří o tobě říkají, že jsi magor? Já jsem kontroverzní osoba a vždycky jsem byl a nic s tím prostě nenadělám. Myslím, že je dobré vzbuzovat v lidech emoce a vždy mě lidi budou nesnášet, a nebo milovat. Musíte se snažit aby vás milovalo co nejvíce lidí a nenávidělo co nejméně. V tom jsou nejhorší lidi, co vás znají dlouho a mají o vás nějakou představu a mnohdy když máte úspěchy, nedokážou s nimi držet krok a jsou zaseklí v té minulosti, kdy jste pro ně byl neschopný nebo si na vás utvořili špatný dojem. A nestíhají vlastně držet krok i s přítomností, kdy můžete mít řadu úspěchů. Důležité je se od tady toho odprostit a neřešit to. Nakonec vy jste ten, co jde s tou kůží na trh.
Martin Veselý | vesely.martin14@email.cz Co se ti na Americe líbí a co naopak ne? Líbí se mi tam zejména ten byznysový potenciál, v tom místě kde jsem se nacházel, což bylo především Silicon Valley a lehce i Los Angeles. Nicméně nelíbí se mi ta viditelná chudoba. Oni tam mají obrovské problémy, chudoba, drogová závislost... Ale předpokládám, že to přichází s tím kapitalismem.
Martin Veselý | vesely.martin14@email.cz Jaké jsi měl pocity první dny v US? Já jsem byl strašně nadšený z toho, co se dělo. Z toho jaké lidi potkávám. Konečně to byla moje takzvaná krevní skupina, kde jsem poznal lidi stejně smýšlející. A i když jsem po ten čas bydlel třeba na zemi nebo na gauči, tak mě to strašně bavilo, i když jsem na tom zdánlivě byl špatně. A ti lidé mě nadchli. Objevil jsem tam prostě úžasné lidi, kteří mi vyhovovali, z toho byznysového hlediska zejména.
Vít Obrusník | vit.obrusnik@gmail.com Co tě inspirovalo ke tvé kampani a ke tvému cíli? Já jsem kdysi založil klub, kde jsem měl velmi inspirativní osobnosti a jedna z nich měla nápad, že by bylo parádní pracovat pro někoho zadarmo. V té době jsem si říkal že je to blbost, ale když jsem se rozhodl že Musk by byla ta správná volba, tak se mi to celé jakoby spojilo a řekl jsem si, že je to to, co bych měl dělat.
Vít Obrusník | vit.obrusnik@gmail.com Myslíš, že už se Elon Musk dozvěděl o tvé kampani? Já si myslím, že ano, protože když jsem byl v Silicon Valley, tak jsem měl obrovskou vlajku se svou kampaní a běhal jsem po San Franciscu a snažil jsem se být viděn co nejvíce lidma. V té době ale nepřišla žádná odpověď, tak jsem se přesunul blíž k Elonovi a to bylo jeho pracoviště - Tesla. Před Teslou jsem si postavil stan a nějakou dobu jsem tam nocoval, opět s vlajkou. Já jsem stanoval u jediné příjezdové cesty do toho komplexu. Poté, co nepřišla žádná odpověď, tak jsem byl i před SpaceX a nakonec jsem došel k jeho vlastnímu domu v Bel Air, kde jsem na něj zazvonil. Sice mě vyhnala ochranka, ale měl jsem možnost mu předat nějaké osobní psaní a oni řekli, že to předají majiteli. Nakonec v tu dobu jsem si tím nebyl jist, ale když jsem naposledy šel do města, tak mě tam lidi poznávali. Asi šestý člověk se kterým jsem mluvil mi řekl "Hey, you are that Elon guy." Takže jsem věděl, že když mě poznávají na ulici, i Elon musí vědět, že tam někde jsem.
Vít Obrusník | vit.obrusnik@gmail.com Proč zrovna Elon Musk? Myslíš, že by sis s ním osobnostně sedl? Chtěl bys pracovat zadarmo i pro někoho jiného? Koho? Já mám tři lidi, kteří mě zaujali a byl bych rád, kdybych pro ně mohl pracovat zadarmo a učit se od nich. Musk je pro mě number one, protože je to můj vzor a hrdina a myslím, že je největší vizionář dnešní doby. Stojí za to pro něj pracovat a učit se od něj i kdyby to bylo zadarmo. Z jiného odvětví je špička v oboru Rock Johnson, což je z herecké oblasti, od kterého je spousta co se naučit. Nebo například Gary Wainerchuck, Steve Bartlett a další.
Adéla Formánková | adela.formankova@seznam.cz Z čeho žijete teď? Momentálně pracuji jako softwarový inženýr.
Adéla Formánková | adela.formankova@seznam.cz Jaký byl ten rozhodující impuls, který vás k takové změně přiměl? Já si pamatuju ten moment. Dodělával jsem bakalářskou práci a strašně jsem na tom dřel, ale ta odměna byla daleko a byla téměř nulová. Říkal jsem si, že být zbytečně tolik ve stresu kvůli něčemu, o má tak nízký potenciál, je stupidní. A tehdy jsem se rozhodl, že musím odletět do Silicon Valley a potkat Elona Muska. Přesto to trvalo ještě téměř rok, než jsem ten krok udělal a opravdu odletěl.
Sabina Žilková | sabaxt@seznam.cz Proč ses rozhodl zrovna pro tento způsob hledání práce? Já jsem chtěl pracovat pro Elona Muska, to byla základní myšlenka. Je tam více cest jak se dostat k Elonovi. Jedna z nich - podáte CV a doufáte, že si vás v Tesle nebo SpaceX vyberou. A ani tehdy nemáte zaručeno že se s Muskem setkáte. Takže jsem zvolil kampaň, o které věřím, že má potenciál být virální a dostat se tak přímo k Muskovi osobně, což byl můj cíl.
Sabina Žilková | sabaxt@seznam.cz Kolik tě kampaň ElonMuskLetMeWorkForYou stála peněz a času? Peněz řádově v tisících korunách, ale to jde o věci jako tisk letáčků a merch. Není v tom započítané cestování. Ale času opravdu hodně. Opravdu se snažím, aby se peníze vybraly a mělo to úspěch.
Sabina Žilková | sabaxt@seznam.cz Nekolik dní jsi strávil ve stanu. Jak jsi v Kalifornii řešil praktické věci jako je jidlo, toaletní potreby? V okolí Tesly je spousta restaurací a míst, kde se člověk může najíst a vykonat potřebu. Mimo stanování jsem bydlel i normálně v bytě.
Adriana Široká | siroka.adriana@seznam.cz Plánujete se v USA usadit v budoucnu natrvalo? Na nějakou dobu určitě, ale nemůžu říct natrvalo. USA se se vyplatí pro byznysový potenciál. Ale jestli bych tam chtěl žít celý život si nejsem jist.
Adriana Široká | siroka.adriana@seznam.cz Máte nějaká zadní vrátka, když práce pro Muska nevyjde? Znáte Arnolda Schwarzeneggera a jeho rčení Forget the plan B? Dělám si legraci samozřejmě. Mám i jiné možnosti. Strašně rád bych pomáhal mladým lidem s jejich rozvojem a přemýšlením a s jejich cíli do budoucna, protože věřím, že každý člověk má na to co chce, pouze si musí věřit a něco pro to udělat.