01.05.2019 19:30 - 21:30


Online rozhovor s Filipem Kociánem, nejmladším zaměstnancem kosmického průmyslu v ČR

Host: Filip Kocián

Autor: Silvie Kadlčíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Student osmiletého gymnázia Filip Kocián se na svůj věk pyšní titulem nejmladšího zaměstnance kosmického průmyslu v České republice. Půl roku již pracuje pro firmu SAB Aerospace, která vyvíjí mechanické systémy, konstrukce a součástky pro kosmický průmysl. Pro brněskou odnož se stará o marketing a jeho vizí je tvořit lepší svět prostřednictvím technologií. Mimo školu a práci se závodně věnuje i lezení.

Filip Kocián s ředitelem SAB Aerospace Petrem Kaprounem.

Klára Kubecová | 473020@mail.muni.cz Jaké technologie, které denně všichni používáme, vznikly právě z kosmických výzkumů? Je jich hrozně moc. Bezdrátové technologie, suchý zip, teflon. Široké je také využití satelitů: internet, transkontinentální telefonní hovory, televizní přenosy. A všechno týkající se GPS. A dalo by se pokračovat.
Dalibor Máslo | 471049@mail.muni.com Coby člověk z oboru kosmonautiky a vesmíru vůbec se možná nevyhneš tématům kolem sci-fi či mimozemského života. Jaký máš na tyhle věci názor? Můj skromný názor je, že ve vesmíru se život nachází. Jak řekl Carl Sagan, jinak by to bylo plýtvání místem. Nicméně pravdou je, že délka života na Zemi je neporovnatelně menší než stáří vesmíru. Přesto, ta pravděpodobnost tam naštěstí pořád existuje.
Karel Němeček | karelnemecek23@gmail.com Co vnímáš jako největší překážku pro současnou kosmonautiku? Gravitaci a rychlost světla :-). A teď vážně. Myslím si, že by vlády i soukromé společnosti mohli podporovat kosmonautiku ještě mnohem intenzivněji. A možná by mohlo přibýt ještě více odvážných podnikatelů. Přesto je v tuto chvíli kosmonautika na dobré cestě a máme se na co těšit.
Klára Beranová | Klara7.beranova@gmail.com Kde berete takovou akčnost do života? Roli v tom určitě hrají genetické a výchovné faktory. Vnímám svět tak, že je tady množství problémů a taky příležitostí. A z nějakého důvodu cítím osobní odpovědnost posouvat svět dopředu.
Karel Němeček | karelnemecek23@gmail.com S tím vším, čemu se věnuješ - zvládáš si vyhradit nějaký čas čistě pro sebe? Co děláš, když potřebuješ "vypnout"? Vyhradit si čas jen pro sebe je těžké, protože vždycky se dá dělat ještě něco dalšího. Odpočinout od práce si chodím na lezeckou stěnu, ta mě většinou vypne fyzicky i psychicky. A občas se mi povede provětrat hlavu v horách. To je nejlepší.
Barbora Nešporová | 442053@mail.muni.cz Ak by to nebol kozmický priemysel, vieš si predstaviť nejaký iný smer, ktorým by si sa uberal? Nejaký iný obor, ktorý by ťa tiež takto nadchol? Vesmírný průmysl není jediným oborem. Zajímá mě cokoliv mezi inovacemi, technologickýmu start-upy, byznysem, vědou... Třeba energetika je pro mě zajímavý obor. Líbí se mi jaderná fyzika, a nedávno jsem dělal fyzikální simulace pohybu nabitých částic. Láká mě toho hodně, ale den má jenom 24 hodin.
Vojtěch Kočárník | vojtakocarnik@seznam.cz Nacházíš nějaké paralely mezi vesmírem a lezením? Když spadneš z velké výšky a nejsi jištěný, je to v háji.
Vojtěch Kousal | vojtech.kousal.98@gmail.com Jak jsi spokojený s kvalitou výuky fyziky a dalších přírodovědných předmětů u vás na škole? Přírodovědné vědy jsou myslím v rámci možností vyučovány kvalitně. Mám dobré učitele na matematiku, fyziku, chemii... Přesto si myslím, že bychom úroveň vyučování mohli ještě výrazně posunout.
Barbora Nešporová | 442053@mail.muni.cz Akým spôsobom si sa dostal do SAB? Skontaktovali ste sa cez nejakú akciu, alebo si ich oslovil a absolvoval nejaký druh pohovoru? Ako to prebiehalo? K SABU jsem se dostal přes soutěž Expedice Mars. Následně jsem napsal email, že bych chtěl být toho všeho součástí. Našli jsme termín, představil jsem svoji představu, co bych chtěl dělat a pobavili se organizační stránce věci. Dostal jsem nabídku, která se neodmítá a teď jsem hrdý zaměstnanec firmy SAB Aerospace.
Lucia Pekárová | 471559@mail.muni.cz Máš nejaký vzor, osobnosť ktorú obdivuješ alebo ti je motiváciou? Je spousta lidí, které obdivuji. Samozřejmě Elon Musk. Nebo třeba Petr Kapoun, můj nadřízený je hodně inspirativní člověk. Takový český Elon. Inspiruje mě však každý člověk, který posouvá hranice svojeho oboru. A mám super mentory.
Vojtěch Kočárník | vojtakocarnik@seznam.cz Jaký je tvůj pohled na vesmírnou turistiku, kdy se můžou za peníze podívat do kosmu i normální smrtelníci? Soukromý kapitál už dokázal posunout spoustu průmyslových odvětví. Proto je dobře, že vesmírný průmysl přestává být doménou vlád a výrazně se otevírá. Vesmírnému turismu moc fandím, podle mě je to skvělé.
Lucia Pekárová | 471559@mail.muni.cz Ako vnímajú tvoj úspech rovesníci/spolužiaci? Podporujú ťa alebo skôr závidia? Kolem mě je spousta nadaných studentů, kteří jsou velmi úspěšní ve svých oborech a ti mě podporují. A velké části třeba mých spolužáků je to jedno, anebo o tom neví.
Veronika Jelínková | veri.miki@gmail.com Zasahuje ti práce v SAB Aerospace do školních povinností? Účastním se mnoha konferencí, soutěží a studentských projektů, takže občas ve škole chybím. Dohnat se to dá. Je to ale samozřejmě náročné, zvládat školu, tréninky, práci a další projekty.
Viktorie Čermáková | cermvi@gmail.com Chtěl bys někdy letět do vesmíru? Za aktuálních podmínek mě let do vesmíru úplně neláká, nejsem si jistý, že bych splnil všechna kritéria, třeba psychotesty. Ale pokud se stanou běžnou záležitostí, budu první v řadě.
Klára Beranová | klara7.beranova@gmail.com Kolik věnujete vaší práci času ? Čistého času věnuji práci asi hodinu denně, a přemýšlím nad ní hodně často. Ale když má člověk svoji práci rád, ani mu to nepřijde.
Helena Havranová | 471361@muni.mail.cz Chtěl bys jednou pracovat pro společnosti SpaceX nebo NASA? Pokud ano, proč? Pokud vím, SpaceX nenabírá lidi ze zahraničí jen vyjímečně, neznám přesně podmínky. Ale dva češi tam pracovali. Do obou společností je hodně těžké se dostat. Nabídku bych neodmítl, ale jsou mi bližší výrazně menší firmy. Chtěl bych založit vlastní firmu.
Václav Kovařík | vkovarik98@gmail.com Ahoj, jak si se vůbec dostal k lezení, a děláš to jen rekreačně nebo s cílem vyhrávat i nějaké závody? Díky Ahoj, ve Zlíně postavili lezeckou stěnu a já jsem to zkusil. Chytlo mě to tak, že trénuji 4x týdně a v mojí kategorii jsem kolem 8 - 12 místa v republice. Snažím se pořád zlepšovat.
Helena Havranová | 471361@muni.mail.cz Jak dlouho už se zajímáš o kosmický průmysl? Tipuji tak 8 let...
Tomáš Brhel | tomas.brhel@seznam.cz Jak vycházíš se svými kolegy? Nechovají se k tobě, vzhledem k tvému věku, nějak odlišně? Jsme docela malá firma, aktuálně je nás 14. A moji kolegové jsou skvelí. Lepší bych si nemohl přát. Můžu se od nich naučit spoustu dovedností.
Hana Tománková | tomankova.hani@seznam.cz Co přesně je náplní vaší práce ve společnosti SAB Aerospace? V SABu mám několik úkolů. Především se starám o marketing - píšu příspěvky na sociální sítě, odpovídám na dotazy v chatu, atd. SAB má taky edukační aktivity - s kolegy děláme workshopy pro středoškoláky, soutěže, hackatony. K tomu třeba občas chodím na konference a sleduji, kam se obor ubírá, díky tomu můžu zprostředkovat zajímavá kontakty. A mám stále spoustu nápadů, co dalšího bych mohl ještě zrealizovat.
Vojtěch Kočárník | vojtakocarnik@seznam.cz Jak velký zájem je o kosmonautiku v ČR v porovnání s jinými státy (pokud máš srovnání)? Mezinárodní srovnání nemám. Ale čeští fanoušci kosmonautiky jsou super a věřím, že jich bude čím dál víc.
Aleš Chromečka | ales.chromecka@gypri.cz Kde se vidíš za deset let? Technicky vzato budu za 10 let zřejmě studovat vysokou školu. V o něco delším časovém horizontu bych rád v Silicon Valley zakládal technologický start-up s cílem měnit svět.
Viktorie Čermáková | cermvi@gmail.com Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch? Doufám, že největší úspěchy mám ještě daleko před sebou. Těžko vybrat jeden z nich. Mám radost, když se mi povedou závody v lezení, fyzikální olympiáda, nebo cokoliv jiného. Ale jeden konkrétní je nepochybně moje práce v SABu.
Aleš Chromečka | ales.chromecka@gypri.cz Jak ses k tomuto oboru dostal? Vždycky mě zajímalo, jak funguje svět kolem mě. Jaké zákonitosti panují na rozměrech menších než atom, nebo jaké faktory formují tvary galaxií. Výrazněji jsem se jí začal věnovat díky projektu Space Academy. A na to se nabalovaly další akce. A dnes v kosmickém průmyslu pracuji.
Veronika Jelínková | veri.miki@gmail.com Kde se vidíš po dokončení svých studií na gymnáziu? Ahoj, předpokládám, že po gymnáziu půjdu na vysokou školu. Rád bych šel studovat něco týkajícího se fyziky a lákají mě Spojené Státy.