22.04.2013 14:00 - 15:00


Online rozhovor s akvabelou a dvojnásobnou olympioničkou Alžbětou Dufkovou

Host: Alžběta Dufková

Autor: Magdaléna Nádvorníková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Alžběta Dufková se uměleckému plavání, které kombinuje prvky tance, plavání a gymnastiky, začala věnovat už ve čtyřech letech. Dnes je jednadvacetiletá brněnská rodačka několikanásobnou mistryní Česka a dvojnásobnou olympijskou reprezentantkou v synchronizovaném plavání. Největšího osobního úspěchu dosáhla v roce 2008 ve Spojených státech, kde v kategorii juniorek získala stříbrnou medaili, čímž se zařadila mezi světovou špičku. Spolu s o patnáct let starší plaveckou partnerkou Soňou Bernardovou také pravidelně slaví úspěchy v závodech dvojic. Jejich zatím nejlepším výsledkem je osmé místo z finále Světového poháru v Šanghaji z roku 2010, kterého dosáhly pod vedením světově uznávaného choreografa Stefana Miermonta a trenérky Libuše Zídkové. Na olympijských hrách v Pekingu, ani v Londýně se zatím tuzemské akvabely do vytouženého finále neprobojovaly, ačkoli je od něj dělilo pouhých pár bodů. Přesto se s přehledem drží ve světové špičce. V současnosti se nadějná akvabela Alžběta Dufková intenzivně připravuje na Mistrovství světa do Barcelony, které se bude konat letos v létě. Zároveň s časově náročnými tréninky předcvičuje úspěšná sportovkyně hodiny akvaerobiku a akvafitness v brněnském bazénu Ponávka, píše diplomovou práci a cestuje po celém světe.
blashoun | blashoun@gmail.cz líbil se ti tenhle online rozhovor? :-) Ahoj! :-) Jo, bylo to fajn :-) Doufám, že Vám taky :-) ;-)
Klárka | motakova.k@centrum.cz Prý v Brně předcvičuješ aqua aerobic a fitness. Kde a kdy? Můžeme si přijít zacvičit nebo je to v rámci nějakého kurzu? Určitě! Každý čtvrtek od 7 do 8 na POnávce! Můžete jít jednorázový vstup nebo i na vícevstupovou permanentku;-)
Mirek | mirors@seznam.cz Máma se ptá, jakou používáte kosmetiku na líčení, že se to nerozpustí? ;-) Ahoj! No jsou to všechno voděodolná líčidla;-)
Terka | terezka.mala@centrum.cz Pokud máš zrovna volno a nemusíš trénovat nebo studovat, jak ten čas nejraději strávíš? Určitě s přítelem. ;-) Pokud není v Brně, tak s rodinou nebo s kamarády :) a nebo se všemi dohromady :)
Adela | ada@gmail.com Dá se v ČR uživit jen soutežemi v akvabelingu? Myslím to tak, jestli akvabela jako ty nebo Soňa Bernardová, musí chodit do práce nebo se může věnovat pouze sportu a soutěžení? Je to v zahraničí stejné (třeba v USA)? Ahoj! Tak nějakou podporu určitě máme. Nemusíme si alespoň platit tréninky a tak.. ale vyjde to vesměs na náklady svázané s tréninky a tak.. Asi by se s tím dalo nějak vyjít, ale určitě bych se nechtěla omezit je na to... I když třeba se v budoucnu najdou nějací sponzoři :)
Helča | vivianka@seznam.cz Ahoj Bětko, až dokončíš bakalářské studium, co chceš dál dělat? Ahoj! Určitě podávám přihlášku na magisterské.. musím však ještě vybrat obory :) Navazující studium mého oboru bohužel není, ale tak snad vyjde něco podobného ;-)
Pepa | joseph@tiscali.cz Jak dlouho se může akvabela věnovat tomuto sportu na profesionální úrovni? Do jakého věku? Nebo žádná omezení nejsou? Ahoj! Žádná omezení myslím nejsou. Je to hodně individuální. Mé duové partnerce Soni Bernradové je 37 let a formu si stále drží i v tomto věku. Jinak běžně akvabely končí myslím tak do 30tého roku.
Karolína | carollka@centrum.cz Jak reagují lidé, když jim řekneš, že jsi byla na olympiádě? A dokonce dvakrát. Nesetkáváš se se závistí? To ani ne;) Většinou to lidi spíše udiví, smaa se s tím na potkání rozhodně nechlubím. I když je pravda, že větší plavecká ramena a sportovní postava se neschová..:P :-)
Mirek | mirors@seznam.cz Jak jsi se rozhodla zrovna pro školu, kterou studuješ? Jsi s výběrem spokojená? Ahoj! Teď nevím, jestli jsem už neodpovídala:), ale jak říkám, jazyky mě baví, s výběrem jsem naprosto spokojená ;-)
Vlada | vladimir.k12@gmail.com Vždycky, když sleduju synchronizované plavání, žasnu, jak dlouho akvabely vydrží pod vodou! Vypadá to, jako kdyby ani nemusely celou dobu dýchat! Víš, jak dlouho pod vodou vydržíš?:) Ahoj! No my to vlastně ani nestopujeme, ale na trénincích plaveme v rámci tréninku 50 m pod vodou.. Je rozdíl, když člověk jen nedýchá a když u toho muísm kmitat nohama a soustředit se na sestavu a pohyby ;-)
Mirek | mirors@seznam.cz Jak jsi se rozhodla zrovna pro školu, kterou studuješ? Jsi s výběrem spokojená?
Lena | 111hvezdicka@centrum.cz Přeju pěkný den! :-) Určitě musíš dodržovat správnou a zdravou životosprávu, je to tak? Co obvykle jíš - držíš někdy nějakou speciální dietu? Zhřešíš někdy? A čím? Čokoládou? Ahoj! Před olympiádou jsem sportovním přípravám dala opravdu všechno, včetně jídelníčku. Striktně jsem dodržovala sportovní stravu včetně všech doplňků a podpůrných suplementů. Bylo toho, ale celkem hodně a přiznám se, že teď trochu víc relaxuju a dopřávám si i dobroty, které chutnají každému. :) ME máme za měsíc, tak to vždy před závody zase trochu phlídám;) je to opravud lepší a člověku se sportuje líp;)
Eliška | ellaa@gmail.com Bětko, máš nějaký sportovní vzor? Jaký a proč? :-) Ahoj! Tak cením si více sportovců. Teď mne asi jako první napadá Věra Čáslavská. Nejen její úspěchy ale i mimosportovní postoje ;-)
Mirek | mirors@seznam.cz Jak jsi se rozhodla zrovna pro školu, kterou studuješ? Jsi s výběrem spokojená?
Sylva | sisinka415@centrum.cz Co bys považovala za opravdový úspěch ve své kariéře? Za opravdový úspěch bych považovala finále (12 nejlepších) na OH.. V Londýně se nám to už skoro povedlo, ale ještě je potřeba máknout ;-)
Ondřej Vodehnal | vondva@seznam.cz Máte v budoucnu, až ukončíte profesionální sportovní kariéru, v plánu trénovat mladé akvabely? A mají děvčata dnes o akvabeling vůbec zájem? Roste či klesá oblíbenost tohoto sportu? Oblíbenost je asi stále stejná.. problém je - opravdu - jak říkáte - spíše v tom nedostatku trenérů.. Mě trénování celkem baví a už teď se snažím mladším pomáhat, jak jen to jde..Zatím se však musím soustředit ještě hlavně na sebe :)
Mirek | mirors@seznam.cz Jak jsi se rozhodla zrovna pro školu, kterou studuješ? Jsi s výběrem spokojená? S výběrem jsme spokojená moc.. jazyky mě baví a ve spojení s praktickým zaměřením mi to přijde vážně bezva ;-)
Vojta | vejcev@seznam.cz Předpokládám, že hra na flétnu a vámi provozovaný sport spolu souvisí. Velký objem plic dozajista hraje v obou činnostech důležitou roli. Existuje mezi těmito vašimi koníčky skutečně nějaká spojitost? Například, přivedla vás hra na flétnu k uměleckému plavání či naopak? Spojitost tam asi nebyla, ale je pravda že pro jedno bylo to druhé výhodou ;-) Na flétnu jsme dokázala zahrát stupnici třikrát dokola a ve vodě zas vydržím dlouho pod vodou ;-)
Ondřej Vodehnal | vondva@seznam.cz Jak je tělovýchovnými spolky v ČR synchronizované plavání podporováno? Není v ČR věnována spíše pozornost starým a osvědčeným sportům na úkor akvabelingu? A co média? Věnují vám pozornost? Ahoj! Tak všichni ví, že u nás je to nejvíce asi fotbal hokej, ale musím říct, že s příchoidem posledních dvou olympiád se medializace akvabel zlepšuje. Alespoň to tvrdí i má spoluplavkyně Soňa Bernardová, která se ve sféře akvabel pohybuje už spoustu let.
Mirek | mirors@seznam.cz Existuje pro akvabely nějaká "Mekka", kde by každá chtěla mít alespoň jednou v životě vystoupení? Něco jako Carneghie Hall pro zpěváky? Ahoj! No to nevím, V Los Angeles akvanbely vystupují ve známém Cirque de Soleil, je ale otázka, jak moc velký showman jsi :-) Já osobně jsme spíše pro sportovní směr akvabel a spíše pro domácí soukromá vystoupení ;-)
Martina | martina.pitnerova@seznam.cz Je pravda, že si na vlasy místo gelu dáváte potravinářskou želatinu? Jak jste na to vůbec přišly? :-D Ano, je to pravda :-) Je to jediné, cop ve vodě vydrží :-)
Mirek | mirors@seznam.cz při svých tréninzích a soutěžích zjevně hodně cestuješ. Kde všude jsi byla "služebně" a kde "jen tak pro radost"? No, tak je pravda že soutěže máme po celém světě a to je fajn. S akvabelama jsme se podívala do USA, Austrálie, Číny, Japonska, států po Evropě.. Sama jsem si zajela do Afriky do Egypta :) jinak v poslední době jsem si pro dovolenou oblíbila a divoké nedotčené Rumunsko a některá místa v Bulharsku.;)
vlastimil | vlastimil.m@gmail.com Alžběto, říkala jste, že vás k synchronizovanému plavání přivedli rodiče. Bylo to tak, že to oni vybrali, do jakého kroužku budete chodit, nebo jste od malička opravdu toužila stát se akvabelou? Nene, dovedli mě tam opravdu rodiče, a to jen s cílem, abych se naučila plavat, ale vodu jsme měla ráda a tak nějak jsem se u ní holt už zdržela :-)
bro | brona@email.cz Ahoj, už jste s plaveckou partnerkou někdy zažily ponorkovou nemoc?
Miroslav Drahoš | mirors@seznam.cz Ahoj Bětko, dočetl jsem se, že váš choreograf je Stefan Miermont. Česká základna v tomto sportu asi není kdovíjak široká, že? Jak vlastně funguje hledání trenérů/choreografů ve vrcholovém sportu? Nepředpokládám, že by člověk zadal do googlu "trenér akvabel" a pak si vybral :-D Díky za odpověď Ahoj! :-) No, tak to bohužel opravdu nefunguje:) Se Stefanem jsme se seznámili, když jsme byly na soustředění v Americe - patří opravdu ke světové špičce, a takových na světě opravdu není moc. A v Česku choreografové akvabel nejsou prakticky vůbec.. Využíváme tedy kontaktů ze zahraničí ;-)
bro | brona@email.cz Ahoj, už jste s plaveckou partnerkou někdy zažily ponorkovou nemoc? Ahoj! Tak výměna názorů někdy padne, ale nenazvala bych to jako nějakou ponorkovou nemoc. Trávíme spolu spoustu času na trénincích, soustředěních i závodech, ale myslím, že jsme se naučily dobře spolupracovat, navzájem se inspirovat a podporovat. ;-)
Tom | s.tomas@seznam.cz Ahoj Alžběto, na kterou soutěž v synchronizovaném plavání nejraději vzpomínáš a proč? Stalo se ti někdy na soutěži, že se ti tvé vystoupení vůbec nepovedlo? Zažila jsi někdy krizi, kdy sis říkala, že se synchr. plaváním prostě sekneš? Ahoj! No velký závod byla určitě olmypiáda - vedle ní ale také ráda vzpomínám na mistrovství USA, kde jsem skončila druhá a trochu jsem ukázala i v Americe, že i v česku jsou dobří sportovci.. JInak bezvadné jsou asi všechny soutěže s týmem. Jsme banda holek a týmová práce mě baví. Špatné zkušenosti naštěstí moc nemám ;-)
blashoun | blashoun@gmail.cz Jak probíhá běžný večer v olympijské vesničce? Jistě ses setkala s dalšími sportovci, jak českými, tak i zahraničními. Jakého setkání si nejvíc vážíš? Ahoj! Večery ve vesničce jsou opravdu zážitkem na celý život - všechny akce, které tam probíhají (oslavy, včírky) jsou plné emocí, jaké asi nikde jinde nezažiješ ;-) osobní si cením, že jsme potkala všechny špičkové české sportovce (barčo Špotákovou, Romana Šebrleho)
Aneta | Anet18@centrum.cz Již zde byla zmínka o konkurenčním boji, dělají si akvabely naschvály, aby vyřadily konkurenci? Stala jste se někdy obětí nějakého naschválu? Nemůžu říct, že bych se s žádnými naschvály nesetkala, ale vždycky se je snažím řešit a to férově alespoň z mé strany.. Možná je to lehce naivní, ale věřím, že spravedlivost vždy nakonec zvítězí (dříve nebo později ) ;-)
Irena | irca.m@gmail.com Pociťuješ před soutěžemi stres? Jestli jo, jak se s ním vypořádáváš? Musím říct, že u mne se stres odvíjí od příprav. Když je člověk v dobré formě a ví, že do příprav na závod dal opravdu všechno, nebojí se, ale cítí se připraven. Na závod se pak člověk spíš těší a chce rozhodčím ukázat vše, co natrénoval..;)
markéta | m.kops@seznam.cz A máš vůbec čas na osobní život? Vztah v tomto režimu asi není nic jednoduchého, ne-li nemožného, že? Ahoj! Je pravda, že s osobní životě je člověk pěkně zapřažen, ale vše jde nějak skloubit. Pro mě bude rodina, přítel a kamarádi vždy na předních místech a i když je těžké tréninkové období nebo závody, rozhodně se jich nevzdám. Jsou pro mě oporou a štěstím a jedině s nimi si pořádně odpočinu ;-) Je to však osobní otázka priorit stejně jako u každého ;)
Vojta | vejcev@seznam.cz Na jakou část těla je u akvabel kladen největší důraz? Předpokládám, že v tomto sportu hraje estetika soutěžících významnou roli a ze svého amatérského pohledu mi vždy přišlo, že většinu času jsou akvabele vidět právě nohy, čouhající z vody. Je tedy má domněnka, že vzhled nohou je v tomto sportu klíčový, správná? Určitě, postavu bychom měly mít dobrou - štíhlou a sportovní:) což s těmi všemi tréninky už tak nějak vyplyne samo:) Při sestavě zapojujeme celé tělo. Máme proto hodně všestrannou i suchou přípravu (posilovna, jóga, fitness..) Dlouhé nohy jsou z hlediska estetiky určitě výhodou. Hodnotí se část těla, která je vidět nad hladinou, tedy delší nohy působí lépe ;-)
Zuzka | zuzkat@gmail.com Děkuju za odpověď:-) Ještě by mě zajímalo, jestli mezi akvabelami panuje nějaký konkurenční boj? Tak určitě se trochu soupeří :) Jak v Česku, tak na mezinárodní úrovni.. ale o tom to je ;-) konkurence nás žene dopředu a burcuje k lepším výsledkům ;) žádná nepříjemná nevraživost však na závodech nebývá;)
Katka | K.Juzova@seznam.cz Ahoj, chtěla bych se zeptat, jaký jste měla pocit v momentě, kdy jste se dozvěděla, že budete reprezentovat naší republiku na olympiádě? Byla jste hodně nervozní, nebo to pro vás byla spíše výzva? Ahoj, určitě to byla spíše výzva. Jet na OH je přáním každého vrcholového sportovce a my jsme s ek tomu také dlouho připravovaly. Kvalifikační závod na OH je vlastně důležitější než samotná olympiáda. Ta už je pak třešničkou na dortu ;-)
Mirka | mirka11@centrum.cz Potkalo tě někdy nějaké zranění? Asi před týdnem jsem si vyvrtla kotník při suché přípravě. Ve vodě jinak naštěstí moc úrazů nehrozí. Naopak je spíše zdraví prospívající. ;-) Otužování, vodní prostředí a jiné ;-)
Zuzka | zuzkat@gmail.com Ahoj Bětko, chtěla bych se zeptat, kolik času denně strávíš tréninkem? Studovat vysokou školu a k tomu se připravovat na soutěže určitě musí být časově hodně náročné. Ahoj Zuzi, ve vodě trávíme denně 4-5 hodin. Dvě hodiny ráno a tři odpoledne. Bazén je tak trochu náš druhý domov :-) Se školou je to náročné, ale dá se to. Je zapotřebí dobrého časového managementu ;-)