30.10.2018 23:37


28. říjen je důležitý, shodují se studenti

Autor: Petr Hodina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sté výročí vzniku Československa si připomínali lidé po celé republice. Obce organizovaly pietní akce, bylo vysazeno sto pamětních lip, proběhla největší vojenská přehlídka v historii České republiky a došlo i na tradiční udělování vyznamenání. Redakce Stisku se při této příležitosti ptala brněnských studentů, co pro ně 28. říjen znamená a jak jej slavili. 

Brno – Občané České i Slovenské republiky si v sobotu připomínali výročí sta let od vzniku společného státu. Stisk se mezi brněnskými studenty dotazoval, jak jubileum prožívali. 

Natálie Švachová, 21 let - Mezinárodní vztahy, mediální studia a žurnalistika, Brno 

Vnímám to jako důležitý den pro Českou republiku i Slovensko. Jelikož jsme z malého města, tak jsme ho slavili jen doma, rodinným obědem.

 

Radka Poulíčková, 21 let - Fakulta architektury VUT, Vyškov

Dvacátý osmý listopad vnímám jako jeden z nejvýznamnějších českých svátků. Strávila jsem ho ale jako každý jiný víkendový den – rýsováním.

 

Pavel Hanosek, 21 let  - Mediální studia a žurnalistika, mezinárodní vztahy, Olomouc

Domnívám se, že je to pro Českou republiku nesmírně důležitý svátek, ačkoliv k němu necítím nějaké osobní propojení. Sledoval jsem v průběhu dne přenosy z Prahy, například z Václavského náměstí. Kromě toho jsem v rámci jedné Skautské iniciativy v Olomouci rozdával trikolory. 

 

Sarah Abdeslamová, 19 let - Sociální práce a sociální antropologie, Postoloprty

Je to jeden z mála momentů, kdy jsem pyšná, že jsem Češka. Cítila jsem strašný pocit radosti, když jsem se procházela kolem všech těch vlajek, když všichni odložili starosti a jen oslavovali stát. To mi přišlo krásné. Výroční den jsem bohužel nijak neslavila. Polovinu jsem trávila tréninkem mažoretek a druhou cestou do Brna. 

 

Karolína Jonášová, 25 let - Psychologie, Jihlava

Díky 28. říjnu a vzniku Československa se teď cítím být doma hned ve dvou zemích. Zúčastnila jsem se průvodu ve vesničce Jamné u Jihlavy, na konci kterého jsme položili věnce k památníku padlých v 1. sv. válce. 

 

Denis Dvořák, 20 let - Politologie a mezinárodní vztahy,  Znojmo

Jelikož bylo škaredé počasí, tak jsem seděl doma a díval se na přenos z přehlídky v Praze. Beru to jako odkaz historie, toho že si máme vážit toho, že máme vlastní stát, že nejsme pod ničí nadvládou. Je to pro mě zdroj občanské hrdosti. Jelikož bylo škaredé počasí, tak jsem seděl doma a díval se na přenos z přehlídky v Praze.

 

Filip Zelenka, 20 let - Politologie,  Praha

Letos jsem to nijak neslavil, předešlé roky ano. Například dva roky zpět jsem se zúčastnil demonstrace, kterou 28. října svolal, tuším Michal Horáček v reakci na kauzu Brady. Připadalo mi tehdy takové symbolické, postavit se za určité hodnoty. 

Trošku mi na tom vadilo, že slavíme republiku, která před dvaceti pěti lety zanikla. Upřímně, je pro mě obtížné pochopit 90. léta, natož čtyřicet let komunizmu a všechny ty roky předtím. Žádný speciální vztah k 28. říjnu necítím, protože jsem Československo osobně nezažil. Na druhou stranu, první republika byla alespoň ve Střední Evropě jedním z nejdemokratičtějších režimů, takže můžeme alespoň z těchto hodnot vycházet. Ten současný étos, hlásající, jak jsme byli nejskvělejší mi ale přijde trochu zvláštní. Nyní žijeme v nejlepší, nejsvobodnější éře naši republiky a neustále sentimentálně hledíme dozadu, namísto abychom tvořili něco pozitivního nyní. Domnívám se, že pro moderní dobu, ve které žijeme je mnohem důležitější a inspirativnější 17. listopad.

 

Ondřej Kaška, 19 let - Politologie a mezinárodní vztahy, Třebíč

Pro mě již narozeného do samostatné České republiky to neznamená tolik jako pro starší ročníky. Jsem rád, že vzniklo Československo, že můžu mluvit, psát a číst česky. V neděli jsem se zúčastnil piety u sochy T. G. Masaryka na Komenského náměstí. Mimo to jsem sledoval několik pořadů věnovaných výročí v televizi.

Klíčová slova: 28. říjen, 100 let, výročí, Československo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.