06.10.2018 10:58


Adrenalin v kinosále zažijí diváci festivalu outdoorových filmů

Autor: Klára Zajíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Filmaři se se svými outdoorovými snímky utkají o přízeň diváků. Na šedesáti místech se budou promítat cestopisné a sportovní filmy od autorů z celého světa.

Ostrava – Začal šestnáctý ročník Mezinárodního filmového festivalu outdoorových filmů. V ostravském Domě kultury se diváci na zahájení setkali s festivalovými hosty a měli možnost zhlédnout první filmy letošního ročníku. Festival se koná od pátého října do sedmého prosince na šedesáti místech České republiky a Slovenska.

Letos se na festival přihlásilo téměř tisíc dvě stě filmů ze sto zemí. Do soutěže a k divákům do kinosálů se jich na základě hodnocení poroty dostane sto dvacet šest. „Porota dbá na to, aby filmy nesly příběh. Filmy vybrané do soutěže putují po České republice. Vítězný film bude vyhlášený v prosinci v pražské Lucerně,“ popsal průběh soutěže ředitel festivalu Jiří Kráčalík. Hlavním poselstvím festivalu je podle něj ukázat divákům napříč generacemi jak se dá využít volný čas a kde jsou lidské hranice. „Na festivalu jsme už byli. Nechodíme úplně pravidelně, ale rádi. Především proto, že máme rádi hory,“ řekla Marcela Hajná, která festival navštívila se svým partnerem.

Soutěžní filmy jsou na festivalu rozdělené do čtyř kategorií podle typu sportu a prostředí, a to na extrémní sportovní film, horský film, dobrodružný vodní film a cestopisný film. „Největším zážitkem bylo určitě každé setkání s krokodýlem konžským v pralese,“ podělil se Matěj Dolinay o zážitky z natáčení cestopisného filmu Za tajemným krokodýlem do Konga. Diváci by si podle něj měli především uvědomit, že nám mnoho tvorů mizí před očima a je potřeba je chránit. „Projeli jsme více jak pět tisíc kilometrů, tedy téměř celý Omán a náramně jsme si to užili,“ hovořil o putování po Arabském poloostrově autor dalšího soutěžního filmu Sultanát Omán David Surý. „Zažili jsme líhnutí želviček karety zelené, podařilo se nám pozorovat žraloka velrybího, užili jsme si soumrak v táboře beduínů,“ vyprávěl David Surý zážitky z této cesty.

Hlavním hostem letošního festivalu je česká slacklinerka Anna Hanuš Kuchařová. Slacklining, tedy chození na lajně napnuté mezi dvěma body je divákům představeno ve filmu Zpátky do výšek. Anna Hanuš Kuchařová ve snímku prožívá návrat ke sportu po těžkém zranění. Na zahájení festivalu se na pódium k moderátorovi spustila na laně. Čestný host festivalu jednadevadesátiletý maratonec Jiří Soukup divákům na zahájení prozradil recept na dlouhý život a jeho rada zní: „Hejbejte se.“

Klíčová slova: film, outdoor, sport, cestování, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.