10.12.2014 19:46


Adventní program v Babiččině údolí přiblížil zvyky z 19. století

Autor: Dominika Zabrucká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zvyky a tradice našich předků v předvánočním období připomněl adventní program v Ratibořicích. Lidé měli možnost zhlédnout tradiční adventní a vánoční výzdobu na ratibořickém zámku a poslechnout si venkovské příběhy a roráty v Rudrově mlýně. Na tamním zámku se návštěvníci navíc potkali i s postavami z knihy Babička Boženy Němcové. 

Audio

    Ukázka z adventní hry O svaté Barboře a komentář Martiny Pavlasové, vedoucí souboru Barborka
         
    Autor: Dominika Zabrucká

Ratibořice – Návštěvníci Babiččina údolí se o víkendu seznámili s vánočními a adventními zvyky, které byly typické pro východní Čechy v 19. století.  Na ratibořickém zámku nechyběla tradiční sváteční výzdoba, hosty zde vítala kněžna Kateřina Zaháňská společně se svými zámeckými úředníky a služebnictvem v dobových kostýmech. Program obohatili také tanečníci folklorního souboru Barunka z České Skalice, kteří svým vystoupením v Rudrově mlýně přiblížili život českých venkovanů a jejich tradice z předvánočního období. 

 Hra O svaté Barboře v Rudrově mlýně. Autor: Dominika Zabrucká

„Letos pořádáme už desátý ročník této adventní akce, sjíždí se k nám návštěvníci z celé České republiky, někteří se opakovaně vrací. Našich adventních prohlídek se účastní každoročně více než tři tisíce lidí,“ uvedl kastelán zámku v Ratibořicích Ivan Češka. Organizátoři také chtěli skrze program poukázat na rozdíly mezi adventem a Vánocemi, které současná společnost příliš nevnímá. „Snažili jsme se naše vystoupení pojmout opravdu adventně, aby se nesuplovalo něco, co má být až po 24. prosinci, tedy po narození Ježíška. Ve hře O svaté Barboře, kterou jsme tady předvedli, se tak věnujeme především rorátním písním, které jsou pro advent typické. Vycházíme z písní Českoskalického graduálu z roku 1567,“ řekla vedoucí souboru Barunka Martina Pavlasová. „Co se týče rorátů, tak je tady sada chorálních melodií z českoskalického muzea, které jsou opravdu velmi staré a tyto písně jsme doplnili ještě výběrem z jiného kancionálu,“ podotkl k písničkám z vystoupení hudebník Michal Pospíšil.

Babiččino údolí v Královéhradeckém kraji proslavila svou tvorbou spisovatelka Božena Němcová. Ratibořický zámek, Staré bělidlo i Rudrův mlýn hrají významnou roli v jejím literárním díle Babička.

Klíčová slova: Babiččino údolí, Ratibořice, advent, Vánoce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.