20.11.2010 20:27


Africké tance nejsou jenom zumba

Autor: Ondřej Topinka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Africké tance zažívají poslední dobou boom. Rozhovor s členkou skupiny afrických tanců o důvodech, proč u ní vyhrála Afrika a ne aerobik, i o rytmu Waka Waka.

Skupina Taratibu funguje v Chomutově již od roku 2007. Jednou z jejích členů je i Jana Kuklová. V Taratibu působí od jejich počátků – pomáhala skupinu totiž zakládat. Kromě četných vystoupení mají i vlastní kurzy pro veřejnost a sami jezdí objevovat nová zákoutí afrického tance na černý kontinent. 

Co bylo tím prvotním impulzem, který vás dovedl k Africe místo k žíněnce Olgy Šípkové?

Víceméně nikdy mě nebavilo "jen tak" cvičit. Chtěla jsem, aby to, co dělám, mělo trochu smysl a třeba i historii. Zkusila jsem nejdřív orientální tance, ale nebylo to ono. S Ivou (další z Taratibu, pozn.) jsme se pak přihlásily na kurzy afrického tance a tam nás to chytlo. Oproti tomu aerobicu, ale i orientu, je to jiné, živé. A na rozdíl od Olgy Šípkové se to nepraktikuje na žíněnkách. 

Co vás tedy na afrických tancích baví nejvíce?

Ta živelnost! Můžete se úplně uvolnit, užívat si pohyb a většinou to nebude vypadat divně. Když to cítíte, tak to je nejdůležitější. 

Čím jsou africké tance speciální?

Právě tím, že každý si může najít tu "svou" Afriku - je jedno, jestli hodíte rukou sem nebo tam. Stačí cítit tu hudbu a užívat si ji. A jestli pak děláte něco jinak, než přesně podle vzoru? Co kus, to originál, přeci! Každý pohyb můžete vyjádřit po svém, dvě tanečnice vedle sebe nikdy nezatančí to samé stejně. A to se mi právě líbí.

Neskončíte pak na svých kurzech s lidmi, kteří si to sice užívají, ale poněkud nekoordinovaně?

To zase ne, africký tanec má pravidla - ostatně jako každý jiný tanec. Jen se u toho každý může vyjádřit sám za sebe, není striktně dána jedna pozice, kterou by všichni museli dodržet. Takže je tam velká míra individuality, to ano, ale zároveň tam jsou i ta pravidla. 

V poslední dobou je všude plno tanečních hodin zumby. Má zumba něco společného s africkými tanci?

Ani moc ne. Zumba je kombinací latinskoamerických tanců a fitness, což neříkám, že je špatně, ale s tím, co děláme my, to nemá vůbec nic společného. Některé kroky mohou vypadat podobně, ale v podstatě je to něco úplně jiného.

A vy sama jste zkusila zajít na hodinu zumby?

Bohužel ne. Nemám se zumbou právě příliš zkušeností, nemám totiž čas chodit na jiné kurzy, než na ty naše. Do toho ještě vystupujeme a někdy chci taky normálně fungovat, takže čas na zumbu opravdu není. Kamarádka, co na ní ale byla, říkala, že jí z toho hrozně bolela záda. Celá zumba je údajně hodně volná a z důsledku toho celkového nezpevnění se pak můžou objevit právě bolesti zad. Ale jak říkám, sama jsem to nezkusila, takže nechci generalizovat.

Jezdíte se ještě zlepšovat na nějaké kurzy či workshopy, nebo už všechno umíte a jen učíte ostatní?

Předpokládám, že nikdo z nás - jakkoli dobří jsme - si netroufne tvrdit, že umíme všechno. Naše specializace jsou západoafrické tance a rytmy, takže už tím jsme jako skupina limitováni. Navíc opravdu jezdíme občas na kurzy do Afriky, naposledy jsme tam byli letos, a tam stačí přijít do jiné vesnice a máte zase co objevovat.

Když mluvíte o afrických vesnicích, musíte v nich coby bílí Evropané poněkud vyčnívat. Jak vás přijímají domorodí Afričané?

Myslím, že by se to dalo přirovnat k černochům v naší zemi. Spousta lidí se ještě dnes diví, koho že to potkali na ulici. Někteří je ignorují, někteří jsou nevraživí. V Africe jsme jako běloši prostě za exoty, za atrakci, ale s tím se musí počítat. Lidé tam jsou ale nesmírně vstřícní, milí a snaží se každému pomoct, jak jen umějí.

V kapele hrajete také na bubny. S tím jste již v Taratibu začala nebo to přišlo až časem?

Nejdřív jsem se naučila jenom tance a pak až na bubny, ale každý to má jinak. Třeba kluci z kapely hrají jenom na bubny a netančí, my s Ivou teď už zvládáme oboje. 

A důvod vzniku Taratibu byl vlastně jaký?

My jsme chodili nejdřív na různé workshopy a takové věci, ale nakonec nás okolnosti donutily "vzniknout". :) U nás v Chomutově prostě nic takového nebylo, nejbližší kurzy afrického tance byly tak v Praze nebo i v Brně. A protože tu byla poptávka, tak jsme nabídli. A funguje to. 


Klíčová slova: africké tance, zumba, taratibu

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.