03.04.2020 10:51


Akcie pražské burzy od ledna spadly téměř o třetinu

Autor: Eva Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

V posledních měsících zažívají investoři na pražské burze velké propady. Cena akcií podle oficiálních dat pražské burzy klesla od začátku roku o 31,43 procenta. Výraznější cenový pokles zaznamenali investoři naposledy na podzim 2008 během finanční krize. V uplynulém týdnu však cena akcií vzrostla o 8,68 procenta. Aktuální stav je srovnatelný s cenami v březnu 2009.

Index pražské burzy. Zdroj: Pražská burza

Praha – Od začátku letošního roku klesla cena akcií na pražské burze o 31,34 procenta. Během minulého týdne však vzrostla o 8,68 procenta. O neustálém pohybu cen svědčí například data z letošního března. Zatímco 18. března cena oproti předcházejícímu dni spadla o šest a půl procenta, za další dva dny se zvýšila o více než čtyři procenta. Vyplývá to z dat zveřejněných na webu pražské burzy.

Investoři zaznamenali největší propad cen akcií během finanční krize na podzim roku 2008. Z grafu lze vyčíst, že ještě levnější byly paradoxně o několik měsíců později, začátkem roku 2009. Propad cen akcií na burze totiž nemusí vždy kopírovat propad ekonomiky.

Dnes je ale situace jiná. Vláda proto schválila několik opatření mírnící dopady propadu ekonomiky. Ve středu ministerstvo financí na svém webu oznámilo možnost odkladu nájemného firmám, které musely kvůli vládním opatřením uzavřít své provozovny. Kromě toho mohou právnické i fyzické osoby požádat o odklad splácení úvěrů a hypoték. „Chceme pomoci občanům, živnostníkům i firmám, kteří se kvůli nouzovému stavu dostali do tíživé finanční situace," uvedla v tiskové zprávě ministryně financí Alena Schillerová.

Aktuální situace způsobuje nejistotu na trhu. Finanční poradce Jan Bainar proto svým klientům radí investovat pravidelně a dlouhodobě a nečekat na nejnižší cenu. „Klientům doporučujeme nákup akcií a dluhopisů skrze podílové fondy a ETF (fondy, které investují do více různých akcií nebo jiných cenných papírů, pozn. red.). „Investujeme s horizontem minimálně pět let," dodal Bainar.

Klíčová slova: burza, ekonomie, finance, akcie, investice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.