19.05.2019 23:29


Aktivisté rozdávali letáky před koncertem Alexandrovců. Ochranka jim vyhrožovala

Autor: Kamila Jablonická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ruský soubor Alexandrovci přijel do Česka. Po několikáté proti němu vystoupili aktivisté. Tichý nedělní protest v Brně však provázel incident s ochrankou. Na místo museli přijet strážníci.

Autor: Kamila Jablonická

Brno – Členové skupiny Kaputin rozdávali před nedělním vystoupením Alexandrovců u DRFG arény v Brně letáky. Členové ochranky jednoho z nich napadli a další aktivistce vyhrožovali. 

Koncert ruského sboru začal v DRFG aréně v Brně ve tři hodiny odpoledne. Už od půl druhé před vstupem stáli aktivisté, kteří rozdávali příchozím na první pohled oficální letáky k akci. Vytištěné logo Alexandrovců spolu s jejich fotkou na letácích mohlo lehce vzbudit zdání, že se jedná o oficiální materiál. Díky tomu si je velké množství lidí bralo ve víře, že se jedná o program koncertu. Druhá strana ale popisuje činy, kterých se údajně dopouštěl sovětský režim a dopouští Putinova vláda. Podle tvůrců letáku právě toto vše soubor představuje.

 

Byl to zřejmě obsah letáků, který se znelíbil členům security služby. Tvrdili, že mají na místo před arénou zábor, a že tam lidé nesmí letáky rozdávat. S tímto tvrzením opakovaně zabraňovali v rozdávání letáků Michaele von Pacher. Krátce po čtvrt na dvě jeden z členů ochranky napadl vedoucího celé brněnské akce Martina Kučeru. „Přiskočil ke mně a snažil se mi surově vyrvat letáky z ruky. Říkal věci jako »Ty nevíš, s čím si zahráváš« a »Tohle špatně skončí«," popsal Kučera. Konec incidentu je zachycen ve videu. Druhý záběr ukazuje dalšího člena security týmu v rozhovoru s členkou Kaputinu, Šárkou Červenkovou. Ta zavolala na místo po prvních potyčkách městskou policii. Při rozdávání letáků ji muž z ochranky vyhrožoval větou „ať tě něco nepřejede" ve chvíli, kdy stála blízko vozovky. Po příjezdu strážníků se situace uklidnila.

„Chtěli jsme lidi jen slušným způsobem upozornit," řekl k akci Kučera, který působí i ve spolku Společně Brno. Počet rozdaných letáků před koncertem odhadl na 1200.

Happening pokračoval i po vystoupení. Členové drželi cedule se jmény lidí, kteří nebyli údajně pohodlní Putinově režimu a zmizeli či zemřeli za nevyjasněných okolností.

Alexandrovci se v Česku těší oblibě. Jejich letošní turné po šesti českých městech je pod patronací prezidenta Miloše Zemana. Podobný protest se konal v sobotu v Praze a další chystají lidé z organizace Kaputin i v jiných městech.

Klíčová slova: Alexandrovci, Kaputin, protest

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.