08.03.2017 21:46


Aktivisté ženám místo karafiátu nabízeli dortík

Autor: Klára Čeperová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mezinárodní den žen pojali členové hnutí Ženy za svobodu a Prázdné trůny jako příležitost vyslechnout si, co v součanosti ženy trápí. Na Moravském náměstí diskutovali nad kávou a dortíkem.

Brno -  Akce k příležitosti Mezinárodního dne žen se pod záštitou organizace Česká ženská lobby konala na brněnském Moravském náměstí. „Chceme obrátit zažitý vzorec, kdy žena obskakuje doma muže. Naši kolegové kolemjdoucím dámám nabízí pečivo a kávu, ženy se mohou posadit a popovídat si s námi o tématech, která považují za problematická,“ řekla koordinátorka akce Anežka Michnová. Vedle sochy Jošta za tímto účelem organizátoři vytvořili improvizovanou kavárničku, kde kolemjdoucím nabízeli horké nápoje a dortíky.

Událost byla spontánní a celá příprava včetně propagace akce trvala dva týdny. „Viděla jsem ve škole letáček, a tak jsem se rozhodla přijít. V Brně se o feminismu a rovnoprávnosti žen mluví mnohem otevřeněji než v Turecku,” popsala Gizem Soyergin, která studuje právo na Masarykové univerzitě v rámci projektu Erasmus.  „U nás jsou sice podobné akce legální, potřebujete ale povolení, a to se málokdy podaří, pokud se chcete vyjadřovat k těmto tématům,” doplnila.

Aktivisté účastníky obsluhovali v pletených čepicích s kočičími oušky, které jsou symbolem protestu proti sexistickým výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stánek uzavřeli v šest hodin. Akce pak pokračovala diskuzí, do které se zapojilo osm žen z různých organizací. Mezi ně patřila například Sandra Pašková za Ligu lidských práv nebo Alena Přikrylová z organizace Rozkoš bez rizika.

Klíčová slova: feminismus, Brno, Mezinárodní den žen

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.