22.05.2018 15:39


Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni. Zájem o očkování je malý

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od začátku května do nemocnic přichází pacienti nakažení infikovanými klíšťaty stále častěji. Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni a ohrožuje i děti v lesních mateřských školkách. Riziko nakažení by se mělo snížit počátkem příštího měsíce. Češi však o očkování proti klíšťové encefalitidě moc zájem nemají.

Aktivita klíšťat je na nejvyšší úrovni

Brno - S příchodem teplejšího počasí je více klíšťat, která jsou nakažená infekcí. Již několik týdnů je jejich aktivita na nejvyšším desátém stupni. „Na klinice týdně vyšetříme přibližně pětadvacet pacientů s infekcemi způsobenými klíšťaty. Většina z nich má příznaky akutní nebo chronické boreliózy, menší počet pak klíšťové encefalitidy,“ uvedl přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa.

Klíšťata mohou způsobit dvě onemocnění, kterými jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. „Ročně máme nahlášeno mezi třemi až čtyřmi stovkami případů, kdy lidé onemocněli lymskou boreliózou. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy, boreliózu můžeme léčit antibiotiky,“ zmínil vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Klíště může nakazit člověka boreliózou, pokud je přisáté aspoň čtyřiadvacet hodin. V případě klíšťové encefalitidy je nakažen okamžitě. Projevy těchto onemocnění jsou různé. „U boreliózy se na místě, kde bylo klíště, objeví červená skvrna. Onemocnění klíšťové encefalitidy se nejdříve projevuje horečkami a bolestmi hlavy, v několika dalších týdnech projevy ustanou, aby se následně vrátily v ještě větší síle,“ vysvětluje Husa. Lidé, kteří měli klíště, by si tak měli aspoň měsíc kontrolovat, jestli nemají po klíštěti zarudlé místo.

Častý problém s klíšťaty mají i v lesních mateřských školkách. „Vytahování klíšťat je u nás na denním pořádku. Každý den chodíme do lesa nebo na louku. I když používáme repelenty, vytahujeme skoro každý druhý den nějakému dítěti klíště,“ říká učitelka v lesní mateřské školce Michaela Hoďovská, která pracuje ve školce Sýkorka v Mokré hoře.

Obě onemocnění se v posledních letech na Klinice infekčních chorob brněnské Fakultní nemocnice vyskytují přibližně stejně. Proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat. Na rozdíl od jiných zemí, je v Česku zájem o očkování velmi malý. „Očkovaných je u nás kolem dvaceti procent lidí, zatímco v Rakousku jich je až pětaosmdesát,“ uvedl Husa.

Klíště se na člověka může přisát i v městských parcích. Odborníci doporučují v přírodě používat repelentní přípravky a oblékat si dlouhé nohavice a dlouhé rukávy. Taky se vyhýbat vysokým travnatým porostům, zejména na krajích lesů a podél vody.

Nejvyšší stupeň aktivity klíšťat se poprvé objevil již na začátku května. „Letos byla klíšťata zbrzděna studeným březnem. Jejich aktivita by se měla snížit na počátku června. Záleží však na počasí, které nyní nemůžeme odhadnout,“ řekl biometeorolog Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Vráblík.

Klíčová slova: Klíšťata, očkování, nemoci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.