16.12.2018 17:00


Aktualita: Betlémské světlo přivítali lidé na brněnském Petrově

Autor: Ketrin Jochecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jihomoravská metropole v neděli ráno slavnostně uvítala Betlémské světlo, které skauti v noci přivezli z rakouského Lince. Ranní bohoslužby v Katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově se zúčastnily desítky lidí.

Brno – Těsně před devátou hodinou ráno se lidé v katedrále na Petrově shromáždili, aby přivítali Betlémské světlo. Slavnostní přivítání se kromě Brna v neděli uskuteční také v Praze v Katedrále svatého Víta a v Olomouci v Katedrále svatého Václava. Po skončení bohoslužby si betlémské světlo mohli lidé odnést i do svých domovů.

Každoroční vánoční tradice letošní rok prodělala menší změnu. Slavnostní bohoslužba se konala v Linci, kde Betlémské světlo obdrželi skauti ze všech evropských zemí. Zde se od letoška bude konat každý rok. Důvodem pro to je fakt, že tradice rozvážení Betlémského světla vznikla právě v Linci, nikoliv ve Vídni, kde se ekumenická bohoslužba dlouhá léta konávala. Betlémské světlo tak letos putovalo z Lince do Českých Budějovic a posléze do Brna, na rozdíl od předchozích let, kdy ho skauti vlakem přivezli z Vídně do Brna. Do Lince se plamen dostal z betlémské stáje v Izraeli.

Ještě v neděli skauti rozvezou Betlémské světlo do dalších měst. „To světlo je něčím, co dokáže prozářit jakoukoliv naši dobu. Ve světle vidíme věci, které ve tmě vidět nejsou. Tak máme přijmout tento symbol jako něco velmi důležitého pro svůj život. Ať Betlémské světlo září v našich rodinách a našem společenství tak, abychom skutečně byli tvůrci pokoje,“ uvedl brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který ho od skautů převzal. Zájemci mají také možnost získat speciální razítko Betlémského světla na poštách v Praze, Brně a Olomouci. Letos je to třicet let, co je symbol betlémského světla přítomný mezi námi.

Klíčová slova: betlémské světlo, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.