02.10.2018 20:45


Aktualita: Brnem prošli aktivisté za práva zvířat. Nesli transparenty i rakev

Autor: Eva Maršalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nezvyklého průvodu u příležitosti Světového dne hospodářských zvířat se zúčastnilo několik desítek lidí oblečených v černém. Shromážděním v centru města chtěli podle jejich slov upozornit na zbytečnou smrt dvaašedesáti miliard zvířat a zároveň uctít jejich památku. Zapálené svíčky a květiny pokládali před prodejny brněnských uzenářství.

Autor: Eva Maršalová

Brno – Pouliční akce s cílem upozornit veřejnost na kruté zacházení se zvířaty se uskutečnila v úterý podvečer na Náměstí Svobody. Členové sdružení Kolektiv pro zvířata uctili památku desítek miliard hospodářských zvířat, která jsou každoročně zabíjena kvůli produkci masa, výrobě módních doplňků nebo při laboratorních experimentech. „Milujeme psy a kočky jako členy své rodiny, ale nad osudy prasat a kuřat se vůbec nepozastavíme,“ poznamenala Anna Kupcová z Kolektivu pro zvířata.

Trasa smutečního průvodu vedla okolo hlavního nádraží, dále po ulici Česká až na Moravské náměstí. Na jednotlivých zastávkách přečetli organizátoři krátký projev, ve kterém zdůraznili práva každého cítícího tvora na svobodný život. Před symbolickou rakev poté položili účastníci akce květiny a několik zapálených svíček. U vybraných prodejen masa a uzenin uctili na závěr vzpomínku zabitých zvířat minutou ticha.

Přestože vzbudil smuteční průvod u kolemjdoucích lidí zájem, větší reakci než několik zdvihnutých obočí nevyvolal. Ani sami zaměstnanci prodejen masa nebyli tematickou demonstrací nijak pohnuti nebo rozrušeni. „Maso je maso, obsahuje důležité živiny. Jen se podívejte na děcka, která ho nejí, jak vypadají. V dnešní době je navíc zvíře mrtvý raz dva. Dřív to dělali sekerou, pleskli ho mezi oči a prase lítalo po dvorku,“ okomentovala stručně prodavačka z jednoho uzenářství, před kterým se aktivisté zastavili.

Kromě členů sdružení Kolektiv pro zvířata se zúčastnilo shromáždění také několik nováčků. „Na akci jsem letos poprvé. Chci zde podpořit lidi, kteří dělají něco pro zvířata a ukázat ostatním, že zvíře není věc, kterou mohou věznit, zabít a nakonec sníst. Takové myšlení lidí je potřeba změnit,“ vysvětlila Dagmar Záborská, která je už druhým rokem veganka. Celá akce byla proto podpořená činností dobrovolníků, kteří veřejnosti rozdávali informační letáky upozorňující na pozadí produkce u velkochovů různých druhů zvířat. 

Klíčová slova: průvod, práva zvířat, aktivisté, smrt, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.