06.04.2015 21:58


Aktualita: Demonstranti pod Václavem protestovali proti odebírání dětí

Autor: Burger Tadeáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Členové iniciativy "Obnova rodiny" demonstrovali proti státnímu vměšování do záležitostí rodiny.

Praha – Na protest proti státním zásahům do rodiny se na Václavském náměstí v Praze sešly bezmála dvě desítky lidí. Manifestaci organizovali členové iniciativy "Obnova rodiny – vzkříšení národa". Pořadatelé tím chtěli upozornit na praktiky státních sociálních služeb v zahraničí a varovat před jejich rozšířením do Česka.

Na manifestaci vystoupilo několik zástupců hnutí Slovanská kulturní tradice. Věnovali se hlavně problému odebírání dětí státem. Jako příklad uvedli případ otce z Nýrska, který po obvinění ze zneužívání dcery spáchal sebevraždu. Pravdivost obvinění však zatím soudce nepotvrdil.

Na tomto případu chtěli organizátoři ukázat úpadek práv rodičů a vzestup síly juvenilní justice v Česku, který má podle nich kořeny v občanském zákoníku. „V novele občanského zákoníku je novinka, že se může za peníze zprostředkovat adopce dítěte, což znamená, že se z toho stává byznys. V Norsku už to tak funguje a my chceme podobným trendům zabránit i zde v Česku,“ řekla jedna z demonstrujících Anežka Svozilová. Hnutí podle ní v žádném případě neusiluje o to, aby týraným dětem nikdo nepomáhal. „Spíše chceme vyzvat k tomu, aby se vždy zvážilo, nakolik je dobré děti oddělovat od rodiny,“ prohlásila Svozilová. Podle ní v Česku sociální pracovníci odeberou z domovů nejvíc dětí kvůli chudobě. „Takže místo toho, aby stát rodinu podpořil a pomohl jí dostat se z peněžní nouze, tak jí raději odebere děti,“ uzavřela Svozilová.

Demonstrující varovali i před jinými trendy, například před sexuální výchovou na školách. „Děti a mladistvé tam nevedou ke zdrženlivosti, ale naopak k intenzivnímu sexuálnímu životu. Proti otěhotnění jim pak doporučují různé druhy antikoncepce bez ohledu na jejich škodlivý vliv,“ řekl jeden z protestujících Jiří Svozil.

Událost trvala krátce, zejména kvůli špatnému počasí. U kolemjdoucích vyvolala rozpaky. „Ten případ otce, který se zabil, je hrůzný, ale nemůžou kvůli tomu zrušit všechny instituce sociální péče nebo dětské domovy. Týrání a zneužívání se děje pořád a tyto instituce jsou prostě někdy potřebné,“ řekl jeden z přihlížejících Filip Šenfeld.

Klíčová slova: juvenilní justice sociálka odebírání dětí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.