29.04.2019 23:54


Aktualita: Den tance v rytmu flamenca, tancovala i batolata v šátcích

Autor: Lucie Kohoutková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tradiční dubnová oslava Mezinárodního dne tance přilákala na Moravské náměstí v Brně desítky tanečníků a diváků. Dvacet osm seskupení vystoupilo na akci Flamenco pro všechny. Další tancovali před Janáčkovým divadlem.

Tanec s dětmi v šátcích. Foto: Lucie Kohoutková

Brno – Mezinárodní den tance přivedl na Moravské náměstí brněnská taneční studia, amatérské skupiny i sólové tanečníky. Ti 29. dubna vystoupili v rámci čtvrtého ročníku akce Flamenco pro všechny. „Program prokládáme různými styly. Důležité je mezigenerační propojení. Tancovali děti i senioři,“ uvedla organizátorka Mezinárodního dne tance v Brně Marcela Drkošová. Mezi sto padesáti tanečníky byli také hendikepovaní.

Netradiční vystoupení s dětmi v šátku ukázala skupina matek Nesemese. „Pořádáme cvičení a výlety s dětmi. Dnes máme připravený polynéský tanec,“ řekla zakladatelka Nesemese Kristýna Homková.  Komunita funguje od roku 2005. „Syn se rád nosí a houpe, takže si to užívá,“ svěřila se Petra Mádlová, která tancovala s dvouletým dítětem v šátku. Diváky neodradila ani nepřízeň počasí. „Zaslechl jsem hudbu a přišel se podívat. Já osobně den tance vůbec neslavím, ale líbí se mi to,“ komentoval přihlížející Ivo Pešák.

Před lety byla akce určená především pro brněnské flamencové příznivce. Dnes se stále rozrůstá. „Měla jsem premiérové vystoupení se skupinou Q Toma. Tréma byla, ale dobře to dopadlo,“ přiznala tanečnice kubánské guajiri Petra Kapustková. Po tříhodinovém programu účastníci zavítali do Místodržitelského paláce na tematickou fiestu. „Je to oslavná záležitost, při které tancujeme radostné styly jako bulerias. Stačí kytara a potlesk,“ vysvětlila Drkošová.

Oslavnou akci plánoval také Balet Národního divadla Brno. Otevřenou lekci pro veřejnost, vystoupení baletu a Taneční konzervatoře Brno několik hodin před začátkem organizátoři však zrušili. Prostor piazzetty před Janáčkovým divadlem využila pro exhibici taneční škola ScholaArtist. „Bohužel tu nemáme taneční podlahu a na betonu je to nebezpečné. Takže jsme se rozhodli oslavovat den tance novocirkusovými disciplínami,“ nastínil organizátor Pavel Kolář. Zatažená obloha pro ně nebyla překážkou. „Rádi tancujeme venku, aby lidé viděli, že akrobacie je i pro normální smrtelníky,“ dodal Kolář.

Mezi cirkusové disciplíny patří pole dance a akrobacie na zavěšeném kruhu či šálách. „Den tance slavím poprvé. Tři roky dělám pole dance. Líbí se mi, že je to elegantní a ladné,“ svěřila se Tereza Kupková, která vyhrála třetí místo na mistrovství světa. Schola Artist funguje dva roky a poprvé se představila právě na dubnové slavnosti tance. „Čekala jsem, že tu bude více lidí. Já mám tanec ráda a chci ho oslavit za každého počasí,“ komentovala divačka Petra Podroužková.

Mezinárodní den tance lidé slaví od roku 1982 vždy 29. dubna. Akci vyhlašuje Dance Committee of the International Theatre Institute pro připomínku výročí narození francouzského tanečního reformátora Jeana George Noverrea. S výjimkou letošního ročníku koordinuje od roku 2010 slavnosti v Česku spolek Vize tance, který pracuje na rozvoji a sdružování profesionálů. Organizátoři ze spolku plánují příští rok návrat k tradici celorepublikových oslav a společných flashmobů, při kterých se setká organizovaná skupina lidí na veřejném místě a vykoná něco neobvyklého.

Klíčová slova: tanec, Mezinárodní den tance, Brno, flamenco

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.