25.04.2019 00:22

Aktualita: Extraligový titul volejbalových mistryň berou hráčky Olomouce

Autor: Jiří Černý | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

V nejkratší možné době ukončily olomoucké volejbalistky Univerzity Palackého play-off sérii proti Prostějovu. Sportovní hala v Olomouci přinesla ve středu večer štěstí domácímu týmu, který opanoval zápas 3:0, stejně jako celou sérii.

Nové mistryně ČR ve volejbale jsou z VK UP Olomouc. Foto: Jiří Černý

Olomouc – Fanoušci ženského univerzitního volejbalového týmu z Olomouce se ve středu na domácí palubovce po třiadvaceti letech dočkali extraligového titulu. I ve třetím zápase jejich oblíbenkyně dominovaly a bez porážky zvítězily nad prostějovskými rivalkami. „Myslím, že je to pořád velký úspěch. Být druhý je vždy trošku bolestivé, ale za letošek si to holky z Olomouce opravdu zasloužily,“ ocenila výkon soupeřek kapitánka VK Prostějov Helena Horká. S klubem se tak bývalé reprezentantky Nikol Sokolová a Jana Napolitano Šenová rozloučily titulem.

Poslední zápas zahájily hráčky v zaplněné sportovní hale v Olomouci ve vysokém tempu. Začáteční přetahovanou o body zvládly lépe domácí volejbalistky. Od úvodního míče si držely náskok a v prvním setu neprohrávaly. Vynikající obrannou práci a obětavé skoky předváděla Julie Kovářová, hrající na postu libera. Za stavu 9:6 zaznamenaly Olomoučanky první delší bodovou šňůru na 12:6. Po následné drobné korekci prostějovských žen na 12:7 pokračovala sestava trenéra Jiřího Teplého v nástupu až do skóre 17:8, kdy olomoucká blokařka Veronika Trnková zkazila své podání. I na druhé straně si diváci mohli vychutnat šňůru podání. Na 17:11 snižovala třemi servisy Šmídová, tempo ale poté opět převzaly domácí hráčky.

Nejdelší sérii podání jedné hráčky předvedla smečařka Kossányiová. Míč uvedla do hry šestkrát po sobě a definitivně uklidnila olomouckou lavičku. I když se prostějovské volejbalistky ještě snažily koncovku setu zdramatizovat, domácí smečařka Michalíková ukončila set vytlučeným blokem 25:18.

Druhý set začal ziskem Prostějova, bohužel pro hráčky jižnější části Hané to byly spolu s úvodním míčem třetí sady jediné okamžiky zápasu, kdy získaly vedení. Po krátké přetahované o každý bod se na podání postavila Veronika Trnková a navázala na svoji parťačku Kossányiovou sedmibodovou šňůrou. Olomoučanky si postupně vypracovaly náskok osmi bodů a trenér hostů Ľubomír Petráš při timeoutu již křičel na své svěřenkyně. Rady trenéra zřejmě padly na úrodnou půdu. Prostějovanky dokázaly i přes další zázračné zákroky Kovářové snížit na rozdíl jediného bodu. Od stavu 18:17 však Olomouc opět vládla a duo smečařek Trnková, Orvošová u sítě předváděly maximum. Smeč Orvošové ukončila druhé dějství 25:21.

Poslední sada připomínala svým počátečním vývojem úvod předchozího setu. Vidina titulu na dosah hnala hráčky k ofenzivní hře. Smečařské duo Olomouce Trnková, Orvošová se usmívaly na diváky, když halou znělo We will rock you od skupiny Queen. Prostějovanky se pokoušely rozvolnit hru, ale ani delší výměny domácí nerozhodily. Za stavu 19:10 po dlouhé šňůře servisů Michalíkové diváci začali sborově žádat trenéry svého týmu o střídání. Skandováním „Šena! Šena!“ vyvolávali jméno loučící se bývalé reprezentantky Jany Napolitano Šenkové. Při zisku servisu soupeřek na 23:12 se fanoušci dočkali. Šenková nastoupila rovnou na podání. Sama zápas nerozhodla, ale s pomocí spoluhráček dovedla univerzitní klub k vítěznému konci 25:14. Olomoučanky zvítězily přímým bodem z podání. Pouze z lavičky se rozloučila druhá dlouholetá opora domácích Nikol Sokolová, která si v tréninku poranila kotník a na zápas musela dojít s berlemi. Prostějovské ženy tak nezískaly jedenáctý titul v řadě a uvolnily mistrovský trůn finálovým sokyním.

Olomouc čekala na extraligové prvenství třiadvacet let. Poslední titul pamatovala pouze loučící se legenda Šenková. „Vzpomínám si na to dobře, zrovna jsem přestoupila z Uničova do Olomouce a seděla jsem tu na tribuně. Tohle je ale jiné, nepopsatelné,“ rozplývala se v slzách končící univerzálka.

Klíčová slova: Volejbal, Olomouc, Prostějov, finále