28.03.2019 12:48


Aktualita: Krajský soud rozhodl o znovuotevření žádosti Ahmeta Karagüla o mezinárodní ochranu

Autor: Jolanta Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně navrátil k dalšímu řízení žádost o mezinárodní ochranu Ahmeta Karagüla, který je v rodném Turecku trestně stíhán z politických důvodů a protivládních aktivit. Karagül, který se aktivně účastnil demonstrací za práva Kurdů a bojů za demokracii má obavy především z tureckých věznic a povinné vojenské služby.

 

Brno — Krajský soud rozhodl o znovuotevření žádosti o mezinárodní ochranu Turka Ahmeta Karagüla na základě nově předložených důkazů. Karagül předložil soudu rozhodnutí o vydání zatykače, a to za vylepování plakátů, účasti na demonstracích za demokracii, kladení odporu bezpečnostním silám a za protivládní aktivity ve formě podpory kurdského politického hnutí. 

Sám Karagül přiznává, že Turecko má stále rád, avšak nesouhlasí s radikálně islamistickým přístupem, který prosazuje prezident Erdogan. „V Turecku chybí svoboda projevu a demokracie, který je tady. Já jen bojoval za lidská práva - za Kurdy, ženy, děti nebo třeba homosexuály," vysvětlil stíhání tureckou policií Karagül. 

Obviněným v případu je Ministerstvo vnitra, zastoupené Bohdanem Škutkem, který se snažil odkazovat na minulá řízení a chtěl řízení ve věci udělení mezinárodní ochrany ukončit. Argumentoval, že žalobce byl ve všech předchozích jednáních i správních řízeních neúspěšný a důkazy o zatykači předložil až po jejich skončení. „Pokud žalobce předkládá nové skutečnosti, je potřeba podat novou žádost o mezinárodní ochranu a uskutečnit nové správní řízení," oponoval žalobci Škutek. 

Dle právní zástupkyně žalobce Stanislavy Sládekové však nová žádost není nutná. „Dle evropského práva je možné zohlednit nové podklady důležité pro udělení ochrany, a to i po skončení řízení,” vysvětlila své kroky Sládeková.

Soud uznal nové skutečnosti za relevantní a celé řízení o ochranu obnovil. Další průběh jednání záleží na tom, zda-li Ministerstvo vnitra podá kasační stížnost. Pokud ano, připadem se bude zabývat Nejvyšší správní soud. V opačném případě se kauzou musí znovu zabývat Ministerstvo vnitra. Buď udělí Karagülovi některou z forem ochrany, nebo žádost znovu zamítne a Karagül je bude moci znovu žalovat. 

Klíčová slova: Soud, lidská práva, azyl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.