13.12.2018 17:57


Aktualita: Krajský soud v Brně řeší krácení daní ve společnosti GERBEX

Autor: Michaela Bilíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prvního obžalovaného z firmy GERBEX vyslechl soud dnes dopoledne. Státní zástupce žaluje tuto společnost a její dva jednatele Ctislava Hakla a Bogdana Kupku za úmyslné přivedení firmy do ztráty, kvůli které nemohla splácet své dluhy. Ctislav Hakl při své výpovědi vinu popřel.

Krajský soud v Brně

Brno – Společnost GERBEX, která je momentálně v likvidaci, podle obžaloby úmyslně hospodařila ve ztrátových číslech, aby nemohla platit pohledávky. Celková škoda způsobená krácením daní činí více než šest set sedm milionů korun. Firma nedluží pouze státu, ale i některým dalším společnostem.

Senát krajského soudu v čele s předsedou Michalem Zámečníkem dopoledne vyslechl Ctislava Hakla, jako prvního z obžalovaných. Ten řekl, že necítí vinu a naopak uvedl, že z jeho pohledu došlo k pochybení celní správy, která společnosti vzala licenci. "Kdyby společnosti GERBEX nebyla sebrána licence, stala by se během tří až čtyř měsíců ziskovou," domnívá se Hakl. Dodal také, že sice platební morálka firmy nebyla dokonalá a občas platili se zpožděním, ale spotřební daň i DPH státu odvedli. 

Úbytky společnosti, která se zaměřovala na obchod s pohonými hmotami, v letech 2011 a 2012 vysvětluje Hakl situací na trhu. "Stát nedokázal zabránit nelegálnímu dovozu těchto produktů do České republiky. Společnost se tak musela přizpůsobit nové situaci na trhu," pronesl Hakl při své výpovědi a pokračoval ujištěním, že pouze realizoval vizi společnosti jako její jednatel. Na starost měl především obchodní jednání ve státek východní Evropy a blízkého východu. 

Soud odpoledne vyslechne i další obžalované. Majitel společnosti Miroslaw Gertych bude souzen v jiném trestním řízení.

Klíčová slova: soud, GERBEX, Hakl, Kupka, krácení daní

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.