02.04.2019 20:51


Aktualita: Krajský soudce vyslýchal další svědky v případu milionových podvodů Radka Strmisky

Autor: Helena Havranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pod záminkou výhodné investice vybral od klientů statisíce, peníze zpět ale nesplácel. Případ Radka Strmisky, který policii několik let utíkal, projednával v úterý 2. dubna brněnský krajský soud. Vypovídalo celkem devět svědků, další jednání odročil soudce Miloš Žďárský na květen.

Krajský soud v Brně

Brno – Případ podvodů Radka Strmisky je znovu u soudu. Muž si podvody vydělal osmašedesát milionů korun a krajský soud ho proto odsoudil v roce 2017 k trestu odnětí svobody v délce sedmi let.  Vrchní soud v Olomouci, ke kterému se odvolal, ale rozsudek zrušil a případ se znovu vrátil do jednací síně brněnského krajského soudu.

Strmiska se během let 2012 až 2014 vydával za pracovníka sázkové kanceláře Tipsport, později i za jednatele vlastní společnosti. S obětmi sepisoval smlouvy a vybíral od nich peníze, které pak měl sázením výhodně zúročit. Zpočátku spolupráce fungovala a falešný bookmaker svým klientům peníze vracel. Mnozí své vklady navýšili a věřili, že jim Strmiskovo sázení vydělá ještě víc. Po nějaké době ale komunikace začala váznout a podvodník přestal peníze splácet. „Neodpovídal na telefonáty. Později mi poslal zprávu s tím, že se omlouvá a peníze se bude snažit vrátit,“ vypověděl jeden ze svědků Lukáš Halouzka, který přišel o tři sta tisíc korun.

Klienti se ke Strmiskovi obvykle dostali díky kladným referencím od přátel nebo příbuzných. S vidinou zisků si na vklad někteří peníze i půjčili. Investované částky byly většinou statisícové, u některých klientů dosahovaly až milionu korun. Strmiska se všem svědkům u soudu osobně omluvil. „Mrzí mě to, nechtěl jsem nikoho úmyslně okrást,“ řekl obžalovaný.

U soudu vypovídalo v úterý 2. dubna celkem devět svědků, další dva se na jednání nedostavili. Přítomní svědci si na mnohé detaily případu nepamatovali a odkazovali se na předchozí výpovědi z minulých let. Srmiska byl totiž v době jejich prvního výslechu na útěku a jednání soudu se neúčastnil. Na jeho žádost proto museli vypovídat znovu. Soud nakonec jednání odročil. „Vyslýchání dalších svědků a čtení výpovědí bude pokračovat v úterý 21. května,“ uvedl soudce Miloš Žďárský.

Klíčová slova: soud, Brno, Radek Strmiska, podvod

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.