12.04.2019 17:43


Aktualita: Kraslice, pomlázky nebo včelovina. Na náměstí Svobody začaly Velikonoční slavnosti

Autor: Anna Viktorinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Připravit se na nadcházející svátky se mohou návštěvníci Velikonočních slavností na brněnském náměstí Svobody. Jubilejní desátý ročník akce potrvá ode dneška až do 21. dubna. Přes čtyřicet stánků nabídne kolemjdoucím nejen předměty s velikonoční tématikou, ale také občerstvení a vinařské výrobky.

Dvoumetrová kraslice na náměstí Svobody. Foto: Anna Viktorinová

Brno – Velikonoční slavnosti dnes prvním dnem zaplnily náměstí Svobody. Zájemci si na akci mohou až do Velikonoční neděle koupit pomlázky, proutěné zboží, keramiku, šperky, dekorace nebo tradiční kraslice. „Návštěvníci se na trhu také dovědí, z čeho se odvodilo pojmenování jednotlivých dnů předvelikonočního týdne,“ přiblížil starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl. Součástí trhů je také doprovodný program, v rámci kterého vystoupí několik cimbálových uskupení a folklórních souborů. Děti se mohou zúčastnit velikonočních výtvarných dílen. Ty se budou konat každý den ve tři odpoledne a potrvají dvě hodiny. Slavnosti zdobí také dvoumetrová kraslice, kterou dostalo Brno darem z Chorvatska.

Návštěvníci mohou trhy navštívit každý den mezi jedenáctou a devatenáctou hodinou. V případě zájmu mohou prodejci provozní dobu stánků ještě prodloužit. Tento rok své zboží představuje 43 prodejců. Jedním z nich je i Kateřina Zatloukalová, která na trhu prodává kraslice a slaměné předměty. „Naučila mě to maminka a ji zase její maminka. Je to rodinná tradice. Baví mě to,“ popsala. Prvních padesát vajíček, které vyrobila, šlo hned do koše. „Ale pak už se člověk vypracuje,“ dodala Zatloukalová. Na Velikonočních slavnostech nabízí své výrobky už několikátý rok.

Na akci si lidé mohou kromě tradičních předmětů koupit také sýry, frgály, mandlovici, včelovinu, víno nebo mýdla a soli do koupele. „Glycerinová mýdla se vaří a nalévají do formiček, to samé svíčky. Stačí uvařit esenci a přidat barvu a vůni. Je to v podstatě jednoduché. Na prodávání je to super, protože člověk díky inhalování soli nemá rýmu a pěkně to voní, takže je pořád v dobré náladě,“ vysvětlila prodávající Markéta Fialová.

Dnešní příchozí neodradilo ani ne příliš jarní počasí. „Jsem z Libereckého kraje, takže tady je to úplně jiné. Líbí se mi, že se na Moravě drží ty tradice,“ řekla návštěvnice Zuzana Olšanská. Podle ní se ze severních Čech zvyky a přátelštější atmosféra pomalu vytrácí. „Přijde mi to jako hrozná škoda. Tady je opravdu hezky, ve vzduchu je ta velikonoční atmosféra,“ zmínila.

Velikonoční slavnosti se poprvé v Brně konaly v roce 2009. Pořádá je kulturní a vzdělávací středisko městské části Brno-střed. Akce se koná za každého počasí a vstup na ni je zdarma. Jeden ze stánků vždy slouží k prezentaci neziskové organizace. Letos to je například Hospic sv. Alžběty nebo chráněná dílna Duko.

Klíčová slova: Velikonoce, trh, Velikonoční slavnosti, náměstí Svobody, kraslice, tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.