18.03.2019 13:44


Aktualita: Městský soud v Brně zamítl Dukovu žalobu ohledně kontroverzních divadelních her

Autor: Petr Vadovič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Centrum experimentálního divadla a Národní divadlo Brno se kardinálu Dominiku Dukovi omlouvat nemusí. Rozhodl tak Městský soud v Brně. Kardinál se soudního jednání neúčastnil.

Městský soud Brno zamítl žalobu kardinála Duky na kontroverzní divadelní hry

Brno – Městský soud v Brně dnes zamítl žalobu kardinála Duky podanou na brněnské Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo Brno. Duka a jeho právník Ronald Němec žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv. Příčinnou žaloby bylo uvedení her režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět.

„Opravdu chceme, aby byla svoboda slova úplná? Chceme dál chránit extrémní názory a projevy?“ ptal se Dukův právní zástupce. Extrémními projevy měl na mysli například inscenované znásilnění muslimky Ježíšem ve hře Naše násilí a vaše násilí nebo provádění orálního sexu soše papeže Jana Pavla II. v Prokletí. „Žalovaní ví, že jsou tyto hry extrémní, a že mohou zasahovat do práv jiných,“ dodal právník.

Zástupci divadel namítali, že žaloba je plná pocitů a úvah, s nimiž se těžko polemizuje. „Žalobci se snaží favorizovat jednu víru. V České republice není možné postihovat rouhání. Tímto soudním sporem se snaží dosáhnout stejného efektu,“ upozornil právník Národního divadla Brno.

Podle soudce Ondřeje Sekvardy šlo v divadelních hrách pouze o symboly, ne o konkrétní postavy nebo činy. Do osobní integrity tak tato dramata nezasahují. „Když se někdo chce cítit dotčen, tak si vždy něco najde,“ poznamenal soudce.

Kardinál Duka se soudního jednání neúčastnil. Odvolat se může do patnácti dní.

Klíčová slova: kardinál Duka, divadelní hry, soud, Prokletí, Vaše násilí a naše násilí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.