24.11.2018 19:46


Aktualita: Napoleon navštívil Brno

Autor: Eliška Podzemná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Průvod v čele s Napoleonem prošel v sobotu v podvečer ulicemi Brna. Vojáci se seřadili v sedmnáct hodin na Moravském náměstí a pokračovali směrem na náměstí Svobody, Dominikánské náměstí a poté na Petrov, kde průvod skončil. Následovalo předání klíče od města a proslov samotného Napoleona. Akce pokračovala další kulturním programem, jako například videoprojekcí k vojenskému tažení roku 1805. Napoleon v Brně končí až ve dvacet hodin.

Autor: Eliška Podzemná

Brno – Napoleon navštívil se svým armádním průvodem v sobotu v podvečer Brno. Vojáci vycházeli z Moravského náměstí, ukázali se návštěvníkům vánočních trhů na náměstí Svobody a na Dominikánském náměstí, odkud pokračovali na Petrov. Průvod završili předáním klíče od města a proslovem Napoleona.

Akce se letos koná již pátým rokem. „Celou akci připravujeme už od května. Snažíme se, aby lidé poznali, jak vypadalo město Brno v roce 1805 a dokázali si představit, co tady obyčejní lidé prožívali,“ uvedla jedna z organizátorek Šárka Fialová. Návštěvníci mohli v průvodu vidět čtyři tambory, což byli vojáci, kteří předávali pomocí bubnů vojenské signály. Tambory v průvodu doprovázeli i francouzští pěšáci, poté důstojníci na koních a také sám Napoleon. „Napoleona letos ztvárnil Roberto Cola z Itálie,“ doplnila Fialová.

V průvodu se objevilo osmnáct koní. Vojáci na Petrově učili obecenstvo, jak se francouzsky zdraví císař a návštěvníci se mohli s vojáky v dobových uniformách vyfotit. „Byli jsme se na průvod podívat poprvé minulý rok, a tak se nám zalíbil, že jsme se letos s dětmi přidali zase,“ uvedla jedna z návštěvnic Světlana Taridonová. Samotný průvod končil na Petrově a následoval videomapping. Návštěvníci mohou do 20 hodin shlédnout například modlitbu za oběti válek nebo videoprojekci k vojenskému tažení v roce 1805.

Brno si historickým průvodem připomnělo 213. výročí od bitvy u Slavkova, která se odehrála 20. listopadu 1805. Uniformy, které měli vojáci na sobě, byly přesnými replikami těch, které měli i bojující vojáci v bitvě u Slavkova. Tehdy francouzská armáda v čele s Napoleonem porazila rakouská a ruská vojska. Bitvě se také říká bitva Tří císařů. 

Klíčová slova: Napoleon v Brně, průvod, bitva u Slavkova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.