12.05.2019 22:18


Aktualita: Největší výstava hospodářských zvířat začala, má své příznivce i odpůrce

Autor: Lucie Kohoutková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návštěvníci na Veletrzích Brno od neděle najdou hospodářská zvířata, zemědělské technologie, výstavu včelařství a myslivosti. Organizátoři očekávají účast přes čtyřicet tisíc lidí. Ochránci zvířat na protest pořádají Antiveletrh.

Národní výstava hospodářských zvířat. Foto: Lucie Kohoutková

Brno – Komplex veletrhů Animal Tech, Národní výstavy hospodářských zvířat a Národní výstavy myslivosti dnes obsadil tři pavilony brněnského výstaviště. Pořadatelé očekávají, že do středy 15. května veletrhy navštíví přes čtyřicet tisíc lidí. Mezi hlavní témata akce patří chovatelství, genetika, veterinární lékařství a zemědělská technika pro živočišnou výrobu. „Výstava má i vzdělávací charakter. Nachystali jsme programy pro děti ze základních a středních škol,“ uvedla ředitelka projektu Lucie Vymazalová.

Chovatelé předvedou téměř tisíc hospodářských zvířat. Nejdůležitější částí výstavy jsou totiž šampionáty, které posuzují rozhodčí ze zahraničí. „Máme reprezentantky anglonumbijských koz a ovcí clun forest. Zvířata na veletrh reagují velice špatně. Davy lidí a hluk pro ně znamenají obrovský stres,“ komentoval chovatel Martin Neuwirth. Není si jistý, zda se podobných akcí bude dál účastnit. Množství vystavených zvířat překvapilo návštěvníka Filipa Urbana. „Nejvíce mě zaujaly krávy a soutěž ve stříhání ovcí. Zvířat mi bylo líto. Například jehněte v malé ohradě, které stále nervózně pobíhalo ze strany na stranu,“ svěřil se Urban.

Prostor mají i zvířecí legendy, jako kráva Berta nebo trojnásobná vítězka Velké pardubické klisna Orphée. Exhibice koní je na brněnském výstavišti již dvacátým rokem. Diváci mohou vidět ukázky hiporehabilitace, westernových disciplín i koně české herečky Vandy Hybnerové. „Dbáme na bezpečí zvířat. Celý povrch pavilonů je pokryt neklouzavým povrchem,“ sdělil David Lipovský z Českomoravské společnosti chovatelů.

Další součástí je Národní výstava myslivosti a včelařství. „Jezdíme sem každý rok. Nabízíme myslivecké oblečení. Letos je tu hodně lidí, takže jsme spokojení,“ řekl majitel slovenské oděvní firmy Pavol Kubjatko. Vedle prodejních expozic zájemci navštěvují výstavy zaměřené na příběhy myslivosti v Čechách. Například v rámci Příběhu lovecké dýky představí své dílo Alexandr Pospíšil ze sdružení Silvajagd. „Na dýce jsem pracoval přes dva tisíce hodin po dobu osmi let. Zaregistrovali ji do České databanky rekordů,“ svěřil se Pospíšil. Pro děti organizátoři nachystali program lesní pedagogiky. „Dnešní mládež se často do lesa vůbec nedostane. Vysvětlujeme jim, jak funguje a co v něm najdou,“ nastínil student lesnictví Tomáš Rychter.

Od letošního ročníku se technologie pro chov hospodářských zvířat přesunuly z veletrhu Techagro na veletrh Animal Tech. V pavilonu najdou návštěvníci kromě zemědělské techniky novinky pro větší výnos, produktivitu i zlepšení prostředí hospodářských zvířat. Událost využije Mendelova univerzita k připomenutí výročí sta let Agronomické fakulty. V úterý se sejde Středoevropský veterinární kongres, který se zaměří na problematiku antibiotik v chovech.

Proti komerčnímu vystavování zvířat a jejich označování zbožím se staví organizace Nesehnutí, Ochránci zvířat, Kolektiv pro zvířata, Anonymous for the Voiceless Brno a Extinction Rebellion Brno. Ti mají po dobu Národní výstavy hospodářských zvířat naplánovány tři protestní akce pod názvem Antiveletrh. Například členové Nesehnutí v neděli nabízeli podepsání výzvy Evropské komisi k ukončení klecových velkochovů, virtuální realitu a mapu českých velkochovů přímo před brněnským výstavištěm.

Klíčová slova: Veletrhy Brno, Animal Tech, hospodářská zvířata, myslivost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.