29.04.2019 21:44


Aktualita: Není to o lidech na pódiu, ale o těch pod ním, řekla pořadatelka brněnského pochodu za nezávislou justici Hana Strašáková

Autor: Denisa Mazourková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pochod za nezávislou justici zaplnil v pondělí navečer ulice Brna. Tisíce zúčastněných přišly vyjádřit svůj názor na jmenování nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která je nakloněná podpoře trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše.

Demonstrace za nezávislou justici v Brně. Foto: Denisa Mazourková

Brno – Půlhodinový pochod za nezávislou justici v Brně začal po půl sedmé hodině večerní na Zelném trhu a končil na Moravském náměstí. Zúčastnily se ho tisíce lidí. Ihned po jeho skončení následovala u sochy Jošta Moravského demonstrace, kde vyjádřilo svůj názor několik osobností z oblasti soudnictví, politiky a kultury. Akce trvala dvě hodiny a po celou dobu ji dozorovali policisté. Demonstrace se dnes konala ve více než sto českých městech.

Před davem protestujících vystoupilo několik řečníků. Byli mezi nimi například spisovatel Michal Horáček, režisér Břetislav Rychlík, vedoucí právní poradny Petr Leyer nebo také bývalá soudkyně Eliška Wagnerová. „Základním kamenem právního státu je nezávislá justice a samozřejmě nestranné státní zastupitelství, které musí vykazovat alespoň známky autonomie,“ objasnila davu Wagnerová. Prostor před Nejvyšším správním soudem rozeznívaly po celou dobu tisíce cinkajících klíčů. „Možná zde nejsme naposledy. Možná se budeme muset znovu sejít a znovu říci nahlas, že jisté kroky jsou už za hranou toho, čemu říkáme právní stát,“ vysvětloval zúčastněným Leyer.

Prvotní impuls k vytvoření události vydal spolek Milion chvilek pro demokracii, který ji dnes pořádal v Praze. V Brně ji uskutečnil ve spolupráci se skupinou Společně Brno. „Není to o lidech na pódiu, ale o těch pod ním. Důležitá je energie všech lidí, kteří přijdou. Měli by se situaci snažit zlepšit tím, že se o tuto problemaiku budou zajímat i mimo tyto akce,“ uvedla členka Společně Brno Hana Strašáková.

Datum demonstrace vybrali pořadatelé záměrně. Konala se den před jmenováním nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která je nakloněná na stranu trestně stíhanému Andreji Babišovi. Přáním pořadatelů a zúčastněných je tedy hlavně to, aby se premiér nevyhnul trestu. Podle nich je justice nespravedlivá a plně ji ovládá právě Babiš s prezidentem Zemanem. „Mým velkým přáním je, aby byl v České republice opět nastolený pořádek. Současná situace je kritická," řekla demonstrantka Alena Škodová.

Klíčová slova: demonstrace, pochod, justice, Brno, Babiš

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.