22.05.2019 18:20


Aktualita: Obyvatelé Husovic se dočkají sochy Marie Restituty, kterou nacisté popravili gilotinou

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští radní dnes odsouhlasili zařadit do projektu Sochy pro Brno další umělecké dílo. Husovická socha blahoslavené řeholnice Marie Restituty Kafkové doplní již stojící sochařská ztvárnění slavných osobností, jako jsou sochy Jana Skácela na Špilberku nebo T. A. Edisona na Malinovském náměstí. Po plejádě mužských soch tak půjde o první ženu, která bude v Brně tímto uměleckým způsobem ztvárněna. Podle radních bude nová socha stát v roce 2021.

Nová radnice v Brně, fotoarchiv městské části Brno-střed

Brno – Nové sochy blahoslavené řeholnice Marie Restituty se dočkají obyvatelé městské čtvrti Husovice. Brněnští radní dnes odsouhlasili zařadit ji do seznamu osobností k výtvarnému ztvárnění v projektu Sochy pro Brno. Po plejádě soch mužů se tak v Brně dostalo i na první ženu. „Socha bude v parku Marie Restituty v Husovicích, nedaleko jejího rodného domu,“ uvedl náměstek Tomáš Koláčný (Piráti).

Řeholnice Marie Restituta Kafková zasvětila jako zdravotní sestra svůj život pomoci druhým. Za druhé světové války ji nacisté popravili gilotinou, v roce 1998 ji katolická církev prohlásila za blahoslavenou. S nápadem na postavení její sochy přišla loni místostarostka Brna-sever Miriam Kolářová. Podle ní Brnu ženská socha chybí. „Během loňského festivalu Meeting Brno mohli Brňané hlasovat o ženě, kterou by ve městě měla připomínat socha. A Marie Restituta vyhrála,“ uvedl náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Radní předpokládají, že socha za dva miliony korun bude hotová v roce 2021. Její konečná podoba vzejde ze soutěže příští rok. Přibude tak k dalším slavným tvářím, které díky projektu Sochy pro Brno již ve městě mají své místo na podstavci. Svého ztvárnění se dočkal například skladatel Wolfgang Amadeus Mozart nebo vynálezce Thomas Alva Edison. Naplánované jsou ale i další sochařské realizace, například Adolf Loos, Martin Středa nebo Eliška Rejčka.   

Klíčová slova: aktualita, socha, husovice, nacismus, sestra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.