23.05.2017 21:02


AKTUALITA: Poplatek za komunální odpad Brňané zaplatí do konce května, na pokladny už nemusí

Autor: Marta Svačinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Každý Brňan musí do konce května zaplatit poplatek za komunální odpad. Platbou přes městský internetový obchod se může vyhnout frontám na úřadech. Brnopas.cz každému obyvateli města umožňuje vyplnit formulář a zaplatit za sebe i další lidi online.

Brňané mohou poplatek za odpad uhradit bezhotovostním převodem, poštovní poukázkou, na pokladně s adresou Šumavská 33 a od letošního roku nově přes městský e-shop. Foto: Marta Svačinová.

Brno – Roční poplatek za komunální odpad do konce měsíce zaplatí všichni s pobytem v Brně, včetně cizinců a vlastníků nemovitostí, u kterých se k pobytu nenahlásila žádná fyzická osoba. „Výše poplatků se od loňska, kdy byla zavedena sleva pro seniory a rodiny s dětmi, nemění,“ uvedl náměstek pro oblast rozvoje města Brna Martin Ander (SZ).

Za komunální odpad Brňané platí stejně jako loni 670 korun na osobu za rok. Seniory kteří letos oslaví nejméně sedmdesát a děti, které naopak neoslaví více než tři roky, odpady vyjdou na pět set. Rodiče žijící s více než dvěma svými dětmi mladšími patnácti let, zaplatí pouze za dvě. Lidé mohou stanovenou částku uhradit bezhotovostním převodem, poštovní poukázkou, na pokladně s adresou Šumavská 33 a od letošního roku nově přes městský e-shop.

Přes modul, který funguje tři dny, peníze za komunální odpad uhradilo už více než 560 lidí. „Nedávno jsem si přihlásila trvalý pobyt do Brna. Odpad jsem zaplatila přes internet. Je to pro mě mnohem příjemnější, než na úřadě,“ řekla Brňačka Hana Svobodová. Podle Andera e-shop s předvyplněnými údaji lidem ušetří čas a sníží riziko chyb.

Náklad města Brna na sběr a svoz komunálního odpadu při necelém půl milionu poplatníků překročil 187 miliónů korun. Výše poplatku nezávisí na tom, jestli daný člověk třídí nebo netřídí a jaké množství smetí vyprodukuje. Pokud však náklady na sběr netříděného odpadu klesnou, Brňané na poplatcích za komunální odpad ušetří.

Dopravní podnik města Brna rozšířil služby svého e-shopu brnopas.cz. Od ledna si na něm Brňané kupují elektronické „šalinkarty“ pro zónu 100 a 101, jejichž nosičem je bezkontaktní bankovní karta. „V městském e-shopu se zaregistrovalo už 35 tisíc zákazníků, kteří si doposud koupili 33 tisíc jízdenek,“ okomentoval vedoucí tarifního odboru brněnského Dopravního podniku města Vít Prýgl.

Do budoucna by měly stránky umožnit také nákup vstupenek na brněnská sportoviště, památky i kulturní zařízení, jako jsou například členské průkazy do knihovny Jiřího Mahena, a po spuštění rezidentního parkování i koupi povolenek. „Cílem města je vytvořit takzvaný city e-government, neboli elektronickou veřejnou správu,“ vysvětlil náměstek pro oblast Smart City Jaroslav Kacer (TOP 09).

Klíčová slova: poplatek za komunální odpad, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.