21.05.2019 12:02


Aktualita: Regulační bubliny nejsou v rozporu se zákonem, rozhodl Ústavní soud

Autor: Jan Boháč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pec pod Sněžkou má právo zavést ve svém územním plánu specifická omezení pro novou výstavbu. Ústavní soud označil předchozí verdikty nižších soudů za příliš rozsáhlý zásah do autonomie obce.  

Brno – Senát Ústavního soudu ve středu potvrdil právo obce Pec pod Sněžkou na zavedení takzvaných regulačních bublin do územní plánu. Vyhověl tak její stížnosti proti předchozím verdiktům Krajského soudu v Hradci Králové a Nejvyššího správního soudu, jejichž rozsudky zrušil. Regulační bubliny jsou fiktivní kružnice, které se nachází kolem každé stavby. Nová stavba pak může být umístěna pouze tak, aby se její bublina vešla mezi bubliny stávajících staveb.

Pec pod Sněžkou nový územní plán schválila již v roce 2011, krajský úřad ale rozhodnutí brzy zrušil. Odůvodnil to tím, že kvůli regulačním bublinám se lokality vhodné pro umístění staveb v čase mění, což podle něj odporovalo zákonům. Proti tomuto rozhodnutí se město neúspěšně odvolalo ke krajskému i Nejvyššímu správnímu soudu. Za pravdu jeho argumentaci však dalo až středeční rozhodnutí Ústavního soudu.

„Senát Ústavního soudu dospěl k závěru, že zavedení regulačních bublin není v rozporu se stavebním zákonem,“ uvedl soudce zpravodaj Jan Filip. Připomněl také, že podobné bubliny využívají i jiné krkonošské obce. „V některých dalších městech je zároveň používán takzvaný index podlažních ploch, který funguje na podobném principu,“ doplnil Filip. Soud zohlednil i fakt, že obec se nachází na území Krkonošského národního parku a stavební regulace jsou potřebné pro zachování krajinného rázu a ochranu přírody.

Po tomto rozhodnutí se nyní případ vrátí zpět ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Územní plán z roku 2011 i přesto nadále zůstává v platnosti.

Klíčová slova: Ústavní soud, regulační bubliny, Pec pod Sněžkou, územní plán

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.