17.04.2019 18:48


Aktualita: Řidič, který loni po srážce s chodcem ujel, dostal pět let vězení

Autor: Vendula Kocandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Za srážku s chodcem, jemuž neposkytl první pomoc, dnes udělil Městský soud v Brně Romanu Bublovi pětiletý trest vězení. Na deset let také nebude moct usednout za volant. Řidič se k činu přiznal. Dle výpovědi si původně myslel, že srazil popelnici či pytel s odpadky, a proto z místa nehody odjel. 

Obžalovaný Roman Bubla. Foto: Vendula Kocandová

Brno – Obviněný Roman Bubla se dnes dočkal rozsudku. Listopadu minulého roku srazil v Brně-Obřanech dvaapadesátiletého muže. Namísto poskytnutí první pomoci však z místa nehody ujel. Soud Bublu uznal vinným a uložil mu trest o délce pěti let ve věznici s ostrahou. Při zatčení mu policie naměřila 1,18 promile alkoholu. Bublovo auto, ve kterém policisté nalezli ilegálně drženou zbraň, služební policejní průkaz a policejní maják, shořelo. Sražený muž utrpěl těžká zranění, na jejichž následky zemřel.

Řidič se dnes u soudu přiznal, že usedl za volant pod vlivem alkoholu. „Ten den jsem dělal v kanceláři nějaké papíry, u toho jsem popíjel. Vypil jsem asi tři deci rumu,“ řekl Bubla. Když se ho předseda senátu Michal Kabelík ptal na důvod pití alkoholu, Bubla se hájil osobními problémy. „Nikdy jsem opilý neřídil. Byla to výjimečná situace, musel jsem jet domů hlídat syna,“ konstatoval Bubla. 

Řidičova jízda byla podle svědků agresivní. „Zezadu se na mě začalo tlačit auto, dokonce jsem viděl i blikající policejní maják. Snažil jsem se uhnout co nejvíce doprava, aby mě mohl řidič předjet,“ řekl svědek Tomáš Švehla, který po chvíli dojel i na místo nehody. „Byla tam už spousta lidí, manželka je zdravotní sestra, tak šla okamžitě pomáhat. Po chvíli jsem se dozvěděl, že za nehodu může stříbrné BMW,“ dodal Švehla. 

Podle policie jel Bubla Fryčajovou ulicí 96 kilometrů za hodinu. Před soudem se hájil tím, že spěchal za svým nemocným synem, za jízdy si však vzpomněl, že musí ještě navštívit kamaráda. „Nebrzdil jsem, ničeho jsem si až do poslední chvíle nevšiml. Přišlo mi, že jsem srazil popelnici či pytel s odpadky, a tak jsem jel dál,“ hájil se Bubla. Státní zástupce Jaroslav Mezník označil tento výrok vzhledem k pozůstalým za urážející.

S popraskaným čelním sklem pokračoval řidič dál směrem na Lesnou. Přiznal, že se po cestě kouřilo zpod kapoty, z časových důvodů ale pokračoval dál v cestě. V Útěchově mu auto začalo hořet, proto sjel na polní cestu a od auta utekl. Následně zavolal policii, které řekl, že byl přepaden. „Už si nevzpomínám, proč jsem to řekl. Byl jsem opilý, nic si nepamatuji,“ přiznal Bubla. Policisté jej po příjezdu na místo identifikovali podle poznávací značky, a tak muže zatkli. V autě nalezli ilegálně drženou nabitou zbraň s dalšími náboji, falešný policejní průkaz a policejní maják. „Můj pes v srpnu vyhrabal bednu, ve které byla zbraň s náboji a policejní průkaz. Chtěl jsem to vrátit, ale zapomněl jsem na to,“ vysvětlil Bubla. Tvrdil dále, že z pistole nestřílel. Podle znaleckého posudku však zbraň byla použitá. 

Státní zástupce Mezník si o Bublově obhajobě myslí, že obžalovaný kryje další trestnou činnost. Poukázal na fakt, že v autodílně v Bílovicích, kterou Bubla vlastní, se našly další podezřelé předměty. Policie objevila dýmovnici, pažby zbraní či bednu s hákovým křížem. Uvnitř se nacházely vystřílené náboje. „Když pomineme tyto nálezy, musíme brát ještě v potaz, že je v obhajobě spousta nejasností. Řekl, že měl domluvenou schůzku s kamarádem, přičemž podle svědka žádná schůzka domluvena nebyla. Dále není jasné, proč v autě převážel zbraň, policejní průkaz a maják,“ konstatoval Mezník.  Ten následně dodal, že není možné si splést člověka s popelnicí.

Za usmrcení z nedbalosti, ohrožení pod vlivem návykové látky, neposkytnutí pomoci a nedovoleného ozbrojování půjde Bubla na pět let do vězení.  Kromě trestu odnětí svobody mu byl mu byl udělen desetiletý zákaz řízení. Podle lékařského posudku měl Bubla v době zatčení 1,18 promile alkoholu v krvi, v době nehody tak musel mít více než 2 promile. Obžalovaný se může do osmi dnů proti rozsudku odvolat. 

Klíčová slova: soud, brno, nehoda, smrt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.