18.11.2011 17:01


Aktualita: Romantičtí studenti pozorovali noční světla ze střechy parkoviště

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pozorování oblohy jako jeden z bodů programu studentského festivalu Unimat se konalo ve středu v podvečer na střeše Parkovacího domu Rozmarýn na Kounicově ulici. Přednášku o světlech nejen na nebi, ale i na zemi vedl Jan Hollan, přednášející na Masarykově univerzitě o enviromentální problematice.

Brno První ročník festivalu Unimat pořádá skupina studentů Masarykovy univerzity pod oficiální záštitou studentského spolku BeInternational. Unimat nese podtitul Nejsme jenom UČA. „Cílem bylo dát studenty a učitele dohromady. Hlavně to bylo o kontaktu mezi vyučujícími a  studenty," vysvětluje produkční Unimatu, studentka právnické fakulty Eliška Hnátnická. Vedle Pozorování oblohy se studenti mohli například podívat na koncert skupiny Hysterical Naked, pořádat hon na lišku, poslechnout si přednášku s názvem Pisoárologie nebo se pobavit na závěrečné Disidentské párty. „Snažili jsme se spojit studenty i vyučující napříč fakultami. Samotné pozorování hvězd je spíš pro romantiky, kteří jsou na všech fakultách," doplnila Eliška Hnátnická.

Jan Hollan společně se skupinkou studentů nejdříve pozorovali hvězdu a dominanty Brna ze střechy Parkovacího domu Rozmarýn. Kromě spousty dalšího se mladí dozvěděli, že hrad Špilberk je osvětlen dvacetkrát více než londýnský Big Bang a že nejlépe je možné noční oblohu z Brna sledovat z Kraví hory. „Studenti mi sami napsali a požádali mě o spolupráci. Parkoviště není zaplněné, je tu hodně prostoru v dostatečné výšce. Zavolal jsem zdejšímu vedení a nebyl s tím nejmenší problém," komentoval přípravu Jan Hollan.Na střeše Parkovacího domu studenti pozorovali putující Jupiter a odhalovali komerční tlaky, které působí při stavbě pouličního osvětlení. Na obrázku je přednášející Jan Hollan. Foto: Jana Tomalová

Na konci vyhlídky se ke skupině přidala i ředitelka Rozmarýnu. Účastníci se pak prošli centrem Brna. Našli Jošta, nejlépe osvětlené místo před kostelem svatého Tomáše, kde dříve stála socha, dnes už tam je jen metr čtvereční perfektně nasvíceného dláždění. Jan Hollan ukázal několik nelogicky a zbytečně přesvětlených míst v nočním Brně, ale i správně světelně vyřešené prostory. „Přednášku bych si přála kratší, ale to jen proto, že je tu hrozná zima. Je škoda, že dneska je tolik kalný vzduch. Bylo to hodně zajímavé," sdělila své dojmy studentka fakulty informatiky Lucie Mylářová.

 

 

I kolem Rektorátu Masarykovy univerzity je mnoho zbytečného světla. Foto: Jana Tomalová

                                                        Organizátoři Unimatu plánují pokračovat dalším ročníkem festivalu v příštím akademickém roce.

Klíčová slova: Hollan, Unimat, hvězdy, světla, Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.