03.05.2019 16:07


Aktualita: Studenti podruhé stávkovali za klima

Autor: Zuzana Hudcová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští středoškoláci v pátek protestovali na náměstí Svobody. Zapojili se do celorepublikové stávky pořádané hnutím Fridays for Future. Studenti bojující za lepší planetu tak chtěli vyzvat vládu k řešení klimatické krize. V ulicích se přitom sešli už podruhé. Poprvé demonstrovali na konci března.

Brněnští středoškoláci protestovali za klima. Foto: Zuzana Hudcová

Brno – Upozornit na klimatické změny a mobilizovat společnost i vládu. Cíle brněnských středoškoláků, kteří místo sezení v lavicích vyšli do ulic stávkovat za klima. Na náměstí Svobody se v pátek dopoledne sešly desítky z nich. Protestující křičeli hesla jako "Uhlí patří pod zem" nebo "Uhlí, ropa, plyn, patří do dějin". 

„Do celorepublikové stávky se na rozdíl od minula zapojilo několik dalších měst,“ řekla organizátorka brněnské stávky Lucie Smolková. Program se ale v každém městě lišil. V Brně pochodovali středoškoláci v průvodu centrem města a pomocí bannerů upozorňovali na klimatické změny. Kromě toho demonstraci doprovázely proslovy studentů i odborníků z praxe. Slovo dostal i vedoucí katedry enviromentálních studií na Masarykově univerzitě Bohuslav Binka. Podle něj se může do boje s klimatickými změnami zapojit každý po svém.

Po poledni se konala pouliční akademie, která studenty o klimatických změnách vzdělávala. Odborníci z praxe pomocí bannerů vysvětlovali vzniklé klimatické změny týkající se České republiky. Informovali například o zvýšené průměrné roční teplotě nebo o emisích oxidu uhličitého. "Cílem je se navzájem informovat a vzdělávat," vysvětlila důvody začlenění pouliční akademie do programu Lucie Smolková.

Do stávky se zapojily i dvě studentky gymnázia v České Třebové. "Vadí mi, jak se všude používá plast. Musíme s tím začít něco dělat," burcovala veřejnost středoškolačka Šárka Vrátná. Že je potřeba chránit klima a informovat veřejnost si myslí i její spolužačka Eliška Loderová. „Myslím si, že spousta lidí nezajímá, co se s naší planetou děje. Dokonce ani politici nevypadají, že se zajímají o budoucnost naší země,“ míní Loderová.

Stávku pořádali středoškoláci, ale zúčastnit se mohl každý. "Důležité je sdílet naše obavy o ekosystém, který ohrožují dosavadní trendy v průmyslu i společnosti," dodala Smolková.

Studentské protesty se inspirují šestnáctiletou ekologickou aktivistkou Gretou Thunbergovou ze Švédska, která protestovala proti změne klimatu před švédským parlamentem skoro každý den. Čeští středoškoláci budou znovu protestovat 24. května, kdy se připojí k celosvětové stávce za klima.

Klíčová slova: Fridays for Future, stávka, klima, středoškoláci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.