06.04.2017 16:46


Aktualita: Studenti zkrášlili náměstí Svobody majálesovou májkou

Autor: Lada Režňáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Průvod studentů nesoucí májku, který dnes vyrazil do ulic za aprílového počasí, zakončil svoji cestu na náměstí Svobody. Společně pak vysokoškoláci májku usadili na čestné místo. Její postavení značí jak začátek jarních oslav studentů, tak začátek měsíce oslav do brněnského Majálesu. Vrcholem akce byl křest ozdobeného kmene kandidáty na Krále a Královnou a starostou městské části Brno-střed Martinem Landou.

Studenti staví májku na náměstí Svobody. Foto: Lada RežňákováBrno – Dnešní stavbou májky začal takzvaný „Majálesový měsíc studentů“. Pořádané akce mají vysokoškolákům zpříjemnit čekání do samotného brněnského Majálesu, který bude přesně o měsíc později. „Opravdu se na letošní Majáles těším. Loni jsem jej prošvihla, letos si ho nenechám ujít,“ svěřila se studentka VUT Anna Kašíková.

Majálesový průvod začal už o půl druhé odpoledne, kdy se studenti sešli, aby májku před samotným postavením ozdobili. Na náměstí Svobody pak přišli v průvodu krátce po třetí hodině.

Tam dostal původně dlouhý dřevěný kmen finální podobu a věnec. Královští kandidáti pak za odborné asistence usadili májku na její místo. „Myšlenka na tuto akci vznikla u organizátorů brněnského Majálesu. Chtěli symbolicky zahájit měsíc studentů a nejvíce se hodila právě stavba májky,“ prozradila vznik události Eliška Matyášová, jedna z organizátorek brněnského Majálesu.

Při této příležitosti se taktéž představali kandidáti na majálesová křesla Krále a Královny. Jednalo se o jejich první vystoupení na veřejnosti vůbec. „Na stavění májky jsme se hodně těšili, je to první veřejná akce před Majálesem. Mým úkolem bylo postarat se o zdobení májky, aby se na ní objevovalo co nejvíce modré, barvy Masarykovy univerzity,“ řekla Monika „Cleo“ Latýnová, kandidátka na Královnu za Masarykovu univerzitu. Jejím královským partnerem je Jan Cesar, který při průvodu nesl ostatními zástupci májku na náměstí. (Záznam z online rozhovoru s kandidáty si můžete přečíst ZDE.)

Za Veterinární a farmaceutickou univerzitu zdobila májku Andrejka a se stavbou pomáhal Jirka. Mendelovu univerzitu letos reprezentují Jan „Honza“ Pavka a Kačka, VUT Saška a Jara. Stavba májky měla zdůraznit smysl spolupráce studentů napříč univerzitami. Nově postavenou májku pak kandidáti pokřtili společně se starostou městské části Brno-střed Martinem Landou.

Klíčová slova: Majáles, májka, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.