23.05.2019 18:18


Aktualita: Tři až čtyři roky vězení. Trojici mužů, kteří pomocí počítačového viru okradli desítky lidí, dnes soud vyměřil tresty

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zhruba před rokem se začal Krajský soud v Brně zabývat případem několikačlenné skupiny mužů, kteří mezi lety 2013 a 2015 vykradli desítky bankovních kont. Pomocí viru infikovali lidem počítače a získali tak přístupové údaje do jejich internetového bankovnictví. Obohatili se o více než devět milionů korun. Soud dnes obžalovaným vyměřil délky trestů.

Krajský soud v Brně

Brno – Ke třem až čtyřem letům vězení dnes Krajský soud v Brně odsoudil trojici mužů, kteří pomocí počítačového viru vykradli desítky bankovních kont. Celkovou škodu krádeže odhaduje soud na zhruba devět milionů korun. Odsouzenými jsou Jiří Rubický, Vladimír Pelikán a Olegs Lerionovs. O trestně stíhaných jsme psali už dříve.

Případem se začal loni v červnu zabývat senát Krajského soudu v Brně. Olegs Lerionovs dle obžaloby vedl mezi listopadem 2013 a lednem 2015 organizovanou skupinu počítačových pirátů, kteří pronikli do 41 bankovních účtů. Mezi poškozenými byly osoby i firmy nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Rakouska a Německa.

Žalobce Marek Vagai při loňském soudním řízení uvedl, že Larionovs najal Rubického a Pelikána, aby zakládali účty a k tomuto účelu sháněli i další lidi. Obžalovaní však popřeli, že by jakoukoliv zločineckou skupinu organizovali. Pelikán se obhajoval tím, že k zakládání účtů nikoho osobně nevyzýval, a o tom, že peníze pocházely z trestné činnosti, nevěděl. Olegs Lerionovs se dle svých slov žádného zločinu nedopustil a na dnešním soudním jednání uvedl, že dosavadní pobyt ve vězení mu rozvrátil rodinu, a trval na své nevinně.

Bez dalších připomínek ze strany obhajoby se dnes obžaloba usnesla, že Pelikánovi udělí tři roky vězení. Výkon trestu však soud s přihlédnutím k jeho spolupráci a předložení jmen dalších kompliců podmíněně odložil na zkušební dobu pěti let. Trestně stíhanému Olegsovi Lerionovsovi, který byl dočasně propuštěn z vazby, vyměřil soud tři a půl roku ve vězení. Jiřímu Rubickému, který se dle obžaloby do trestné činnosti zapojoval nejvíce, udělil soud trest ve výši čtyř let ve vězení.

Dle obžaloby se do násobné peněžní krádeže zapojilo více lidí. Soud zatím ví o pětici mužů. Třem z nich dnes vyměřil trest, čtvrtý je ve vazbě v Lotyšsku a poslední policii stále uniká.

Klíčová slova: soud, krádež, peníze, banka, loupež, vir

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.