14.11.2018 14:02


Aktualita: Uber v Brně jezdit nemůže, rozhodl Ústavní soud

Autor: Veronika Kusalíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti firmy Lido Taxi Radio a zakázal společnosti Uber poskytovat v Brně své přepravní služby.  Nesplňuje totiž podmínky pro provoz taxislužby.

Brno – Službu, která nabízí uživatelům chytrého telefonu přepravu osobním automobilem přivoláním nejbližšího řidiče, již dvakrát zakázal Krajský soud v Brně. Vrchní soud v Olomouci však předběžné opatření pokaždé zrušil. V úterý o případu rozhodl Ústavní soud, který působení této přepravní společnosti na brněnském území zakázal. Vrchní soud v Olomouci bude muset rozhodnout o odvolání znovu.

Podle Ústavního soudu je zřejmé, že Uber přepravu nejenom zprostředkovává, ale i poskytuje, avšak neřídí se stejnými podmínky jako taxislužby. „Pokud něco plave, kváká a vypadá jako kachna, pak je to pravděpodobně kachna,“ uvedl soudce zpravodaj Jan Filip.

Přestože Uber v současné době v Brně nejezdí, i když doposud mohl, advokát Lido Taxi Radio Marek Hejduk má z výsledků radost. „Jsme velmi spokojení, že Ústavní soud potvrdil naše argumenty. Ústavní stížnost jsme podali v reakci na usnesení Vrchního soudu v Olomouci, který službu povolil, čemuž jsme nerozuměli."

Právník Uberu Jiří Kindl věří, že budou služby Uberu v Brně opět povoleny. „Ústavní soud dezinterpretuje vyjádření Vrchního soudu tím, že se zabývá usnesením pouze z hlediska zásahů do práv, věcně se tou problematikou nezabýval.“

Služba Uber funguje v České republice od roku 2014. Řidiči aut jezdí vlastními auty, nepoužívají taxametr a neodvádí daně, což vadí především taxikářům, kteří proti Uberu uspořádali už několik velkých protestů.  

Klíčová slova: soud, brno, uber, taxi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.