23.04.2019 15:05


Aktualita: Ústavní soud rozhodl ve prospěch growshopů

Autor: Magdaléna Čevelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti firem Growman Plains a GrowLand, které provozovaly takzvané growshopy, tedy obchody s pěstitelskými potřebami. Justice jim zabrala zboží v nepřiměřeném rozsahu. Zasáhla tak do jejich vlastnicích práv.

Brno – Ústavní soud se přiklonil na stranu dvou společností, které provozovaly obchody s pomůckami pro pěstitele konopí a dalších rostlin. Došlo k porušení vlastnického práva a práva na soudní ochranu," uvedl soudce zpravodaj Pavel Rychetský. 

Obvodní soud pro Prahu 3 bude rozhodovat znovu, tentokrát musí lépe zvážit, co přesně je nutné zabavit. Zajištěné věci zahrnovaly například hnojiva, zavlažovací techniku, osvětlení, pěstební prostory, kuřácké pomůcky či semena konopí. „Raduju se z maličkostí, je to pro nás malé vítězství. Cenu zabraného majetku odhaduji okolo deseti milionů korun," řekl jednatel společností Michal Otipka.

Rychetský dále informoval, že obecné soudy se nezabývaly dostatečně podmínkami pro zabrání věci. Konkrétně jsou pochybnosti v tom, zda zboží opravdu ohrožuje bezpečnost lidí nebo majetku. Předmětem zabrání byl sortiment, jehož podstatná část sloužila k pěstebním či jiným účelům, nikoliv jen k nezákonnému pěstování konopí s vysokým obsahem THC. Ve velké části šlo o zboží, které lze běžně koupit a bylo prodáváno i samostatně, nikoliv pouze v souvislosti s marihuanou.

V roce 2013 protidrogová jednotka v growshopech zasahovala  na základě paragrafu o šíření toxikomanie. Majitelé obchodů se  dopustili šíření toxikomanie tím, že nabízeli potřebné vybavení a zároveň veřejně prezentovali materiály propagující pěstování konopí a užívání marihuany. V listopadu téhož roku demonstrovalo asi dvě stě lidí na Staroměstském náměstí v Praze proti zásahu policie v growshopech. 

Otipkův případ je nejviditelnějších z celorepublikové akce proti obchodům s potřebami pro pěstování konopí. Otipka a bývalý jednatel Pavel Smolík dostali v minulosti podmínku za šíření toxikomanie. Dle Národní protidrogové centrály bylo po třech letech od zátahu v roce 2013 pravomocně odsouzeno šedesát devět lidí, z toho devadesát jedna procent uznaly soudy vinnými. 

Klíčová slova: soud, aktualita, growshop, ústava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.