22.05.2019 18:35


Aktualita: Ústavní soud rozhodl, že administrativní zánik vozidel v polopřevodu není protiústavní

Autor: Helena Havranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vozidla v polopřevodu, tedy ta, která si bývalí majitelé odhlásili a noví vlastníci je nezaregistrovali, na konci června roku 2015 formálně zanikla. Novela zákona začala platit od ledna roku 2015 a už neumožňuje, aby auta byla ve stavu polopřevodu. Ústavní soud zamítl návrh královehradeckého Krajského soudu, který chtěl ustanovení zrušit.

Ústavní soud vyhlásil nález ve středu 22. května.

Brno – Zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích je v souladu s ústavou. Ústavní soud ve středu 2. května zamítl návrh Krajského soudu v Hradci Králové na zrušení části ustanovení, které zákon v roce 2015 upravilo.

Podle ustanovení měli majitelé svá auta, která se nacházela ve stavu polopřevodu, přihlásit do konce června roku 2015. Těm, kteří to neudělali, auta formálně v registru silničních vozidel zanikla. Proti tomu podal královéhradecký krajský soud návrh na zrušení části ustanovení. Ve svém návrhu označil novelu za „faktické vyvlastnění“ a porušení vlastnického práva.

Do věci se krajský soud vložil na základě řízení, které vedl. V něm zažaloval vlastník motocyklu královéhradecký magistrát za to, že ho odmítl zapsat do registru jako majitele motorky a evidoval vozidlo jako zaniklé. Vlastník zmeškal šestiměsíční lhůtu a o zapsání požádal až po konci června roku 2015. „V polopřevodu byly po konci lhůty statisíce vozidel. Proto jsme došli k závěru, že vést tolik individuálních správních řízení je vyloučené,“ vysvětlil soudce zpravodaj David Uhlíř, proč považuje plošné řešení za vyhovující.  

Změna postupů při zápisu změn vlastníků vozidel, kterou novela zavedla, měla za cíl zamezit porušování povinností majitelů aut. Od ledna roku 2015, kdy ustanovení začalo platit, se tak musí při odhlášení zároveň přihlásit nový majitel vozu.

Podle ústavního soudu je ustanovení v pořádku. Cílem novely byl veřejný zájem, tedy včasné zapsání změn údajů o vlastníkovi vozidla. Podle soudu se navíc nejedná o odnětí vlastnického práva ani definitivní znemožnění používání vozidla. Vlastníci mohou po schválení technické způsobilosti vozu zažádat o opětovný zápis do registru, případně vůz použít jako zdroj náhradních dílů. „Přihlédli jsme také k tomu, že statisíce vlastníků zaniklých vozidel by obtížně dokládalo ekologickou likvidaci těchto aut. Usnesení pro ně tak představovalo svým způsobem amnestii,“ dodal Uhlíř.

Klíčová slova: soud, Ústavní soud, Krajský soud, zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.