14.05.2019 20:27


Aktualita: Ústavní soud zrušil rozhodnutí policie a Městského státního zastupitelství. Uznal jiného vlastníka automobilu

Autor: Denisa Mazourková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud se v úterý zabýval stížností společnosti BORI ve věci vlastnictví automobilu. Policie a státní zastupitelka Městského státního zastupitelství v Praze rozhodli o jeho předání do vlastnictví jiné firmy. Soud stížnost uznal jako důvodnou.

Ústavní soud - vyhlašování rozsudku. Foto: Denisa Mazourková

Brno - O vlastnictví automobilu rozhodl v úterý Ústavní soud. Vůz si nárokovala firma BORI i ŠkoFin. Obě oklamala společnost Cihelková Group. Dříve policejní orgán i státní zastupitelka jednoznačně usnesli, že je auto ve vlastnictví ŠkoFinu. BORI podala stížnost, kterou ústavní soud schválil.

Cihelková Group uzavřela desítky úvěrových smluv s firmou ŠkoFin. Porušila ale smluvní podmínky, a tak ŠkoFin odstoupil od veškerých uzavřených smluv a požadoval předání automobilů v celkové hodnotě 28 milionů korun. Namísto jejich odevzdání sjednala Cihelková Group kupní smlouvu s BORI na jedno z těchto aut. Stěžovatelka BORI podepsala kupní smlouvu a zaplatila finanční částku s domněním, že je právoplatným vlastníkem. Následně auto pronajímala třetí osobě, které ho ale policisté zabavili jako odcizené.

Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestního činu zpronevěry. Automobil na určitou dobu zadržela, následně vůz ale předala společnosti ŠkoFin. „Existovaly evidentní pochybnosti ohledně vlastnického práva. Policie ČR ho měla uložit do úschovy, než by se vše řádně došetřilo,“ objasnil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

BORI podala na usnesení stížnost, kterou státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Praze zamítla. Navrhla tedy skrze ústavní stížnost zrušení obou usnesení. Soud usnesl, že policie a státní zástupkyně neměli rozhodovat najisto o tom, kdo je vlastníkem. Neuvážili totiž fakt, že k ní uplatňovala vlastnické právo také stěžovatelka. Dopustili se tak nejen porušení trestního řádu, ale současně tím odepřely její právo, aby se domáhala soudní či jiné právní ochrany.

Klíčová slova: ústavní soud, automobil, ústavní stížnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.