10.10.2018 23:16


Aktualita: V Brně odstartoval festival krátkých filmů. O hlavní ceny bojují zahraniční i domácí snímky

Autor: Eva Maršalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Třídenní festival Brněnská šestnáctka, pojmenovaný po klasickém filmovém pásu o šířce šestnáct milimetrů, nese letos podtitul „Je to boj“. Filmy všech druhů, od hraných nebo animovaných až po experimentální, představili na zahájení v prostorech Moravské galerie jejich zahraniční autoři. Dohromady se mohou diváci těšit na jednačtyřicet soutěžních snímků, které budou promítány hned na několika místech v centru Brna.

Brno – Přestože schází festivalu krátkých filmů ještě jeden rok do kulatého výročí, už nyní se uskutečnil 59. ročník soutěže Brněnská šestnáctka ve slavnostním duchu. Na zahájení festivalu ve středu večer se totiž dostavili také někteří autoři mezinárodních snímků. Například izraelský film zabývající se tématem sexuálního obtěžování přijela do Brna představit jeho producentka Astar Goldberg, která vedla s diváky po skončení promítání krátkou diskuzi.

Téma festivalu s podtitulem „Je to boj“ vyjadřuje podle umělecké ředitelky Mariky Kupkové komplikovanou situaci krátkého filmu. „Heslo lze vztáhnout k úsilí všech nadšenců a příznivců filmové kultury, kteří se zasadili o to, že festival probíhá nepřetržitě skoro šedesát let a přežil mnohé politické režimy,“ vysvětlila Kupková. Svůj proslov proto zakončila slovy, která podle ní vystihují celý soutěžní festival. „Krásný je života boj,“ shrnula na závěr.  

Organizátorům festivalu zaslali své práce autoři z celého světa. Nejvíce jsou tento rok zastoupeny filmy z Německa, Polska, ale i Ruska nebo Belgie. Dvěma filmy se prezentuje také Česká republika. „Letos bylo do soutěže vysláno více než sedm set snímků, z nichž jsme vybrali pouze jednačtyřicet filmů,“ upřesnil ředitel festivalu Milan Šimánek a zároveň podotkl, že jsou na festivalu přítomny rovnou dvě mezinárodní poroty. Promítané filmy mohou tedy obdržet více než jednu cenu.

Podle pravidel festivalu totiž hodnotí krátké filmy jak pětičlenná odborná porota, jejíž předsedou je tento rok rakouský kurátor filmových programů Gerald Weber, tak i mezinárodní studentská porota. Svůj hlas mohou dále odevzdat na konci každého promítacího bloku také všichni přítomní diváci. Vyhlášení vítězů se uskuteční poslední den festivalu v sobotu večer.

Přestože byl festivalový sál Uměleckoprůmyslového muzea v den zahájení plný lidí, měli někteří diváci z promítaných snímků smíšené pocity. „Zatím jsem viděl jeden blok a jsem trochu zklamaný kvůli závěru filmů. Dva z nich měly otevřené konce, a to se mi moc nelíbí,“ zhodnotil negativně James Aitken, který navštívil brněnský festival už potřetí v řadě.

Oproti minulým ročníkům, kdy se program třídenní akce konal v koncertním sále Břetislava Bakaly, se nyní uskuteční festival hned na několika místech v centru města. Hlavní filmové bloky představí organizátoři v prostorech Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie, dále v Kině Art nebo Tržnici Brno na Zelném trhu. Doprovodný program se pak odehraje v Atomovém krytu 10-Z pod Špilberkem a brněnské kavárně Praha.

Klíčová slova: krátké filmy, festival, Brno, Moravská galerie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.